Hrad Stará Ľubovňa poistili len pred dvoma týždňami

Stará Ľubovňa, ilustračné foto, zdroj: wiki

V súvislosti s udalosťami na hrade Krásna Hôrka preveruje Prešovský samosprávny kraj poistenie budov a zbierkových fondov vo svojich kultúrnych inštitúciách. Ako informovala hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková, mnohé nie sú poistené – dôvodom je nedostatok finančných prostriedkov.
Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni, ktoré spravuje aj hrad, má poistené tri objekty – hrad, podhradie a skanzen, pričom poistenie platí len od 1. marca tohto roku. „Je to zhoda okolností, že sme náš majetok dali poistiť dva týždne pred tou hroznou udalosťou na Krásnej Hôrke,“ skonštatoval riaditeľ múzea Dalibor Mikulík. Ako zdôraznil, za posledný týždeň realizovali viaceré opatrenia, aby znížili riziko ohrozenia. „Požiadali sme štátnu i mestskú políciu o pravidelné obhliadky exteriéru hradu a skanzenu aj hasičov o prevenčné opatrenia proti požiaru. Zároveň sme vyzvali vlastníka lesného porastu v bezprostrednej blízkosti Hradu Ľubovňa – Lesy SR, aby očistili okolie hradu,“ uviedol riaditeľ. Podľa jeho vyjadrenia na hrade a na vybraných objektoch skanzenu sú funkčné protipožiarne snímače. Posledná kontrola protipožiarnych opatrení zo strany hasičov sa uskutočnila pred mesiacom, pričom bola vyhodnotená ako vyhovujúca.
Múzeum v Kežmarku, ktoré tiež spravuje hrad, má poistené všetky objekty, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Predmetom poistnej zmluvy je inventár múzea, umelecké diela a zbierky, budovy, stroje a drobný hmotný majetok. Poistná zmluva bola pred dvoma rokmi rozšírená aj o poistenie návštevníkov.
Šarišské múzeum v Bardejove nemá poistené budovy ani zbierkové fondy pre nedostatok finančných prostriedkov. Ako povedal riaditeľ František Gutek, problémom je aj samotné ocenenie objektov a zbierok. Šarišské múzeum spravuje 31 objektov a vyše 700-tisíc kusov zbierok. Majetok je evidovaný iba v nákupných cenách. Uvedené ceny však nevyjadrujú ich skutočnú hodnotu, ktorá môže dosahovať niekoľko sto miliónov eur. V čase, keď bolo múzeum riadené ministerstvom kultúry, sa pokúšali poistiť majetok a zbierky. Poisťovne, ktoré oslovili s touto požiadavkou, z uvedených dôvodov odmietli majetok poistiť. „Dnes sa poisťujú iba zbierky, ktoré múzeum vystavuje v zahraničí. Poistenie zabezpečuje vystavovateľ. Napríklad štyri zbierky z historického fondu múzea, ktoré budú tohto roku zapožičané na výstavu v zahraničí, sú poistené na 300-tisíc eur,“ uviedol riaditeľ.
Šarišská galéria v Prešove má poistenú budovu, inventár, umelecké predmety a zbierky v nákupných cenách. Ako tvrdí riaditeľ Rudolf Dupkala, „z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov nie sú urobené znalecké posudky pre stanovenie reálnych cien majetku, čo by výšku poistného určite navýšilo.“
Podtatranské múzeum v Poprade má poistené budovy, objekty ako stavby, nie ako pamiatky. Zbierkové fondy poistené nie sú, z dôvodu zatiaľ ich nevyčíslenej finančnej hodnoty. Podobná situácia je vo Vlastivednom múzeu v Hanušovciach nad Topľou. Múzeum má poistené budovy vrátane renesančno-barokového kaštieľa. Zbierkové fondy však nie, pre problém s ocenením zbierok.
Iná situácia je v Medzilaborciach. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola má zatiaľ vyriešené poistenie zbierkového fondu – ide o diela Andyho Warhola. Ako upozornila riaditeľa Valika Maďarová, poistné zabezpečuje sponzorsky. V krátkom čase bude potrebné túto situáciu prehodnotiť. Budova z finančných dôvodov nie je poistená.
Čiastočne má situáciu vyriešenú aj Tatranská galéria v Poprade. Tá má poistený nehnuteľný, hnuteľný majetok a umelecké diela. Zároveň má poistenie proti krádeži umeleckých diel a vandalizmu.
Aj ďalšie kultúrne inštitúcie v kraji, ako knižnice, osvetové strediská, hvezdárne, majú poistené predovšetkým budovy.
Divadlo Jonáša Záborského v Prešove nehnuteľný majetok a zabudované technické vybavenie nemá poistené pre vysokú finančnú náročnosť. Nadobúdacia hodnota majetku len takzvanej novej budovy v roku 1990 predstavovala takmer 13 miliónov eur. Ako uviedol riaditeľ divadla Ján Hanzo, „objekty DJZ sú chránené aktívnymi protipožiarnymi opatreniami, napríklad automatický systém detekovania požiaru a následného automatického hasenia. Okrem toho v objektoch DJZ je stála denná a nočná služba a na predstaveniach asistujú požiarne hliadky. Prioritou v oblasti požiarnej ochrany je pre divadlo okrem ochrany majetku zabezpečenie bezpečnosti návštevníkov divadla.“

Súvisiace články: 

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa pipo
Offline

Slzy sa mi drali do oci ked som videl horiacu Krasnu Horku a rovnako ked citam tento prispevok. Ze uradnici samospravnych krajov, vcerajsi diskjockei, upratovacky, poistovaci agenti, teda najblizsia rodina drobnmych podnikatelov, povalacov s imidzom a pod. nechapu podstatu nasho, slovenskeho kulturneho dedictva, mam to u .... ale nehnevaj sa antiK o com to tu pises? O tom ze je nase kulturne dedictvo poistene? Ze mame poistene nepoistitelne?! Len dufam, ze mame poistenu aj narodnu hrdost lebo co by bolo keby ju odvialy dive tatranske vetry. Nebudem sa rozvijat o tom ako sa k tomu postavia poistovne ale urcite s vlastnikom vyje... babru a ani sudnou cestou nikto nic nezmoze. Jedno je ale iste, nase kulturne dedictvo neni je cirkusova atrakcia a prostriedok rozvoja cestovneho ruchu ako si to mysli vacsina nasich kulturnych ministrov. Je nenahraditelne, nezaplatitelne a nema sa poistovat ale chranit. Lebo o par rokov to bude vyzerat takto.

 

pred... pred... po... po... predtym... predtym... potom... potom...

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.