Historická budova Trnavskej univerzity slúži vojsku viac ako 300 rokov

Obrázok k článku

Zámer presťahovať Vojenský archív v Trnave do nových priestorov považuje minister obrany Ľubomír Galko za prejav zodpovednosti voči budúcim generáciám a jednoznačne ho podporuje. Povedal to po dnešnej prehliadke archívu, ktorý sídli v nevyhovujúcich priestoroch pôvodnej Trnavskej univerzity zo 17. storočia. V archíve je uložených 33 kilometrov registratúrnych záznamov.

Podľa ministra však bude možné s výstavbou novej budovy začať až po skonsolidovaní verejných financií, presnejší termín neuviedol. Rezort obrany má k dispozícii pozemok, projektovú dokumentáciu aj územné rozhodnutie na výstavbu novej budovy Vojenského archívu ešte z čias ministra Františka Kašického. Vtedy mala archív približne za jednu miliardu slovenských korún stavať spoločnosť Ikores. Galko si myslí, že to pôjde aj lacnejšie. "V dnešnej dobe elektronických aukcií, pri čestnom a transparentnom výberovom konaní dokážeme znížiť náklady akéhokoľvek projektu z minulosti,“ vysvetlil. Vojenský archív v každom prípade podľa ministrovho vyjadrenia zostane v Trnave.

Archív bol do Trnavy premiestnený v roku 1967 z Hradca Králové, vtedy pod názvom Archív vojenskej evidencie osôb. V roku 1994 došlo k dohode medzi vládami Českej republiky a Slovenskej republiky o delimitácii archívnych fondov uložených v archíve Československej ľudovej armády v Olomouci. Do Vojenského archívu v Trnave boli premiestnené archívne fondy a spisy, ktorých pôvodcom boli útvary a zariadenia sídliace v Slovenskej republike.

Vojenský archív sídli v budove, ktorá v minulosti patrila pôvodnej Trnavskej univerzite a je pamiatkovo chránená. Po presídlení univerzity do Budína zo stali v Trnave len prázdne budovy, ktoré Jozef II. v roku 1783 daroval Rakúsko-uhorskej armáde a odvtedy slúžia vojsku.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: SITA_48, Pamiatky_35 Štítky: SITA_1538

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.