Dvakrát meraj a raz rezaj

Obrázok k článku

Blížia sa vianočné sviatky, repete ekonomickej mizérie tu už nejakú dobu máme a tak sa nemožno čudovať, že viacerí sa snažia investovať do niečoho u čoho sa dá predpokladať stabilná hodnota a aj nejaké to zhodnotenie časom.
 

 

 

Obľúbené sú nákupy najrozmanitejších mincí, najmä z drahých kovov, ktoré sa zdajú byť bezpečnou investíciou. Lenže pozor, nie všetko čo sa blyští, musí byť zlato a v našom prípade striebro.

V priebehu roka 2011 je evidovaných niekoľko prípadov podvodného predaja predmetov imitujúcich strieborné mince viacerých štátov. Najčastejšie sú to imitácie meny Spojených štátov amerických, Mexika, Japonska, Talianska, ale aj Egypta a Ruska.

Napriek tomu, že tieto imitácie sú ľahko rozpoznateľné, nízka cena zaslepila aj skúseného numizmatika, ktorý ich bol ochotný kúpiť bez podrobnejšieho skúmania.

U týchto imitácií strieborných mincí nesedia rozmery ani hmotnosť, no tým najdôležitejším znakom je, že sú magnetické. Pri podrobnejšom skúmaní, najlepšie s lupou v ruke, si okamžite všimnete krásny krupicový "dizajn" povrchu, nejasné kontúry a detaily, ktoré skôr cítite, ako vidíte. Na prvý pohľad je zrejmé, že tieto imitácie raznice ani nevideli. Na niektorých dokonca možno objaviť začínajúcu koróziu.

Obrázok k článku

Nekvalita imitácie a kvalita razenej mince

Možno medzi nimi nájsť aj pikošky. Napríklad artefakt, ktorého averznú stranu tvorí reliéf panamských 50 centésimov a reverz reliéf nemeckých 5 mariek.

Obrázok k článku

Čudujú sa Nemci a aj Panamci

Ďalšou pikoškou je imitácia 1 doláru "Silver Eagle" (strieborný orol) s letopočtom 1900, napriek tomu, že tieto mince boli zavedené do obehu až v roku 1986.

Obrázok k článku

Hrdá Walking Liberty a jej čínska imitácia

Podľa amerických agentúr International Intellectual Property Alliance (IIPA) a U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP) tieto imitácie pochádzajú z Číny a tvoria približne 80% všetkých imitácií amerických mincí zadržaných na hraniciach USA. Po porovnaní "čínskych produktov" zadržaných v USA a u nás nemožno mať o pôvode slovenských imitácií pochybnosť.

Takže milí investovania chtiví vyznávači numizmatických hodnôt, nezabudnite, že pri nákupe strieborných (zatiaľ) mincí nepotrebujete iba peňaženku, ale aj magnet.

Prajem Vám pokojné prežitie vianočných sviatkov bez stresu a podpisovania zápisníc.
Pre všetkých, ktorí si ešte nezačali búchať hlavu o stenu

http://home.comcast.net/~reidgold/draped_busts/chinese.html

http://www.silver-coins.org/american_eagle_dollar.html

© tpd 2011 for obnova.sk only


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Nie som numizmatik, ale aj tak vďaka.

Obrázok používateľa pytlák 3
Offline

 Aj ja som to zažil.Ale som nenaletel.No aj tak musím povedať Saša nie len tie strieborné

 ale už aj tie žltučké.Mal som v rukách.Takže pozor - bez magnetu /ako sa hovorí - ani na havaj /

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.