Poľský študent si chcel urýchliť kariéru, zavesil svoj obraz v múzeu

Titulny obrazok blogu uzivatela: uskalienka, zdroj: net

BRATISLAVA 5. januára (SITA) - Poľský študent výtvarného umenia Andrzej Sobiepan nechcel čakať na uznanie za jeho tvorbu desiatky rokov a tak jedno zo svojich diel tajne vystavil v meste Wroclaw. Zeleno-biely obraz, na ktorom je padajúci list agátu, umiestnil na stenu Národného múzea v časti súčasného poľského umenia, keď sa člen strážnej služby pozeral iným smerom. V múzeu si to všimli až po troch dňoch.
   Svoj čin z 10. decembra dokonca zaznamenal na video. Slávu mu zabezpečila reportáž o tejto udalosti v miestnych médiách. "Rozhodol som sa, že nebudem čakať 30 alebo 40 rokov, aby som mohol vystavovať na takýchto miestach. Chcem z toho profitovať už teraz," povedal študent v rozhovore pre televíziu TVN24. Sobiepan uviedol, že svojím činom chcel poukázať na fakt, že mladí umelci nedostávajú v múzeách a galériách adekvátny priestor. Priznal, že ho inšpiroval britský graffiti umelec Banksy, ktorému sa pred niekoľkými rokmi podarilo prepašovať svoje diela do newyorských galérií.
   Riaditeľ Národného múzea vo Wroclawi Mariusz Hermansdorfer v stredu pre TVN24 povedal, že incident vyvolal otázniky okolo bezpečnosti v inštitúcii, avšak poznamenal, že išlo o vtipný umelecký happening. "Dokazuje to, že mladá generácia umelcov, na rozdiel od svojich predchodcov, chce, aby boli ich diela v múzeách," povedal Hermansdorfer. Múzeum si Sobiepanov obraz nechalo - vo svojej kaviarni. V nedeľu ho ponúknu v charitatívnej dražbe, z ktorej výťažok poputuje na nákup prístroja pre záchranu predčasne narodených detí a na inzulínové pumpy pre tehotné ženy s cukrovkou.
   Informáciu zverejnila webová stránka huffingtonpost.com.

 

Video: 
See video

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa asomtam
Offline

.

Obrázok používateľa asomtam
Offline

...páči sa mi tento happening, má to nápad, Pipo sa zbytočne pozastavuje nad tvorbou súčasného umením v galérii súčasného umenia. Pipo, toto umenie nebolo o obraze, toto umenie  bolo o akcii.

Obrázok používateľa pipo
Offline

uskalienkyna pikoska iba potvrdzuje to ako umelecka obec vnima muzea ale najma galerie. Jak dojne kravy. Vobec si neuvedomuju ich poslanie v spolocnosti ani to, ze "mladi umelci" ani nemaju preco dostavat v muzeach a galeriach adekvatny priestor. Ten si treba zasluzit vynimocnou tvorbou. "Kariera mladeho umelca" v galerii nezacina ale konci. Jak aj nasa slovenska realita ukazuje ti riaditelia, ktori su skor umelci jak galerijnici skoncia.

Tiez ma potesil stav bezpecnosti vystavnych priestorov v Polsku. Lenze ten sa vedeniu muzea pravdepodobne prepecie.

Voľby prehliadania komentárov

.

uskalienka - blog

Informácie o uskalienka

Obrázok používateľa uskalienka

Meno
viera

Zamestnanie
badatel zivota

Zobraziť celý profil používateľa

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.