Kaštiel Dolná Krupá

Obrázok k článku

Kaštieľ v barokovom slohu stál už v polovici 18.storočia. Postupne prestavovaný objekt dostal dnešnú podobu po roku 1813, keď Jozef Brunsvik zadal projekt, ktorý vypracoval taliansky architekt Anton Pio Rigel.  Následne celý areál dostal klasicistickú podobu. Zároveň vznikol vyše 100 hektárový anglický park, ktorého projekt vyšiel z dielne belgického záhradného architekta Henryho Nebiena. Kaštieľ predstavuje reprezentatívny príklad šľachtickej klasicistickej architektúry na Slovensku. Žiaľ areál v priebehu času nemal to šťastie, aby sa do dnešných dní dochoval ako jedinečný súbor klasicistickej architektúry. Niektoré budovy komplexu, vrátane divadla a knižnice, boli zbúrané a v roku 1945 bol kaštieľ úplne vyrabovaný. Následne slúžil ako liečebný ústav a koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia bol upravený pre potreby Domova slovenských skladateľov. Kaštieľ patrí od roku 2003 do správy Slovenského národného múzea – Hudobného múzea.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa antiK
Offline

Predstavili novú ružu pomenovanú po grófke Chotekovej

DOLNÁ KRUPÁ 8. júna (SITA) – Ružu pomenovanú po ,,ružovej grófke“ Márii Henriete Chotekovej predstavili dnes v európskej premiére počas Slávnosti ruží v Dolnej Krupej v okrese Trnava. Ruža je výsledkom desaťročného šľachtiteľského úsilia nemeckej rodinnej firmy Kordes, s ktorou mala grófka v najlepších časoch svojho rozária čulé obchodné kontakty. Novovyšľachtená ruža má ružovú farbu a patrí do kategórie najvoňavejších.
Slávnosťou ruží si v dedine pri Trnave pripomínajú 150. výročia narodenia Márie Henriety Chotekovej, ktorá patrila v prvej polovici minulého storočia k najväčším odborníkom na ruže. Grófka pri svojom dolnokrupskom kaštieli pestovala šesťtisíc druhov ruží, prednášala na odborných kongresoch, publikovala odborné články a obracali sa na ňu aj so žiadosťami o posudzovanie ruží. Okrem ruží sa venovala aj charitatívnej činnosti, za čo dostala v roku 1909 vyznamenanie od pápeža Pia X.
Choteková sa narodila 24. novembra 1863 v kaštieli v Dolnej Krupej, kde prežila takmer celý svoj život. "Ružová grófka“ zomrela v roku 1946, pochovaná je v rodinnom mauzóleu za kostolom. Miestni ju aj vďaka jej charitatívnym aktivitám a dobrému vzťahu s dedinčanmi považujú za svoju najvýznamnejšiu

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.