Hlas občanov Európskej únie

V pondelok 5.12.2005 pocestuje 25 občanov Európskej únie (medzi nimi aj redaktorka Obnova.sk) a jeden občan Rumunska do sídla Európskej komisie, aby pred reprezentantmi európskeho parlamentu, súkromného sektora a inými záujemcami a pozvanými hosťami predstavili svoju Občiansku deklaráciu. Deklarácia bola vytvorená na základe projektu RAISE (Raise Citizens and Stakeholders´ Awareness, Acceptance and Use of New Regional and Urban Sustainability Approaches in Europe – www.raise-eu.org), financovaného z prostriedkov Európskej komisie, konkrétne šiesteho rámcového programu pre Výskum a rozvoj.

Cieľom konferencie bolo ponúknuť vybratým zástupcom občanov príležitosť zhodnotiť akceptovateľnosť a praktickú využiteľnosť výsledkov, ktoré vzišli z výskumných programov financovaných Európskou úniou v oblasti trvalo udržateľného rozvoja miest a prezentovali svoje názory na Mesto zajtrajška (City of Tomorrow).

Účastníkmi konferencie bolo 26 občanov, po jednom z každej krajiny únie plus občan kandidátskej krajiny – Rumunska. Zástupcovia občanov boli vybraní spomedzi 570 uchádzačov, ktorí odpovedali na výzvu zverejnenú najmä prostredníctvom internetu vo februári 2005.

Deklarácia bola vypracovaná počas troch stretnutí, ktoré sa konali v troch európskych metropolách. Po prvý krát mali teda občania Európskej únie možnosť priamo hodnotiť výskumy v oblasti samosprávy - riadenia, dopravy, ochrany kultúrneho dedičstva a stavebného rozvoja miest, ktoré boli zadané a financované orgánmi Euróskej únie.

Text deklarácie bude prístupný širokej verejnosti až po jej prezentácii v Európskej komisii a po tlačovej konferencii, ktorá sa uskutoční pondelok poobede rovnako v Bruseli.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: Publicistika Štítky: 2005_4901

Obrázok používateľa harp
Offline


1930 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-04-13 14:02:17 harp, Coskoro prinesieme na Obnova.sk deklaraciu v slovenskom a anglickom jazyku.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.