Benedikt XVI. mení status Baziliky sv. Pavla za hradbami

Pápežským výnosom motu proprio obmedzil Svätý Otec tradičnú cirkevno-právnu samostatnosť rímskej Baziliky sv. Pavla za hradbami spojenej s benediktínskym opátstvom. Zároveň menoval jej prvého arcikňaza. Stal sa ním arcibiskup Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, býv. nuncius v Izraeli.Tým sa táto bazilika na juhu Ríma s bohatou tradíciou zrovnoprávňuje s ostatnými bazilikami a stráca mimoriadny štatus, ktorý mala po stáročia. Už Ján Pavol II. zrušil benediktínskemu opátstvu sv. Pavla titul teritoriálneho opátstva a pastoráciu rímskych predmestských farností, o ktoré sa starali benediktíni, podriadil rímskemu kardinálovi vikárovi. Benediktíni majú odteraz na starosť už iba svoj kláštor a spovedanie v bazilike.
„Mnísi by mali rozvinúť mimoriadnu aktivitu v oblasti ekumenizmu,“ píše sa ďalej v motu proprio „ a to od vedením arcikňaza a Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov.“ Bazilika sv. Pavla za hradbami bola v ostatných desaťročiach často dejiskom výnimočných ekumenických udalostí počínajúc od vyhlásenia Druhého vatikánskeho koncilu. Pozemky okolo baziliky sú výsostným územím Vatikánu. V druhej svetovej vojne bola útočiskom židovských občanov, antifašistov a iných prenasledovaných ľudí.
Táto patriarchálna bazilika bola podľa tradície vybudovaná nad hrobom sv. Pavla apoštola. Patrí k najväčším Božím domom sveta.


(TK KBS )


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.