Kolonádový most čaká čiastočná rekonštrukcia

SITA

Rekonštrukciu Kolonádového mosta za približne 140-tisíc eur pripravuje Mestský úrad v Piešťanoch. Hlavnú časť rekonštrukčných prác bude tvoriť výmena osvetlenia a káblových rozvodov. Súčasťou obnovy bude aj dočasné statické zabezpečenie prestrešenia pešej časti mosta a náter fasád a stropov. Na kompletnú rekonštrukciu pamiatky radnica peniaze nemá.

„Sú to tie najakútnejšie problémy. V budúcnosti je navrhnutá rozsiahla oprava a rekonštrukcia mosta. Dúfame, že bude možné uchádzať sa o grant z fondov Európskej únie,“ povedala vedúca odboru správy majetku Mestského úradu v Piešťanoch Eva Pobjecká. Stavebné firmy sa môžu o zákazku uchádzať do 7. marca.

Kolonádový most je jedným zo symbolov Piešťan, spája mesto s Kúpeľným ostrovom. Pochádza z rokov 1930 až 1933, postavili ho z iniciatívy Ľudovíta Wintera podľa návrhu architekta Emila Belluša. V roku 1933 boli do presklenej steny vkomponované dve leptané vitráže podľa návrhov Martina Benku. V roku 1945 most poškodila ustupujúca nemecká armáda, obnovu dokončili v roku 1956. Čelo mosta zdobí svetoznáma socha barlolamača.

Radnica už niekoľko rokov avizuje komplexnú rekonštrukciu tejto významnej architektonickej pamiatky, ktorá má problémy so statikou. Peniaze na väčšiu opravu sa však v rozpočte mesta zatiaľ nenašli.

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa kety
Offline

Male doplnenie:

Takyto kryty most  patri k raritam Strednej Europy.

    Myslienku kryteho mosta dal genialny najomca kupelov Ludovit Winter( vrele doporucujem precitat si jeho zivotopis-tento velky maly clovek, pre mna, nema konkurenta v  zivotnom diele jednej osoby ).  Zakladnou myslienkou bola snaha maximalneho komfortu pre pacientov- aby sa "suchou" nohou dostali do mesta z kupelneho ostrova. Povodne mala byt v strede vozovka a po bokoch kryte chodniky. Sam Winter tuto myslienku zavrhol pre  prievan, ktory by tam vznikol a tiez   skutocnost , ze by boli pacienti od seba oddeleni a nevideli sa.

   K jeho kolorytu patrili lepty podla navrhu Martina Benku, ktore vyplnali 2 stredne sklenene deliace polia  s nazvami Piesne Detvy a Na salasi.  V roku 1945 boli zasluhou obetaveho zamestnanca kupelov  predvidavo uschovane, pretoze v tom roku most ustupujuce nemecke vojska znicili. Most bol obnoveny az po 11 rokoch.

  V sucasnosti su lepty nahradene kopiami, bohuzial kvoli pripadnym vandalom.

My, Piestanci ,mu hovorime familiarne Skleneny.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Kajsoo
Obrázok používateľa Kateřina Valentová
Obrázok používateľa Katar
Obrázok používateľa mhuz
Obrázok používateľa Nikolino1
Obrázok používateľa Olinka
Obrázok používateľa Krisot
Obrázok používateľa dona