Most pri Bratislave- Kostol najsvätejšieho srdca Ježišovho.

Titulny obrazok blogu uzivatela: Kato

Ako záujemkyňa o pamiatkový výskum, milovníčka pamiatkarstva, by som rada začala uverejňovať na obnove.sk zaujímavosti o pamiatkach, ktoré uverejňujem aj na stránke: https://www.facebook.com/slovenske.pamiatky

Na začiatok by som rada prispela stavbou kostola z Mostu pri Bratislave. Teším sa na podnety a komentáre k mojmu blogu.

 

Kostol najsvätejšieho srdca Ježišovho v obci Most pri Bratislave.

Obec sa prvýkrát spomína v roku 1238, kedy sa uvádza ako Pruck, neskoršie sa nazývala Bruck. Najvýznamnejší majitelia obce sú grófi zo svätého Jura a Pezinku, ktorý obec vlastnili od roku 1338 do roku 1543, kedy rod grófom Krištofom vymrel po meči.

Gotický kostol nesie zasvätenie: "Najsvätejšiemu srdcu Ježišovmu" a jeho prvá stavebná fáza je z obdobia 3. štvrtiny 13. storočia (pred rokom 1238). Výmaľba a zaniknutá vlastnícka empora pochádzajú približne z 2. štvrtiny 14. storočia. Ďalšie stavebné etapy prebehli koncom 14. a začiatkom 15. storočia, menšie úpravy v baroku a následne výstavba novej lodi v rokoch 1909 až 1910.
Ešte na začiatku 20. storočia to bol jedno-loďový kostol s pravoúhlou apsidou, samotnou loďou a predstavanou vežou pred vstupom do kostola. Na začiatku 20. storočia sa po dlhodobom skladaní na rozšírenie kostola, prebehla posledná významná stavebná etapa. Vznikol vizuálne dvojloďový kostol s vežou nad apsidou, pričom stavba pôvodná je dnes v podstate ľavá bočná loď s pôvodnou stredovekou vežou.

Okrem zachovanej výmaľby scény: Ukrižovanie (detail krížu), sa našli aj zaujímavé románske maliarske imitácie ornamentového motívu: bobúľ, ktoré sa bežne nachádzajú v slovenských románskych kostoloch ako kameňosochársky detail v architektúre 13. storočia, napríklad v románskom kostole v Jáku. Taktiež sa našli zvyšky dvoch malých románskych okien, pričom pri jednom okne je doložené jeho zväčšenie v neskoršom období, taktiež sa tu nachádza stredoveké kamenné pastofórium v apside, stredoveká polygonálna krstiteľnica, spolu zo zvyškom pôvodnej terazzovej podlahy (je prezentovaná vo svätyni).

Výnimočný je aj kamenný baldachýn po stranách vstupu do apsidy približne z obdobia konca 14. respektíve zo začiatku 15. storočia. V Modre, v kostole na cintoríne, ktorý je zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi sa našli zvyšky (negatívy), po pôvodnom baldachýne, ktorý sa však narozdiel od Mostu pri Bratislave nezachoval. Baldachýn v Moste pri Bratislave súvisí pravdepodobne s miestnymi vlastníkmi obce, ktorými boli v danom období Grófi zo Svätého Jura a Pezinku.Je to dielo nezvyčajnej kvality a na našom území Žitného ostrova sa vyskytujú baldachýny ojedinele.

Kostol čerpal zo staršej románskej architektúry (robustnosť múrov a malé okná) i keď už používal mnohé slohové prvky gotického umenia a románske prvky túto stavbu ozvláštnili. Stavba sa dnes v exteriéry obnovuje pričom s farebným rozlíšením jednotlivých lodí. Fragmenty pôvodných malieb prešli reštaurátorským výskumom a obnovou.

Zdroj: Výskum v roku 2006 Smoláková , Mária; Oríško, Štefan: Rímskokatolícky kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho- stredoveká časť, Architektonicko- historický výskum, 2006,

 

Do vnútra sa bezproblémovo dostanú milovníci histórie a pamiatok, keďže, kľúče od kostola sú v rodinnom dome naproti nemu (cez frekventovanú cestu) a kostol radi otvoria. Kostol sa nachádza v centre obci v jej šošovkovitom rozšírení. (KH)


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa harp
Offline

Kato vdaka za pekny prispevok. Tu na Obnova.sk mame aj databazu pamiatok, kde by sa dali taketo vyslovene hesla pamiatok vkladat.

http://www.obnova.sk/pamiatky

 

Ale je to na tebe. Budem radi aj blogu. 

Obrázok používateľa Kato
Offline

Ďakujem radšej to budem pridávať vo forme blogu, navyše teraz som spravila aj zaujímavý blog o pamiatkach v mestskej časti Bratislavy- Podunajských Biskupiciach, kde je presnejšie informované o každej pamiatke v samostatnej fotografii.

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Kato - blog

Informácie o Kato

Obrázok používateľa Kato

Meno
Katarína

Priezvisko
Harčová

Zamestnanie
absolvent odboru dejiny a teória umenia; nezamestnaná

Zobraziť celý profil používateľa

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.