Dva dni - a verejnosť rozhodne, ktorú sochu obnovia

Socha M. R. Štefánika v Predmieri (geocaching.sk)

Už len dva dni ostávajú na hlasovanie, v ktorom verejnosť môže online hlasovaním rozhodnúť o tom, ktorá z 8 sôch v rôznych mestách Slovenska sa dočká obnovy. Grant na rekonštrukciu poskytne Nadácia VÚB. Hlasovať môžete na stránke http://www.vub.sk/sochy.

Za záchranu sôch doteraz hlasovalo takmer 6 000 ľudí. Vieme však, že Slováci si radi dávajú načas, preto sa pokojne môže stať, že z posledného sa stane prvý tak, ako to bolo aj vlani. Vtedy sa počas posledných dní hlasovania Trnava vyšvihla z posledného na prvé miesto – a získala tak financie na opravu historických hodín na Katedrále sv. Jána Krstiteľa. Či sa podobný husársky kúsok podarí aj niektorým z tohtoročných súťažiacich, sa dozvieme po uzavretí online hlasovania v pondelok 31. októbra. Ešte necelé dva di teda verejnosť môže zahlasovať za (v poradí podľa priebežných výsledkov hlasovania z 19.10.2011):

Piešťany so sochami antických bohov – 1419 hlasov,

Veľké Vozokany s pamätníkom protitureckých bojov - 1187 hlasov,

Námestovo so sochou P. O. Hviezdoslava - 665 hlasov,

Martin s alegorickými sochami pred Divadlom SNP – 657 hlasov,

Predmier s pamätníkom M. R. Štefánika – 645 hlasov,

Očová s pomníkom Mateja Bela – 531 hlasov,

Madunice so sochou Jána Hollého – 528 hlasov,

Mošovce s pomníkom Jána Kollára – 199 hlasov.

Ako vidno z doterajších výsledkov, o víťazstve nerozhoduje počet obyvateľov zapojených miest, ale skôr nasadenie a záujem sympatizantov. Zapojiť sa môžete na stránke http://www.vub.sk/sochy.

----

uskalienka lobuje :) z titulného obrázku pravdepodobne tušíte :)

ak nemáte inú srdcovku, prosím hlas za sochu mojej lásky z novodobých dejín... za hlas srdečná vďaka ;)

Sochu gen. Milana Rastislava Štefánika (NKP) v parku na námestí v Predmieri vyhotovil sochár Pavol Bán v roku 1930. Socha je postavená na mieste prvej mohyly z roku 1919 príslušníkov 18. kráľovského pešieho pluku. Je prvou a najstaršou sochou Milana Rastislava Štefánika, ktorá prežila aj komunistické besnenie, kedy boli sochy Štefánika komunistami zničené.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Obrázok používateľa antiK
Offline

A ako to nakoniec dopadlo? Prvé miesto obsadili sochy antických božstiev z Piešťan s počtom 3645 hlasov. Zvíťazili tesne nad alegorickými plastikami z Martina, ktoré si druhé miesto zaslúžili s 3452 hlasmi. 

Piešťanské sochy znázorňujú bohyňu úrody Ceres, bohyňu Jari a kvetov Flóru, bohyňu múdrosti, vojny a stratégie Palas Athénu, a posla bohov Merkura. Tieto diela klasicistického sochárstva boli v roku 1942 prevezené do Piešťan z kaštieľa v Kráľovej pri Senci. 

 

Obrázok používateľa harp
Offline

Aj ked som sa pred rokmi zaoberal obnovou tejto sochy: Martin s alegorickými sochami pred Divadlom SNP, hlasujem za Stefanika :)

Voľby prehliadania komentárov

.

uskalienka - blog

Informácie o uskalienka

Obrázok používateľa uskalienka

Meno
viera

Zamestnanie
badatel zivota

Zobraziť celý profil používateľa

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.