Hradné kasárne obnovia za dva milióny

Trenčiansky hrad, foto: Jozef Hochel

Kasárne na Trenčianskom hrade zrekonštruuje považskobystrická spoločnosť HANT BA DS a.s za 2 018 990,52 eura. Predpokladaná hodnota zákazky pritom bola 2 022 000 eur. Informácie zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie v elektronickom vestníku. Do súťaže sa zapojili tri firmy, vyhrala tá s najnižšou cenovou ponukou. Zmluvu s považskobystrickou firmou uzatvoril Trenčiansky samosprávny kraj 26. októbra. Na projekt získal kraj ako vlastník hradu minulý rok 2, 5 milióna eur prostredníctvom eurofondov.

Správcom hradu je Trenčianske múzeum. Podľa jeho riaditeľky Kataríny Babičovej sa na hrade prípravné práce už začali. „Ešte sa dolaďujú záležitosti s Pamiatkovým úradom, boli tam staré objekty, ktoré sa zbúrajú, bude sa musieť dorobiť výskum,“ uviedla pre agentúru SITA s tým, že dôležitá bude najmä sanácia hradného múru.

Obnovené kasárne budú mať za dva roky tri nadzemné podlažia s plochou 1 521 metrov štvorcových a podkrovie. Hlavné časti budú tvoriť výstavné priestory. Na treťom poschodí plánujú vytvoriť galériu a zároveň priestor na prezentačné, vzdelávacie a kultúrne podujatia pre návštevníkov a odbornú verejnosť. Súčasťou objektu bude aj ochodza, ktorá návštevníkom poskytne jedinečný výhľad na mesto Trenčín a jeho okolie.

Z kasární zo začiatku 15. storočia ostali len dva múry. Hovorkyňa kraja Vlasta Henčelová pre agentúru SITA uviedla, že kasárne sa budú čo najviac podobať tým pôvodným a pri rekonštrukcii použijú klasické stavebné materiály.

Pôvodné plány kasární sa nezachovali. Trenčianskemu múzeu však pomohla návšteva archívu v Budapešti, kde našli nákresy kasární z 19. storočia. Veľa prezradil aj archeologický prieskum. 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Trenčín (rezervácia)

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.