Hodváb - tvorba, výroba, druhy, ošetrovanie

Hodváb je prírodné textilné vlákno, ktoré vytvárajú húsenice rôznych druhov nočných motýľov, najmä však priadky morušovej – hodvábnika. Je pozoruhodné, že dospelý hodvábnik žije len tri dni, počas ktorých znesie asi 400 vajíčok. Z nich sa po 10 mesiacoch vyliahnu malé trojmilimetrové húsenice. Tieto húseničky sa pažravo napchávajú morušovým lístím a vďaka tomu sa veľmi rýchlo zväčšujú a rastú. Keď sú patrične veľké a tučné, čo je asi po dosiahnutí 30 - násobku ich pôvodnej dĺžky, dobre sa zakuklia do zámotku – kokónu, obaleného hodvábnym vláknom.


V tomto štádiu už nastupuje človek, túžiaci získať jedinečné hodvábne vlákno. Kokóny pozbiera a ďalej rôzne spracúva, až kým získa žiadané hodvábne vlákno. Je takmer nepredstaviteľné, že jeden kokón má na sebe namotané až 4 km dvojvlákna. Z tejto úctyhodnej dĺžky je toho najušľachtilejšieho vlákna len asi 1 000 metrov, získaných z vnútornej časti kokónu (tzv. nekonečné vlákno). Z ostatných častí zámotku sa získava menej kvalitné hodvábne vlákno.


Na získanie kilogramu surového hodvábu je potrebné odvinúť vlákno až z 30-tich tisícok kokónov. Teraz už chápeme, prečo je pravý hodváb taký vzácny a drahý.


Tajomstvo výroby hodvábu čínski výrobcovia žiarlivo strážili a ukrývali pred svetom viac ako dve tisíc rokov a tým sa stala výroba hodvábu najlepšie stráženým tajomstvom v histórii ľudstva.
Hodvábna látka patrí po tisícročia k najušľachtilejším textíliám, ktorej neobyčajné vlastnosti sa vyvažovali zlatom. Tajomstvá jej výroby sa storočia žiarlivo strážili a strážia. Dokonca ani prudký rozvoj výroby umelých vlákien nedokázal nahradiť jedinečné vlastnosti prírodného hodvábu.


Zvláštnou vlastnosťou hodvábu je jeho prispôsobivosť rôznym teplotám. V studenom počasí dokáže príjemne hriať, a naopak v horúcom lete príjemne chladí. A navyše, dobre prijíma vlhkosť, ktorú následne odparuje, takže odev nepôsobí vlhkým dojmom.


Druhy hodvábu

Existuje široká škála hodvábnych látok, z ktorých najznámejšie a najviac používané sú:


PONGE

HABOTAI

CRÉPE SATÉN

SATÉN

CHIFFON/MOUSSELINE (šifón/mušelín)

CRÉPE ŽORŽET

CRÉPE DE CHINE (krepdešín)

TWILL

JAQUARD (žakárd)

BOURETTE (buret)

ORGANZA (organtín)
Z vymenovaných druhov sa najčastejšie na šatky a šály používajú PONGE, HABOTAI a CHIFFON (batikované a maľované šatky), SATEN, KREPDEŠÍN a TWILL na vysokokvalitné šatky vyrábané potlačou.Každý druh hodvábu je charakterizovaný číslom – najčastejšie od 5 do 16, ktoré nás informuje o hmotnosti konkrétnej akosti. Čím je číslo vyššie, tým je látka ťažšia (v štruktúre hrubšia).
Ošetrovanie odevov z pravého hodvábu


Hodvábne odevy je najjednoduchšie nechať vyčistiť chemicky, ale môžu sa aj ručne prať v domácich podmienkach za predpokladu zachovania nasledujúcich zásad:- voda nesmie byť teplejšia ako 30° C

- používame výlučne jemný prací prostriedok určený na vlnu a hodváb

- hodvábne tkaniny veľmi jemne ručne prepierame a potom dôkladne vypláchame, najskôr vo vlažnej, potom v studenej vode

- hodváb nikdy neperieme v automatickej práčke!

- zásadne ich nežmýkame v žmýkačke ani nesušíme v sušičke!

- hodváb je tkanina, ktorá rýchlo schne a jeho usušeniu pomôžeme tak, keď tkaninu zavinieme do uteráka, vlhkosť odsajeme a potom

- zavesíme – nikdy nie na priame slnečné svetlo, či vykurovacie telesá!

- hodváb žehlíme z rubovej strany ešte za vlhka, maximálne do stupňa bavlna

- pri žehlení nepoužívame naparovanie ani kropenie!Zdroj: Upravené podľa publikácie Pestrá príroda, Mladé letá 1983 a iných zdrojov


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa Freyja
Offline


Každý druh hodvábu je charakterizovaný číslom ...

Niekedy sa označuje aj ako gm – počet hodvábnych vlákien na štvorcový centimeter - 5 je 20gm, 6 je 24 gm, 10 je 44 gm a 12 je 50 gm.

CHIFFON/MOUSSELINE (šifón/mušelín) - Najľahší a najpriesvitnejší druh hodvábu, používa sa na dodanie objemu pri šatách a podšívkach. Samostatne sa príliš nepoužíva, vyžaduje podkladovú látku.

Čínsky hodváb, HABUTAI , HABOTAI alebo PONGEE, PONGÉ je priamo tkaná, ľahká, jednoduchá látka. Je jedným z lacnejších a dostupnejších druhov hodvábu. Jeho hrúbka sa pohybuje od 5 – 12 mm. Väčšina oblečenia a šálov je 8 mm. Neodporúča sa na miesta, ktoré by mohli byť zaťažené, napr. tesne priliehajúce oblečenie, pretože má sklon sa vyťahovať pri ťahu.

Crepe de chine je ľahká látka, tiež priamo tkaná, ale vlákna sú striedané, niektoré sú točené po smere hodinových ručičiek, niektoré proti smeru. Toto pnutie dáva látke typický „pokrčený vzhľad“. Netrhá sa tak ľahko ako iné látky, no ťažko drží tvar.

CHARMEUSE – Tradičný druh hodvábnej látky, rub je tvorený plochým krepom, líc je hladký a veľmi lesklý. Má väčšie vlny ako CREPE DE CHINE a hodí sa napr. na šaty, šatky a spodné prádlo.

JACKQUARD je nazvaný podľa francúzskeho tkáča, ktorý vynašiel rôzne druhy tkania vzorov – paisley a kvetinové vzory sa používajú najčastejšie. Vzory sú vytvárané kombináciou matnej a lesklej nite, čím pripomína brokát. Jackquard je však zvyčajne vytváraný v jednej farbe. Je ťažší a hrubší. Často sa používa na rôzne druhy abstraktného odfarbovania.

Douppioni, DUPION je jednoducho tkaná látka tvorená niťami pradenými z dvoch kokonov, hrúbka nite je nerovnomerná a tak prispieva k celkovo nepravidelnejšiemu vzhľahu štruktúry látky. Je zvyčajne odfarbený do pestrých farieb.

NOIL sa vyrába z krátkych vlákien, ktoré ostanú po česaní, takže nemá taký lesk ako ostatné druhy hodvábu, pripomína skôr balvnu, no na dotyk je hodvábne mäkký. Je nekrčivý, takže je dobrým výberom pre šaty na cestovanie. Najlepšie je čistiť zasucha, alebo prať ručne, inak zošedne.

SUROVÝ HODVÁB – je akýkoľvek hodváb tkaný z vlákien bez odstránenia sericínu – ochranného gumovitého povlaku. Je šedastý, bez lesku a má tendenciu prijímať pachy a škrvny.

TUSSAH alebo SHATUNG je hodváb vyrobený z kokonov divých lariev, živiacich sa dubovým lístím a borovicovým ihličím. Larvy nežijú v kontrolovanom prostredí farmy, preto sa vyliahnu a popretŕhajú vlákna kokonov. Tieto sú potom krátke a drsné. Ťažko sa farbí a preto sa zvyčajne predáva v prírodnej, krémovo béžovej farbe. Štruktúra drsných vlákien je nepravidelná a zatrháva sa, preto sa čistí nasucho. Je nekrčivý.

Inak - rok 2009 je OSN vyhlásený ako ROK PRÍRODNÝCH VLÁKIEN, na stránke www.naturalfibres2009.org nájdete ďalšie zaujímavé informácie.
OSN rok prírodných vlákien 2009

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.