Reštaurovanie banskej mapy

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Podujatie pripravili Štátny ústredný banský archív a Slovenský národný archív v spolupráci so Slovenským banským múzeom. Venované je predstaveniu zväčša netradičných postupov pri reštaurovaní mimoriadne vzácneho, ale aj mimoriadne poškodeného archívneho dokumentu Prehľadnej banskej mapy hlavného banského závodu banskoštiavnickej oblasti Horná Bíberova štôlňa, r. 1641, 213 x 173 cm. Svoju prácu a dôvody výnimočného postupu predstavia odborníci z rôznych ústavov a zariadení, ktorí sa podieľali na tomto diele (SNA, SAV, PÚ SR, Double p, s.r.o.).

 

Mapa je najstarším dokumentom súboru banských máp a plánov Hlavného komorskogrófskeho úradu v Banskej Štiavnici zapísaného v roku 2007 do Registra UNESCO Pamäť sveta. Zobrazuje banské diela závodu Hornej Bíberovej štôlne na Vindšachte (dnes Štiavnické Bane) v čase, keď ich od krachujúcej Brennerovej ťažiarskej spoločnosti prevzal do svojej správy panovník. Hodnotu mapy zvyšujú aj doplnkové kresby príslušných prevádzkových objektov, technických zariadení a pracovných činností. Účastníci seminára budú mať zároveň jedinečnú možnosť porovnať fotodokumentáciu poškodenia mapy po prevzatí do SNA v roku 1990 so zreštaurovaným originálom, upravenou xerokópiou mapy a digitálne vylepšenou fotokópiou na sprievodnej výstavke.

 

 harp


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa harp
Offline

Pridavam program...

programClip.jpg programClip.jpg
Obrázok používateľa antiK
Offline

Zachránili unikátnu historickú banskú mapu z roku 1641

BRATISLAVA 8. júna (SITA) - Historickú banskú mapu hlavného banského závodu banskoštiavnickej oblasti Horná Bíberová štôlňa z roku 1641 zachránili pracovníci Slovenského banského múzea (SBM). Pre agentúru SITA to uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano. Spoločne s odborníkmi zo Štátneho ústredného banského archívu, Slovenského národného archívu ako aj s odborníkmi z iných inštitúcií použili pri jej reštaurovaní výnimočné postupy. "Aj o tom sa bude hovoriť v utorok 12. júna na výstave v priestoroch Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici (Kammerhof)," informoval hovorca.

Návštevníci budú mať možnosť porovnať fotodokumentáciu poškodenia mapy po tom, čo ju prevzal Slovenský národný archív v roku 1990, so zreštaurovaným originálom - upravenou xerokópiou mapy a digitálne vylepšenou fotokópiou. "K dispozícii budú aj zreštaurované dielne Slovenského banského múzea, ktoré vznikli s podporou finančných prostriedkov Nórskeho finančného mechanizmu," poznamenal Stano.

Mapa je najstarším dokumentom súboru banských máp a plánov Hlavného komorskogrófskeho úradu v Banskej Štiavnici. Ten bol v roku 2007 zapísaný do Registra UNESCO Pamäť sveta a zobrazuje banské diela závodu Hornej Bíberovej štôlne na Vindšachte v dnešných Štiavnických baniach v čase, keď ich od krachujúcej Brennerovej ťažiarskej spoločnosti prevzal do svojej správy panovník. Hodnotu mapy zvyšujú aj doplnkové kresby príslušných prevádzkových objektov, technických zariadení a pracovných činností.

Voľby prehliadania komentárov

.

Informacie

Píšem o kultúrnom dedičstve cestovaní, stavebníctve, hradoch. Zaoberám sa obnovou a konzerváciou pamiatok, fotografiou a svojou rodinou. Vediem portál Obnova.sk a spoločnosť Obnova s.r.o.

Blog: Michal Hrčka (harp)

Informácie o harp

Obrázok používateľa harp

Meno
Michal

Priezvisko
Hrčka

Zamestnanie
konzervátor, editor

Zobraziť celý profil používateľa

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.