Galériia ÚĽUV prezentuje originalitu, tvorivosť a remeselnú zručnosť ľudí na východnom Slovensku

Obrázok k článku

V Galérii Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici ponúknu v sobotu 13. mája ukážku tkania na krosnách, pôjde o sprievodné podujatie ku končiacej sa výstave Majstri ľudovej umeleckej výroby z východného Slovenska. Svoje majsterské umenie bude predvádzať remeselníčka Mária Tomisová od 12:00 do 14:00, vstup na podujatie je voľný. „Tkanie na krosnách si vyžaduje presnosť, precíznosť a trpezlivosť. Pani Tomisová je majsterkou tohto vzácneho remesla a jej diela sa zhmotňujú v podobe prestieraní, obrusov či ľanových ažúrových prikrývok,“ informovala Andrea Orelová z ÚĽUV.

 

Výstava Majstri ľudovej umeleckej výroby z východného Slovenska je verejnosti prístupná do 17. mája. Prezentuje originalitu, tvorivosť a remeselnú zručnosť ľudí na východnom Slovensku. Jej návštevníci tam môžu obdivovať majstrovskú prácu v drevorezbe, kováčstve, tkaní na krosnách, klobučníctve, ale aj vo výrobe minikrojovaných bábik, a to prostredníctvom ukážok z tvorby ôsmich súčasných majstrov ľudovej umeleckej výroby.

 

Galéria ÚĽUV Tatranská Lomnica je stály výstavný priestor, ktorý je od roku 2009 určený na prezentáciu autorských a kolektívnych výstav z oblasti súčasného remesla a ľudovej umeleckej výroby. Od roku 2013 je priestor rozšírený aj o predajnú časť s ľudovo-umeleckými výrobkami z distribúcie ÚĽUV, teda celoštátneho dokumentačného, informačného a vzdelávacieho centra. Ústredie už 70 rokov od svojho vzniku zachováva a rozvíja kultúrne dedičstvo na Slovensku. V spolupráci s výrobcami podporuje tradičné remeslá, a tým aj záujem o ľudovú umeleckú výrobu.

 

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.