Česi aj Slováci by tiež zakázali minarety

Ak by sa v Českej republike alebo na Slovensku konalo referendum o stavbe minaretov, dopadlo by podobne ako nedávne ľudové hlasovanie vo Švajčiarsku, keď by tesne zvíťazila skupina bojujúca proti vežiam pri islamských modlitebniach. Vyplýva to z prieskumu českej agentúry NMS súčasne v oboch krajinách. Pre zákaz minaretov by sa v Českej republike vyslovilo 54 percent respondentov, na Slovensku by ho podporilo ešte o dve percentá viac obyvateľov.Paradoxom je, že samotní moslimovia v Česku ani na Slovensku o výstavbe minaretov ani neuvažujú. Pre vyznávačov islamu je totiž problémom aj stavba mešít. Napríklad v Bratislave majú už desať rokov kúpený pozemok, stále však od miestnych úradov nedostali povolenie na výstavbu prvého moslimského svätostánku v krajine. Iná situácia je v Českej republike. Prvú mešitu v krajine, ktorá sa nachádza v moravskej metropole Brno, plánujú v blízkom čase rozšíriť.

[mailpoet_form id="1"]

Súvisiace články

V kostole sv. Haštala nie sú ostatky Anežky Českej

V krypte pražského kostola svätého Haštala sa nenachádzajú ostatky českej svätice Anežky Českej, ktorá žila v 13. storočí. Mikrokamera spustená do hrobky odhalila pozostatky z druhej polovice 18. storočia, informoval v stredu archeológ Jaroslav Podliska. Pátranie po hrobe českej svätice sa začalo v novembri minulého roku, keď archeologický tím oznámil, že v kostole svätého Haštala možno našiel hrob svätej Anežky Českej počas stavebno-historického prieskumu.

Piatkovú Noc s Andersenom venuje knihám 4 100 detí

Spolu 4 100 detí prespí v piatok 26. marca 2010 v noci v 121 slovenských knižniciach a školách v rámci Noci s Andersenom. Do medzinárodného podujatia na podporu čítania detí sa zapájajú knižnice v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Nemecku, Rakúsku či v Slovinsku. Počas tohtoročnej Noci s Andersenom sa vo všetkých zúčastnených krajinách očakáva účasť vyše 30-tisíc detí. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Stasselová, predsedníčka Spolku slovenských knihovníkov, ktorý je koordinátorom podujatia na Slovensku.

Najviac pamiatok v hladových dolinách

Ministerstvo kultúry vyčlenilo z programu Pro Slovakia 25 miliónov korún. Určené sú na obnovu asi desaťtisíc národných kultúrnych pamiatok v neštátnom vlastníctve. Tieto financie však nestačia. „Pripravujeme program na podporu a obnovu národných kultúrnych pamiatok pod názvom Obnovme si svoj dom.”