Bol to protimaďarský incident?

Obnova.sk Fotografia

Dvaja maďarskí turistickí sprievodcovia a turista sa budú za sobotňajší incident v Bratislave zodpovedať za priestupky proti poriadku v správe a proti občianskemu spolunažívaniu. Pri kontrole sa nepreukázali oprávnením na sprievodcovskú činnosť a jeden z mužov mal fyzicky napadnúť kontrolóra. Potvrdila to Tatiana Kurucová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR.

Obnova.sk Fotografia

Incident sa stal v sobotu pred 11.00 h pri Dóme sv. Martina, kde mali muži vo veku 51, 31 a 46 rokov vykonávať sprievodcovskú činnosť neoprávnene. Kurucová doplnila, že ich skontroloval člen kontrolného orgánu sprievodcovskej činnosti na území hlavného mesta SR. “Pri kontrole sa štátni príslušníci Maďarskej republiky nevedeli preukázať dokladom, ktorý by ich oprávňoval na sprievodcovskú činnosť. Jeden z mužov fyzicky napadol kontrolóra, ktorý privolal policajnú hliadku,” priblížila incident Kurucová.

Mužov predviedli na políciu, za prítomnosti tlmočníka ich vypočuli a potom prepustili. Prípad bude riešiť krajský úrad oddelenia všeobecnej vnútornej správy, konkrétne priestupkový referát.

Maďarská tlač: Je to protimaďarský incident

O udalosti pod titulkom Protimaďarský incident v Bratislave informujú viaceré maďarské internetové portály aj Maďarská tlačová agentúra. Agentúra pripomína, že v SR platí niekoľko rokov právna norma, podľa ktorej na území Slovenska môže vykonávať sprievodcovské služby iba osoba s kvalifikáciou získanou v zákonom určenom vzdelávacom zariadení.

Zahraniční turisti majú k dispozícii sprievodcov Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, z ktorých podľa skúseností maďarských turistov nie všetci sú pripravení informovať o maďarských súvislostiach histórie mesta, alebo ak áno, nie všetci o tom hovoria. V Bratislavskom kultúrnom a informačnom stredisku o oprávnení na sprievodcovské služby upozorňuje aj maďarský leták, v ktorom je uvedené, že tieto normy uznala aj Európska únia, píše Maďarská tlačová agentúra, podľa ktorej muž, ktorý privolal policajtov, mal údajne na sebe sprievodcovský odznak s bielo-červeným bratislavským erbom.

Dotknutí vidia za incidentom protimaďarský motív. Neďaleko maďarských skupín totiž podľa nich sprevádzali japonské, anglické a nemecké skupiny ich vlastní sprievodcovia v ich jazyku bez toho, že by proti tomu niekto protestoval.

Zdroj: TASR

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Uplynulo 90 rokov od vzniku Slovenskej republiky rád

16. júna 2009 uplynulo 90 rokov od vytvorenia Slovenskej republiky rád. “Vznik národných štátov na troskách Habsburskej monarchie roku 1918 maďarská politika neakceptovala. Pre Maďarov vychovávaných desaťročia v šovinistickom duchu, v pocite ´pánov a strážcov´ Karpatskej kotliny nastala priam bezvýchodisková situácia. Na rozdiel od politických hnutí podrobených národov si totiž nikdy nevybudovali alternatívu k uhorskému štátu,” povedal pre SITA historik Martin Lacko. Nepredstaviteľnou bola pre nich možnosť straty slovenských území (tzv. Felvidék). Vznik ČSR v októbri 1918 preto maďarskí politici podľa neho považovali len za provizórium, za „dočasnú okupáciu Felvidéku“.

V Maďarsku by mali spísať slovenské pamiatky

Výskumný ústav Slovákov v Maďarsku by mal urobiť na žiadosť maďarskej strany výpočet kultúrnych a historicky pamätných miest, pamiatok a múzejných zbierok týkajúcich sa Slovákov v Maďarsku, ktoré si vyžadujú obnovu. Náklady na tento výpočet zabezpečí maďarská strana. Uvádza sa to v Správe o priebehu a výsledkoch IX. zasadania Zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín, ktoré bolo v júli v Budapešti. Správa je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní, kam ju predložilo v týchto dňoch Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Na opravu sochy Budhu starej 1 459 rokov dajú 7,5 milióna eur

Najstaršej čínskej budhistickej soche, ktorá je na pokraji zničenia, by mali poskytnúť úpravu zovňajšku v hodnote 10,8 milióna dolárov (asi 7,5 milióna eur), uviedla čínska štátna tlačová agentúra. Sochu Budhu starú 1 459 rokov, ktorá sa nachádza v meste Tchaj-jüan v provincii Šan-si, opravia a zreštaurujú po tom, čo sedem neďalekých uhoľných baní spôsobilo environmentálne poškodenie, uviedla tlačová agentúra Sinchua.

Odpovede

 1. Bol to protimaďarský incident?

  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-23 09:22:35 palo Cisto teoreticky by ma zaujimalo kolko ludi ma musi pocuvat alebo v akom pravnom vztahu ku mne musia byt aby to bola sprievodcovska cinnost…

  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-22 05:20:37 freya, Tak v tomto pripade odporucam madarskym turistom madarskych sprievodcov a naopak. Ja som rozmyslala skor vseobecne.
  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-22 07:01:16 Mna skor zaujala veta: …podľa skúseností maďarských turistov nie všetci sú pripravení informovať o maďarských súvislostiach histórie mesta . O com hovori podla Vas?

  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-22 07:49:06 freya, Ked sme u pri letakoch od BKIS tak tetusky co tam robia su velmi neochotne. Z vlastnej skusenosti viem ze nemaju dovolene letaky rozdavat ani skupinam turistov. Max. 3 kusy pre celu skupinu turistov. Na zaplakanie. Moji norsky kamarati co mali naujem jednoduchy letak s mapkou si mohli akurat tak … kupit knizku.

  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-22 04:16:40 freya, oboch..

  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-22 04:59:47 jupiter, To urcite. Ani sa nezacne exkurzia a uz sa pohadaju ze koho dejiny su bohatsie a ktory narod mal vacsiu zasluhu na rozvoji danej pamiatky. :D

  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-22 03:59:06 jupiter, Takze to nikam znova nepovedie. Je lepsie mat domacich sprievodcov alebo vlastnych na cestach za historiou a pamiatkami?
  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-22 03:36:09 freya, klasicku… madari si budu hovorit svoje a slovaci sa budu opierat o nejake smiesne predpisy ktore sami porusuju..

  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-22 03:30:35 jupiter, Aj ja som zvedavy aku to este bude mat dohru.

  2017 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2006-05-22 03:20:11 freya, skoda ze slovenskych sprievodcov vidim a pocujem vsade v skandinavii bez povolenia.

Comments are closed.