Terra Permonia prinesie aj remeslá

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Už 1. júla otvorí svoje brány Terra Permonia. Unikátny projekt v srdci Banskej Štiavnice má za cieľ nielen zabaviť, ale pripraviť návštevníkom aj nové poznanie – obzvlášť o svetovom dedičstve UNESCO.

Terra Permonia sídli v priestoroch, ktoré v minulosti slúžili pre potreby cirkevného školstva. V minulom roku ich získala do nájmu spoločnosť Cultour s.r.o., ktorá v nich začala budovať prvú etapu projektu, určeného predovšetkým pre malých i veľkých návštevníkov atraktívneho slovenského mesta.
Počas tohto leta bude určite lákať najmä Vynálezovňa – miesto, kde budú môcť deti vyrezávať, píliť, orezávať, modelovať a skúšať viaceré zaujímavé a tvorivé činnosti. Základ Vynálezovne pochádza z parku Uintvinderij, ktorý sa stal atrakciou roku v Holandsku a pre Banskú Štiavnicu ho na mieru pripravili manželia Jos a Riet Spanbroekovci. Netradičné nápady, využitie skutočných strojov prispôsobených pre deti, ako aj nápaditá práca s odpadmi sa budú určite páčiť každému, kto má rád tvorivú činnosť. Súčasťou Vynálezovne budú aj priestory vyhradené na tvorivú hru a  fosforovňa s možnosťou chytania vlastného tieňa či iné aktivity, ktoré iste pobavia nielen malých.
Mašinkáreň je druhou atraktívnou zložkou projektu. V nej si budete môcť vychutnať model vláčika, ktorý zostavil a prevádzkoval v Banskej Belej mladý talentovaný modelár Slavomír Červeň. Nádherná trať určite pritiahne nielen malých, ale a dospelých.
Terra Permonia má nielen pobaviť, ale aj umožniť poznanie, s dôrazom na svetové dedičstvo UNESCO. V minigalérii bude preto inštalovaná výstava Ivety Chovanovej a Andrei Nižňanskej s názvom Theatrum Urbi. Citlivo pripravená prezentácia štiavnických zákutí, vychádzajúca zo slovenskej knihy roka Štiavnické interiéry a zaujme nejedného návštevníka Banskej Štiavnice.
Prvý rok projektu bude experimentálny a niektoré nové prvky budú pribúdať „za pochodu“. Stane sa tak v prípade kaviarne a obchodíka s lokálnymi suvenírmi, ale aj výstav, ktoré sa plánujú na tento rok. Aj preto bude od leta spoplatnená len návšteva Vynálezovne – a to sumou 3 € za dieťa.  Dospelí budú mať vstup do celého objektu v tomto roku zdarma. A dobrá správa pre šikovné deti: ak ste mali na vysvedčenie čisté jednotky, prineste ho, a v deň otvorenia  (v nedeľu 1. júla) máte vstup do Terry Permonie zdarma! Viac informácií o otváracích hodinách a celom projekte nájdete na www.terrapermonia.sk alebo na FB profile Terra Permonia.

 

 harp

 

 

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Informacie

Píšem o kultúrnom dedičstve cestovaní, stavebníctve, hradoch. Zaoberám sa obnovou a konzerváciou pamiatok, fotografiou a svojou rodinou. Vediem portál Obnova.sk a spoločnosť Obnova s.r.o.

Blog: Michal Hrčka (harp)

Banská Štiavnica

Informácie o harp

Obrázok používateľa harp

Meno
Michal

Priezvisko
Hrčka

Zamestnanie
konzervátor, editor

Zobraziť celý profil používateľa

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.