Kaštieľ vo Svätom Antone bude dejiskom tradičných slávností v duchu odkazu legendy o sv. Hubertovi

Obrázok k článku

Svätý Anton bude počas víkendu v sobotu 2. a v nedeľu 3. septembra dejiskom celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta. Slávnosti sa nesú v duchu odkazu legendy o sv. Hubertovi, že zver treba nielen loviť, ale najmä chrániť a pochopiť jej význam v prírode. O podujatí informovala agentúru SITA Jana Slaná z oddelenia marketingu Múzea vo Svätom Antone.

 

Súčasťou tohtoročného podujatia je aj uvedenie knihy Imricha Szabó "Poľovný revír a bažantnica Palárikovo v premenách času" grófom Jozefom Károlyim. Zaujímavosťou pre návštevníkov bude aj módna prehliadka poľovníckych odevov. Účastníci môžu v sobotu dopoludnia v parku bezplatne darovať krv na Hubertovskej kvapke krvi. Pre deti pripravili organizátori ukážky sokoliarstva, poľovníctva, poľovníckej kynológie, alebo ukážky streľby z lukov a historických kuší. Na svoje si prídu aj milovníci dychovej hudby, folklóru, ale aj divadla na predstavení Paradájz Pikčr z Banskej Štiavnice. Počas obidvoch dní budú prístupné expozície Múzea vo Svätom Antone a výstavy Príbehy ukryté v čase, Poľovníctvo vo fotografii alebo výstava Slovenského rybárskeho zväzu.

 

Dni svätého Huberta sú príležitosťou pre priateľské stretnutie poľovníkov i nepoľovníkov z celého Slovenska i zahraničia. Slovenský poľovnícky zväz i Ministerstvo pôdohospodárstva SR, pod ktorého záštitou sa oslavy konajú, ich využívajú na odovzdanie ocenení zaslúžilým poľovníkom.

 

Múzeum vo Svätom Antone je celoslovenským poľovníckym múzeom a má mnohé zahraničné aktivity. Vykonáva odborno-metodickú činnosť, spracováva, sprístupňuje a využíva hmotné dokumenty vo vzťahu ku komplexnej dokumentácii vývoja a súčasnosti poľovníctva na Slovensku a históriou rodov Koháry a Coburg. Múzeum sídli v kaštieli, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1985 a jeho dejiny sú úzko späté s rodmi Koháry a Coburg.

 

Poschodový objekt štvorkrídlového pôdorysu s ústredným nádvorím má všetky znaky reprezentačného sídla. Klenutý podjazd s priehľadom do nádvoria vedie na reprezentačné schodište, ktorého architektúru doplnili maliarskymi a sochárskymi dielami odzrkadľujúcimi vplyvy talianskeho a rakúskeho umenia. Z južného traktu kaštieľa vystupuje kaplnka bohato zdobená freskami neskorobarokového iluzionistického priestoru s voľným priehľadom. Kaplnka je zvýraznená aj navonok na priečelí, ktoré ukončuje freska spájajúca cirkevný námet s motívom obrazu donátora. Na prvom poschodí kaštieľa je viacero honosných izieb, ktorých sa len minimálne dotkli neskoršie modernizačné zásahy z 1816 a 1860. Prevažná časť miestností, sál a chodieb si zachovala pôvodný interiér z obdobia baroka, rokoka a empíru. V kaštieli sa zachovalo pomerne veľa pôvodne zariadených i neskoršie dopĺňaných miestností, ktoré sú vlastne nábytkovým múzeom a zbierkami rôznych umeleckých predmetov, obrazov, rytín, akých je na Slovensku veľmi málo. V 19. storočí boli niektoré miestnosti ešte zmenené a zariadené podľa vtedajšej módy. O kaštieli sa traduje, že jeho stavba symbolizovala kalendárny rok – má 4 brány (= ročné obdobia), 12 komínov (= mesiacov), 52 izieb (= týždňov) a 365 okien (= dní). Dnes, po prestavbe to však už nie je možné potvrdiť. Od roku 1954 bol sídlom Lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea, špecializovaného celoslovenského múzea s pozoruhodnými zbierkami prírodovednými, historickými i umeleckými. V súčasnosti expozície, umiestnené v kaštieli, podávajú prehľad o dobovom bývaní šľachty (slohový nábytok najmä z 18 - 19. storočia, obrazy a iné), ako aj o vývine lesníctva a poľovníctva na Slovensku. Pozornosť púta aj izba tapetovaná dobovými ilustráciami najmä z francúzskych humoristických časopisov, poľovnícke zbrane a trofeje, lesnícke zariadenia, nástroje a pomôcky a ďalšie exponáty. Kaštieľ obklopuje rozsiahly anglický park so vzácnymi stromami z 18. storočia. Do kompozície parku začlenili rôzne druhy drobnej architektúry, vodopád a jazierko. Je vhodný na romantické prechádzky.

 

Pohľad na kaštieľ z diaľky

Obrázok k článku

Nádvorie kaštieľa

Obrázok k článku

 

 

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.