Historické bábky ožijú počas Noci divadiel

Obrázok k článku (marionetovedivadlo.sk)

S najznámejšou a najobľúbenejšou bábkovou hrou - Johanes Faust sa v sobotu 19. novembra 2011 v noci zapojí do celoslovenského projektu Noc divadiel Dezorzovo lútkove divadlo v rámci svojho projektu Slovenské marionetové divadlo. Predstavenie uvedú v bratislavskej budove YMCA na Karpatskej ulici o 23:15. Uvedeniu hry bude o 22:00 predchádzať premietanie filmu o posledných tradičných bábkaroch "Posledná maringotka". Po predstavení majú diváci jedinečnú možnosť vyfotografovať sa na pamiatku so storočnými bábkami zo zbierky Antona Anderleho a diskutovať s tvorcami bábkového divadla.

Slovenské marionetové divadlo je jedinečným projektom Dezorzovho lútkového divadla. Ako ďalej uvádzajú autori projektu na jeho webstránke, ich cieľom je obnoviť tradíciu historického bábkového divadla, ktoré hrávali po štyri storočia európski komedianti. Na našom území sa zakorenila na prelome 19. a 20. storočia a úspešne v nej ako jediný v strednej Európe pokračoval svetoznámy tradičný bábkar Anton Anderle z Banskej Bystrice. Po nečakanom odchode tohto fenomenálneho bábkara v roku 2008 tradícia zanikla. Slovenské marionetové divadlo hrá aktuálne tri tituly: Johanes Faust, Trúchlohra o svätej Genovefe a Turecké pomedzie alebo Gašparko putuje do Turecka.

Johanes Faust je najznámejšou a najobľúbenejšou hrou, ktorú od 17. do 19. storočia hrávali takmer všetci kočovní európski bábkari. "Vtipne podaná hra o hraniciach ľudského poznania s jadrným humorom sluhu Gašparka vyniká atraktívnosťou bábkového prevedenia – kúzlami, ohňami a strašidelnou zábavou čertov, ktorí Fausta odnesú do pekla," avizujú jej autori ďalej na webstránke divadla - http://www.marionetovedivadlo.sk.

Divadelný svet zblízka, tak ako ho väčšina ľudia nepozná sprístupní aj tento rok tretia novembrová sobota. Druhý ročník Noci divadiel sa uskutoční už túto sobotu, 19. novembra v deviatich mestách Slovenska v 31 divadlách, čo sú približne dve tretiny zo všetkých divadiel na Slovensku. Brány divadiel budú až do nočných hodín otvorené vo viacerých divadlách v Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, Nitre, Prešove, Trnave, Zvolene, Žiline a v Martine, z ktorého však Slovenské komorné divadlo prenesie Noc divadiel do Staškova - rodnej obce herca Jozefa Kronera. Nováčikom je Zvolen, v ktorom na divadelnú noc pozýva Divadlo Jozefa Gregora Tajovského. Jej podrobný program v jednotlivých mestách možno nájsť na webovej stránke projektu - htt://www.nocdivadiel.sk.  


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Bábkarstvo

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.