Blízko Ríma odkryli základy malého amfiteátra

Tím britských archeológov odkryl v auguste neďaleko talianskej metropoly Rím základy malého antického amfiteátra, menšej verzie svetoznámeho Kolosea.
Pozostatky amfiteátra, ktorého pôvod datujú do začiatku tretieho storočia nášho letopočtu, sa nachádza približne 25 kilometrov juhozápadne od Ríma, v miestach, kde v staroveku ležalo prístavné mesto Ostia. Postavili ho z tehál, malty a dreva, pričom jeho súčasťou boli aj stĺpy a bohatá mramorová výzdoba. Stavba, ktorej funkciu zatiaľ vedci presne neobjasnili, sa nachádzala vo vnútri paláca vybudovaného o storočie skôr. Ide však o ďalší dôkaz, že amfiteátre nemuseli byť len obrovské ako spomínané Koloseum a mali aj iné využitie ako gladiátorské hry. Zaujímavosťou nálezu je fakt, že bol jediným v meste a taktiež sa nachádzal v blízkosti prístavu. Podľa názoru odborníkov sú jeho malé rozmery (42 metrov krát 38 metrov) dôkazom, že slúžil len na súkromné účely. Vedci ešte síce nezistili presnú výšku a kapacitu amfiteátra, avšak predpokladajú, že sa doňho zmestilo maximálne 2000 divákov. Amfiteáter zbúrali počas byzantského obdobia kvôli výstavbe opevnení.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rímske Koloseum sprístupnia pre turistov aj v noci

Rímske Koloseum si budú môcť návštevníci pozrieť už aj v noci. Od 21. augusta do 23. októbra sa uskutočnia špeciálne sobotňajšie prehliadky pre skupiny maximálne 40 ľudí. Počas siedmich sobôt si slávnu taliansku pamiatku budú môcť turisti pozrieť v sprievode archeológa a to od 21:00 do polnoci. Koloseum je pre návštevníkov bežne prístupné iba v denných hodinách, no minulý rok predstavitelia mesta začali aj s nočnými prehliadkami, na ktoré tento rok nadviazali.

Objavili najstaršie vysokohorské sídla

Novozélandskí a austrálski archeológovia objavili na východe Papuy-Novej Guiney v nadmorskej výške 2000 metrov pozostatky siedmich táborísk, pričom vek najstaršieho z nich určili na 49-tisíc rokov. Tým sa toto miesto stalo vôbec najstarším známym vysokohorským sídlom v histórii ľudstva.