Dvadsaťpäť rokov reštaurátorského ateliéru v Levoči

12. júna 2008 – Doteraz finančne, materiálovo a časovo najnáročnejším dielom, ktoré stále nie je ukončené, je obnova exteriéru chrámu sv. Jakuba v Levoči. Intenzívne sa tejto národnej kultúrnej pamiatke venujú reštaurátori od roku 1996.
Za 12 rokov reštaurátorských prác sa na tejto akcii preinvestovalo približne 60 mil. Sk. Ďalšie prostriedky stálo reštaurovanie mobiliáru samotného kostola. Tkáč sa ani nepokúša odhadnúť termín ukončenia prác na exteriéri kostola. „Všetko bude závisieť od finančných prostriedkov,“ uviedol vedúci ORA. Koncom 90-tych rokov odhadovali reštaurátori rozsah prác na exteriéri kostola sv. Jakuba na 200 mil. Sk.

Objav stredovekých nástenných malieb z prelomu 13. a 14. storočia v kostole sv. Martina v Martinčeku pri Ružomberku považujú pracovníci Oblastného reštaurátorského ateliéru (ORA) v Levoči za jeden z najvýznamnejších objavov v 25-ročnej histórii ateliéru. „Zaujímavosťou je, že tieto nástenné maľby boli zatreté viac ako 300 rokov,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede vedúci ORA v Levoči Ivan Tkáč. Nástenné maľby sa aj vďaka tomu, že boli dlhé stáročia schované pod neskoršími pre maľbami zachovali v relatívne dobrom stave. Za tento objav získali levočskí reštaurátori v roku 2000 cenu časopisu Pamiatky a múzea v kategórii Objav-nález-akvizícia. Reštaurátorské práce a dokonca ani objavy sa v tomto kostole ešte stále neskončili. Naposledy tu reštaurátori obnovili nástennú maľbu na východnej fasáde kostola. Podľa Tkáča možno očakávať, že maľby sa môžu objaviť aj pri ďalších prieskumoch.
Oblastný reštaurátorský ateliér sa za 25 rokov existencie vypracoval na špičkové pracovisko, ktoré sa venuje reštaurovaniu nástenných malieb, kamenných architektonických a dekoratívnych článkov, oltárov a polychrómovaných plastík, tabuľovej maľby a závesných obrazov a umelecko-remeselné práce v dreve. Za štvrťstoročie existencie vykonali práce na záchranu pamiatok v hodnote 182 mil. Sk. V posledných rokoch levočskí reštaurátori majú najviac práce v regióne Spiša a na východe Slovenska. „Je potešiteľné, že vlastníci investujú viac peňazí do záchrany a obnovy kultúrneho dedičstva. V niektorých prípadoch je to aj tlak turistov, ktorí sa zaujímajú o obnovu pamiatok,“ dodal Tkáč.Oblastný reštaurátorský ateliér v Levoči pripravil pri príležitosti 25. výročia svojej existencie výstavu, ktorá dokumentuje posledné päťročné obdobie. Na výstave prezentujú 28 akcií. Okrem textovej a fotografickej dokumentácie tu návštevníci uvidia aj trojrozmerné exponáty. K najvzácnejším patrí socha sv. Juraja z kaplnky v chráme sv. Jakuba v Levoči, ktorá je pre bežných návštevníkov a turistov neprístupná.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: SITA_48 Štítky: 2008, SITA_1538

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.