Keltský deň zaujme konfliktom dvoch kmeňov

Titulny obrazok blogu uzivatela: uskalienka

LIPTOVSKÁ MARA 15. júla (SITA) – Ukážkou konfliktu dvoch kmeňov, bojmi a obetou človeka zaujme v sobotu prvý ročník Keltského dňa v archeoskanzene Havránok nad Liptovskou Marou. Pre agentúru SITA to potvrdil Braňo Smetana za organizátora Občianske združenia Vae Victis. „Návštevníci počas celého dňa uvidia rôzne techniky tkania, spracovania ľanu, prácu na hrnčiarskom kruhu, kartičkové tkanie opaskov či techniky boja Keltov. Program robíme scénicky, aby jednotlivé časti na seba nadväzovali. Každý sa bude venovať svojmu remeslu, do toho príde zápletka v podobe objaveného špeha, a tak vznikne konflikt medzi dvoma kmeňmi,“ vysvetlil.

Program sa uskutoční pod holým nebom. „Pre deti sú pripravené rôzne hry a súťaže v starovekom duchu. Každý návštevník sa môže zapojiť priamo do remesiel, dostane aj odborný výklad. Návštevníci môžu prísť v oblečení pripomínajúcom keltský odev a budú mať zľavu na vstupnom. Zabezpečené bude aj občerstvenie,“ konštatoval Smetana.

Keltský deň organizujú ako pripomienku života predkov a ukážku histórie územia. „Chceme zvýšiť aj záujem ľudí o Havránok a získať prostriedky na opravy dnes už dosť zničených stavieb a okolia,“ poznamenal Smetana.

Podujatie je určené pre širokú verejnosť. Program sa začína o 10:00 predstavením skupín, obetovanie bohom bude o 18:00. Vstupné pre dospelých sú 4 €, pre deti 1,5 €. Archeoskanzen Havránok je v správe Liptovského múzea Ružomberok. Ide o stálu expozíciu rekonštruovaných objektov keltskej kultúry a stredoveku.

Umiestnenie

Bobrovník

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: Remeslá_2522 Štítky: SITA_1538

Obrázok používateľa creature
Offline

Zdravím,co sa týka propagácie - ak by niekto hodil vlastné autorské foto Archeoskanzenu  na "Wikimedia Commons"(tým sa uvoľňujú na verejné použitie). mohol by som ich povkladať už do existujúcich článkov na Wikipedii a pripadne  by som sa pokúsil zbúchať jeden aj po nemecky.

Obrázok používateľa Orgon
Offline

Bola to zaujímavá akcia, škoda len že bola slabo spropagovaná. Zopár fotografií z nej som hodil na stránku o hradiskách:

 

http://slovanske-hradiska.blogspot.com/search/label/Havr%C3%A1nok%20-%20...

 

 

 

Voľby prehliadania komentárov

.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

uskalienka - blog

Liptovské múzeum v Ružomberku

Informácie o uskalienka

Obrázok používateľa uskalienka

Meno
viera

Zamestnanie
badatel zivota

Zobraziť celý profil používateľa

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.