Trnava a Ján Koniarek

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Spomienkové stretnutie Trnavčanov pri hrobe sochára Jána Koniarka organizuje v piatok 4. mája o 16:00 na cintoríne na Ulici Terézie Vansovej občianske združenie Trnavské fórum. Stretnutie sa bude konať pri príležitosti 60. výročia úmrtia zakladateľa moderného slovenského sochárstva. Agentúru SITA o tom informoval predseda Trnavského fóra Bohumil Chmelík.
Večer predtým odhalia v trnavskej galérii pomenovanej po Jánovi Koniarkovi zreštaurovanú sochu Gea, symbolizujúcu grécku bohyňu zeme a plodnosti. Koniarkovu sochu z roku 1926 vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR reštauroval Pavol Rodzenák. Koniarek ako prvý slovenský sochár 20. storočia výrazne poznamenal podobu a tvár slovenského sochárstva prvej polovice 20. storočia. Koniarkova tvorba reprezentovala vrchol sochárskej produkcie na Slovensku začiatkom 20. storočia a začlenila slovenské sochárstvo do progresívneho európskeho prúdu. Pre Trnavu vytvoril Pomník padlých v I. svetovej vojne, sochu Milana Rastislava Štefánika i súsošie s Antonom Bernolákom.

Ján Koniarek sa narodil 30. januára 1878 vo Voderadoch v rodine dedinského učiteľa. Študoval na Uhorskej kráľovskej sochárskej majstrovskej škole v Budapešti u prof. Alojza Stróbla, Akadémii výtvarných umení v Mníchove a na Bavorskej kráľovskej výtvarnej akadémii. V r. 1906 prichádza Koniarek do Srbska. V rokoch 1908 - 1914 pracuje ako portrétista na kráľovskom dvore v Belehrade. V roku 1918 sa vrátil do Trnavy, kde tvoril a žil do smrti. V Trnave je dnes Galéria Jána Koniarka, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj. V nej je sprístupnený reprezentačný výber z Koniarkovej tvorby.

Umiestnenie

Trnava

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Informacie

Píšem o kultúrnom dedičstve cestovaní, stavebníctve, hradoch. Zaoberám sa obnovou a konzerváciou pamiatok, fotografiou a svojou rodinou. Vediem portál Obnova.sk a spoločnosť Obnova s.r.o.

Blog: Michal Hrčka (harp)

Informácie o harp

Obrázok používateľa harp

Meno
Michal

Priezvisko
Hrčka

Zamestnanie
konzervátor, editor

Zobraziť celý profil používateľa

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.