Islamistickí povstalci zničili mauzóleá v Timbuktu patriace pod zoznam UNESCO

Timbuktu, zdroj: wikipédia

Bojovníci islamistickej povstaleckej skupiny Ansar ad-Dín zničili tri mauzóleá v starovekom meste Timbuktu na severe Mali, ktoré je zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od roku 1988. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne zdroje.

"Úplne zničili mauzóleum Sidiho Mahmúda a dve ďalšie. Pohrozili, že neprestanú a zničia všetkých 16 mauzóleí," uviedol miestny novinár v telefonickom rozhovore pre Reuters.

Mesto Timbuktu zaradila tento týždeň organizácia UNESCO na zoznam ohrozených kultúrnych pamiatok. O opatrenie požiadala malijská vláda pre pretrvávajúci ozbrojený konflikt medzi islamistickými povstalcami napojenými na al-Káidu a vzbúrencami z Tuarégmi vedeného separatistického Národného hnutia za oslobodenie Azawádu (MNLA), ktorí bojujú za nezávislý štát Azawád v oblasti na severovýchode Mali.

Mesto, založené pred rokom 1100 n.l. moslimskými Tuarégmi, bolo po stáročia jednou z najdôležitejších križovatiek afrického obchodu. V 14. storočí, keď bolo súčasťou ríše Mali, získalo mesto postavenie ekonomického a kultúrneho centra oblasti. Najväčšieho rozmachu dosiahlo v 15. a 16. storočí, kedy sa stalo najvýznamnejším centrom regiónu a prežívalo aj prudký kultúrny rozmach.

Mesto Timbuktu, ktoré má v súčasnosti asi 25.000 obyvateľov, leží na sever od oblúku rieky Niger.

 

© Kamil Nováčik


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: SITA_48, Pamiatky_35 Štítky: Timbuktu

Obrázok používateľa antiK
Offline

V zahraničnom spravodajstve som sa dokonca dočítal takéto vyhlásenie povstaleckej skupiny Ansar ad-Dín:

"Zničíme každé mauzóleum v meste. Všetky, bez výnimky". "

"Boh je jediný. To všetko je haram (zakázané v islame). My všetci sme moslimovia, UNESCO je čo?"

zdroj

Obrázok používateľa antiK
Offline

Tieto udalosti v Mali mi pripomínajú nekultúrne a primitívne činy Talibanu. Iste si pamätáte udalosti z marca 2001, keď v Afganistane vyhodili prívženci Talibanu do vzduchu monumentálnu sochu Budhu, po tom ako ju označili za protiislámsku.

http://en.wikipedia.org/wiki/Buddhas_of_Bamiyan

Buddha of Bamiyan before and after destruction Buddha of Bamiyan before and after destruction
Obrázok používateľa antiK
Offline

Ale nemusíme chodiť ani takto ďaleko do sveta. Veď u nás sa búrajú pamiatky úplne bežne. Viem nebúrajú sa z ideologických príčin (to už hádam máme zasebou). Ale nie je to vlastne jedno, či Cvernovku, alebo kaštieľ v Bučanoch búra ziskuchtivosť? Alebo či nitriansky hradný most zbúrala arogancia biskupstva? V čom je takýto akt zbúrania pamiatky kultúrnejší, než keď sa búra z dôvodu náboženského fanatizmu? Výsledok je rovnaký...

Obrázok používateľa antiK
Offline

Dožijeme sa zničenia egyptských pyramíd? Hlúpi fanatickí muslimovia volajú po ich odstránení.

čítajte viac...

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.