Deň obce oživí barokový kaštieľ v Hronseku

Obrázok k článku od zora.

Majstrovstvá vo varení pirohov, spustenie obnovenej fontány, folklórne vystúpenia aj sprístupnenie dreveného artikulárneho kostola bude sprevádzať v sobotu 12. mája deň obce Hronsek v banskobystrickom okrese. Podujatie sa začne o 11:00 v záhrade barokového kaštieľa v Hronseku.

 

Krátko po otvorení podujatia odštartujú majstrovstvá vo varení pirohov a rodinná rozprávka princ Bajaja pre deti i dospelých, ktorú predvedie Divadlo z domčeka. Popoludní o 12:30 skupina Rytieri Vir Fortis uvedie šermiarsku scénku, o 13:00 bude slávnostne spustená obnovená fontána v záhrade barokového kaštieľa a organizátori vyhlásia výsledky majstrovstiev vo varení pirohov. Od druhej hodiny zaznie ľudová hudba, vystúpenia folklórnych súborov a na záver o 19:00 vystúpi Mirka Partlová Band.

 

V rámci sprievodného programu sa uskutoční v interiéri kaštieľa škola výroby modrotlače a vo vonkajších priestoroch aj kreatívne tvorenie, streľba z kuše a lukostreľba a od 14:00 do 16:00 jazdy na koni. V popoludňajších hodinách sprístupnia pre verejnosť drevený artikulárny kostol.

 

Obcou budú v sobotu 12. mája prechádzať aj cyklisti v rámci podujatia "Spoznajme sa na bicykli", ktoré začína o 9:30 v Budči a pokračuje cez Kováčovú, Sielnicu, Badín a Hronsek. Spoločný cyklovýlet nielen pre obyvateľov zúčastnených obcí sa končí v Sliači, kde sa uskutoční ďalšie sprievodné podujatie Míľa pre mamu.

 

Hronsek získal v minuloročnej súťaži ocenenie Dedina ako klenotnica „Za príkladnú súčinnosť pri starostlivosti o pamiatky hmotného kultúrneho dedičstva a ich využívanie v aktivitách obce a rozvoji turizmu“. Obec v okrese Banská Bystrica je známa dreveným artikulárnym evanjelickým kostolom so zvonicou, ktorý bol zapísaný v roku 2008 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V obci sa okrem barokového kaštieľa, ktorý postupne obnovujú, nachádza aj goticko-renesančný kaštieľ.

 

foto zdroj: commons.wikimedia.org


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Klaudia
Obrázok používateľa sukeram701
Obrázok používateľa abner
Obrázok používateľa nina14741
Obrázok používateľa Jelo
Obrázok používateľa Matilda
Obrázok používateľa Ondrej81
Obrázok používateľa 13dody