Každú júlovú nedeľu kreatívne v kaštieli Betliar

Kaštieľ Betliar

Pestrý program čaká počas celého júla návštevníkov Slovenského národného múzea - Múzea Betliar. Každú nedeľu popoludní je v areáli kaštieľa Betliar v okrese Rožňava pripravená séria vzdelávacích programov pod názvom Kreatívne v kaštieli Betliar. Ako ďalej agentúru SITA informovala Lenka Bischof z oddelenia histórie, výstavnej činnosti a propagácie SNM - Múzeum Betliar, malí aj veľkí si v rámci programov môžu po krátkej tematickej prehliadke kaštieľa vyskúšať maľovanie na porcelán, zdobenie rámikov na fotografie, výrobu pohľadníc alebo smaltovanie. Vzdelávacie programy začínajú vždy o 16:00. "Pre milovníkov hudby a oddychu sme pripravili sériu letných promenádnych koncertov pod magnóliou, ktoré sa začínajú vždy o 18:30 pred kaštieľom. Vstup na koncerty je voľný," dodala Lenka Bischof. Po koncerte si záujemcovia môžu každú nedeľu pozrieť aj expozíciu kaštieľa. Večerná prehliadka sa začína o 20:00.

SNM - Múzeum Betliar spravuje tri stále expozície - kaštieľ v Betliari, hrad Krásnu Hôrku a Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí. Expozícia v priestoroch kaštieľa Betliar je zameraná na život a bytovú kultúru uhorskej šľachty v 18. a 19. storočí. Vznikla z pôvodného mobiliáru a umeleckých zbierok viacerých príslušníkov grófskej rodiny Andrássyovcov, ktorí tu v minulosti žili a pôsobili. Po rozsiahlej rekonštrukcii kaštieľa ukončenej v roku 1994 vznikla nová expozícia na ploche 2 308 metrov štvorcových. Tvorí ju takmer 50 obytných miestností a viacero komunikačných a úžitkových priestorov. Dejiny kaštieľa, ktorý bol spočiatku iba jednoduchou prízemnou obrannou stavbou sa začali odvíjať v 14. storočí. Počas nasledujúcich storočí majitelia menili jeho podobu, ale pôvodný charakter zmenili až úpravy v priebehu 18. storočia a na konci 19. storočia. Múzeum sídliace v kaštieli od 50. rokov 20. storočia sa stalo súčasťou SNM v roku 1996. Dnes spravuje približne 25-tisíc predmetov.

Kaštieľ Betliar obklopuje jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku, v ktorom rastú vzácne cudzokrajné dreviny, ale aj domáce duby a smreky. Darí sa tu aj najväčšej magnólii v Strednej Európe. Park postihlo vlani v júni veľké nešťastie, keď víchrica zničila 51 stromov. Ministerstvo kultúry vyčlenilo ešte minulý rok 35 tisíc eur na odstraňovanie následkov škôd a pripravuje ďalšiu formu pomoci.

Bývalí majitelia kaštieľa Andrássyovci radi cestovali. Dokladom ich záľuby sú aj suveníry zo zahraničných ciest a poľovačiek – poľovnícke trofeje, egyptská múmia s hrobovým inventárom či výstroj japonského samuraja. Práve múmie sú zaujímavosťou múzea. V areáli kaštieľa sú uložené dve z piatich, čo sú na Slovensku. V parku sa nachádza medzi iným vodopád, jaskyňa a tri fontány. Ďalšie informácie možno nájsť na webovskej stránke múzea - http://www.snm.sk.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa palo
Offline

17. 03. 2013

Park pri Betliari museli zavrieť, víchrica vyvrátila až 450 stromov

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Slovenské národné múzeum - Múzeum Betliar

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.