Barborská cesta prevedie turistov históriou baníctva

Obrázok k článku

Na históriu baníctva, ale aj k sakrálnym pamiatkam či prírodným zaujímavostiam stredu Slovenska má turistov prilákať Barborská cesta, ktorú ako nový produkt pútnického cestovného ruchu slávnostne otvorili v piatok v Banskej Bystrici. V spolupráci s miestnymi samosprávami, podnikateľmi v oblasti cestovného ruchu a ďalšími partnermi ju vytvorilo občianske združenie Terra Montanae.

 

Trasu pútnickej, respektíve poznávacej Barborskej cesty, pomenovanej podľa patrónky baníkov – svätej Barbory, tvorí zhruba 188-kilometrový okruh z Banskej Bystrice cez Španiu Dolinu, Staré Hory, Krahule, Kremnicu, Sklené Teplice, Banskú Štiavnicu, Zvolen do Banskej Bystrice, určený na pešiu turistiku a cykloturistiku. Rozdelený je na deväť etáp, z ktorých každú možno zvládnuť pešo za jeden deň, a je na ňom 29 zastavení. Návštevníkom ponúka možnosť spoznať pamiatky spojené s históriou baníctva, ale aj ďalšie kultúrne, religiózne, technické a prírodné pozoruhodnosti, vrátane napríklad Harmaneckej jaskyne, zrúcanín hradov Šášov a Pustý hrad či dreveného artikulárneho kostolíka v Hronseku. Značenie tvoria drevené tabuľky so zobrazenou čiernou vežou na žltom podklade, ako smerovníky slúžia drevené veže. „Spustením projektu sa zavŕši takmer dvojročná práca nadšencov spojená s veľkým úsilím a entuziazmom. Iniciatíva bola od začiatku založená na viere urobiť zo stredoslovenského banského regiónu atraktívnu destináciu bez významnej podpory zo strany štátu a územného celku. Naším vzorom je cesta Johannesweg v Hornom Rakúsku, kde sa už po dvoch rokoch od jej spustenia dostavil očakávaný efekt. Verím, že aj u nás Barborská cesta naštartuje ostatné subjekty, ktoré sa partnersky do projektu zapoja,“ uviedol autor projektu Juraj Slašťan z OZ Terra Montanae. Verí, že Barborská cesta pritiahne hlavne turistov z nemecky hovoriacich krajín, keďže vedie oblasťou v stredoveku silne formovanou aj nemeckým obyvateľstvom.

 

Ako uviedol Roman Neradný z OZ Terra Montanae, údržbu Barborskej cesty a jej propagáciu bude združenie financovať z predaja bedekrov, ktoré budú pre pútnikov slúžiť zároveň ako pas. „Mapuje každú etapu, teda každý nový deň, je v ňom opísaná náročnosť trasy, čo všetko možno na nej vidieť a aké služby sú tam. Motivujeme návštevníkov, aby do tohto pasu zbierali pečiatky. Keď nazbierajú minimálne deväť, získajú odznak, ktorý je dokladom, že absolvovali túto cestu,“ povedal pre agentúru SITA Neradný s tým, že po nazbieraní všetkých 18 pečiatok dostanú turisti aj certifikát o absolvovaní cesty. Vysvetlil, že pečiatky možno získať v komerčných cieľoch, ako sú ubytovacie a reštauračné zariadenia, a nekomerčných cieľoch ako sú informačné centrá či múzeá. Bedeker si pútnici môžu kúpiť u všetkých partnerov Barborskej cesty, certifikát o absolvovaní cesty a odznak môžu získať na stanovených registračných miestach.

 

Otvorenie Barborskej cesty bolo v piatok 1. mája na poludnie v areáli banskobystrického mestského hradu. Po príhovoroch a kultúrnom programe nasledovalo slávnostné vykročenie na prvú etapu do Španej Doliny.

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.