K najväčším tohtoročným objavom archeológov patril poklad keltských mincí

Obrázok k článku od zora.

K najväčším tohtoročným objavom slovenských archeológov patril poklad keltských mincí z Mošoviec pri Turčianskych Tepliciach. Nález 40 mincí z 1. storočia nášho letopočtu obsahuje najcennejšie strieborné mince, ktoré Kelti v tejto oblasti razili – tzv. tetradrachmy. „Vážia deväť až desať gramov, teda majú v sebe akoby štyri drachmy, čo boli v tej dobe najmenšie mince,“ povedal zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta. Tento významný nález zaznamenal ohlas aj v zahraničí. Informovali o ňom renomované médiá ako National Geographic Španielsko, web Archeologického ústavu Ameriky Archaeology.org a slovenských vedcov oslovil napríklad aj brazílsky časopis venovaný histórii Aventuras na História.

 

Unikátnosť nálezu spočíva nielen v jeho cene, ale predovšetkým v tom, že pri objave pokladu boli odborníci a nepredbehli ich vykrádači. „Archeológ nehľadá len to, čo je drahé a vzácne, ale predovšetkým hľadá súvislosti a vďaka detailnej práci v teréne môže nález ďalej vysvetliť,“ zdôrazňuje Pieta. Mince boli rozptýlené na strmom svahu. Vedci našli miesto, kde boli zrejme zabalené v uzlíku z organickej hmoty a eróziou pôdy sa rozptýlili dolu svahom. Zároveň zistili, že do zeme ich uložili Kelti pravdepodobne v čase bojov na začiatku nášho letopočtu.

 

Slovenskí archeológovia zaznamenali v roku 2018 úspechy aj pri ďalších výskumoch. V Nižnej Myšli v okrese Košice sa sústredili na osadu zo staršej doby bronzovej, ktorá patrí k najlepšie preskúmaným osadám z tohto obdobia v Európe a tiež k najbohatším, čo sa týka nálezov zo zlata. „Tento rok sa nám podarilo nájsť zaujímavé objekty, ktoré sme najprv nevedeli interpretovať, až chemické analýzy ukázali, že išlo o objekty, kde sa pripravovali rôzne druhy potravín,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV Matej Ruttkay. Úlohou archeológov pre rok 2019 bude zistiť, ako presne fungovali. V Nižnej Myšli sa podarilo nájsť aj ďalšie hroby na okraji pohrebiska, ktoré má spolu už vyše 800 hrobov.

 

Vedci sa sústredili aj na oblasti banských činností v okrese Topoľčany – Nemečky, Zlatníky, oblasť Kulháň. Leteckým prieskumom so špeciálnym laserovým prístrojom LIDAR tu dokumentovali rozsiahle ťažobné revíry. Prieskum pred plánovaným výskumom, ktorý bude prebiehať v roku 2019, robili archeológovia medzi Hodrušou a Vyhňami. Nachádza sa tam banícka osada Kerling, ktorá zanikla v polovici 14. storočia. Pokračoval aj výskum stredovekej dediny v Štrbe. „Tento rok k zrekonštruovanému pôdorysu kostola a opevneniu pribudol drevený most postavený podľa pôvodných nálezov a rekonštrukcia domu zo začiatku 15. storočia. Je to miesto, ktoré sa teší veľkému záujmu verejnosti, keďže okolo vedú turistické a cyklistické chodníky,“ hovorí Ruttkay. Zaujímavé nálezy z mezolitu – strednej doby kamennej – sa podarilo objaviť v Sedmerovci v okrese Ilava, kde je výskum vo väčšom rozsahu naplánovaný na rok 2019. Už teraz sa však podarilo nájsť množstvo kamenných nástrojov z doby, ktorá podľa slov Ruttkaya predstavuje „doteraz nepoznané miesto našej dávnej histórie.“

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články