LovuZdar!

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

 

Výstava o ručiacich jeleňoch a iných tvoroch, ktorí na vás číhajú v závetrí galérie.
Výstava situovaná do obdobia jelenej ruje ponúka divácky atraktívny pohľad na súčasné vizuálne umenie, v ktorom majú ručiace jelene, poľovnícke trofeje, prírodné výjavy a podobné žánrové motívy stále čo povedať, a to veľmi aktuálnym, humorným i ironickým jazykom. Návštevníci uvidia výber diel autorov zo Slovenska, Čiech, Rakúska, Maďarska a Slovinska, zväčša z mladšej generácie, no s presahmi do strednej a staršej generácie umelcov. Výstava má viacero významových rovín vychádzajúcich z fenoménov ako trofej, poľovačka, lovecká vášeň, preparovanie živočíchov, gýč, domáce majstrovanie, vzťah človeka k prírode, či vzťah medzi divákom, dielom a jeho tvorcom.
Už dávno nelovíme len kvôli potrave. Poľovačka sa stala „športom“, ktorého cieľom je získanie trofeje - najväčšieho parožia či najkrajšej kožušiny. Pri novodobom spôsobe získavania potravy alebo materiálnych statkov vyrážame na lov akcií a zliav s cieľom získania čo najvýhodnejšej ponuky. Oveľa podstatnejšie ako to, či danú vec naozaj potrebujeme, je to, že sa ju oplatí kúpiť.
Lov však nie je len doménou ľudí, ale predovšetkým zvierat, ktoré využívajú najrôznejšie taktiky aby zmiatli svoju korisť, resp. predátorov. Návštevníci galérie môžu na výstave zhliadnuť naozaj nečakané podoby mimikry.
V tematizovaní vzťahu človeka a prírody má výstava aj určitý ekologický podtón, ktorý však miesto moralizovania ponúka uvoľnenejší prístup k problematike.
S prezentáciou a vnímaním umenia súvisia otázky, ktoré výstava nenápadne kladie: Kto je vlastne koho trofejou vo vzťahu diváka, diela a jeho tvorcu? Kde je hranica medzi ľahko stráviteľným gýčom a intelektuálne náročným umením, ktoré oboje dokážu lapiť diváka do svojich osídiel? Je umelec lovec a divák jeho trofejou, alebo je to naopak? Dokáže umelec pomocou svojho diela manipulovať s divákom, a či je to skôr divák, ktorý svojim špecifickým vnímaním mení podstatu a význam diela? Alebo je tým obávaným lovcom samotný kurátor, ktorý vystavuje umelcov ako svoje trofeje?
Diela na výstavu boli vybrané na základe subjektívnej kurátorskej voľby, nejde tu teda o komplexné mapovanie tvorby s danou tematikou. Výstava nie je členená do tematických celkov či iných teoretických vymedzení. Priamočiara forma prezentácie poskytuje priestor pre viacero možností čítania. Tak ako umenie samotné môžeme vnímať z viacerých pozícií, aj na výstavu je možné pozerať sa z rôznych uhľov pohľadu.
K výstave vychádza slovensko-anglický katalóg, ktorý však nie je iba obyčajnou dokumentáciou výstavy. Autor jeho vizuálnej podoby Marek Kianička v ňom ponúka svojský pohľad na kurátorom vybrané diela a posúva ich do nových súvislostí.
 
Vystavujúci umelci:
Uroš Acman (SI), Róbert Bielik (SK), Ondřej Brody (CZ), Zdeněk Daněk (CZ), Dávid Demjanovič & Jarmila Mitríková (SK), Christian Eisenberger (AT), Péter Tamás Halász (HU), Lenka Klimešová (CZ), Marek Kvetan (SK), Tomáš Lahoda (CZ), Otis Laubert (SK), Radko Mačuha (SK), Ondřej Maleček (CZ), Juraj Meliš (SK), Rastislav Podoba (SK), Lívia Mezovská (SK), Deborah Sengl (AT), Marek Schovánek (CZ), Géza Szöllősi (HU), Jan Vytiska (CZ)
 
Kurátor: Omar Mirza
Vernisáž: štvrtok, 22. septembra 2011 o 17.00
Trvanie výstavy: 23.9.-20.11.2011
Miesto konania výstavy: Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra
Ďalšie informácie: www.nitrianskagaleria.sk

Umiestnenie

Nitra

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Informacie

Píšem o kultúrnom dedičstve cestovaní, stavebníctve, hradoch. Zaoberám sa obnovou a konzerváciou pamiatok, fotografiou a svojou rodinou. Vediem portál Obnova.sk a spoločnosť Obnova s.r.o.

Blog: Michal Hrčka (harp)

Informácie o harp

Obrázok používateľa harp

Meno
Michal

Priezvisko
Hrčka

Zamestnanie
konzervátor, editor

Zobraziť celý profil používateľa

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.