Aukce galerie Dorotheum nabídne na 500 položek

PRAHA 7. března (ČTK) – Galerie Dorotheum nabídne na sobotní
aukci v pražském hotelu Renaissance zhruba 500 položek z oblasti
výtvarného umění a starožitností. Nabízená díla si zájemci mohou
ještě v pátek prohlédnout v prostorách galerie na Ovocném trhu.
Mezi výtvarnými díly jsou například práce českých krajinářů
Františka Kavána, Aloise Kalvody, Josefa Ullmana, Jana Honsy a
Oty Bubeníčka. Tvorbu 19. století reprezentuje drobný olej
zobrazující krajinu se zámkem od Antonína Chittussiho s
vyvolávací cenou 120.000 korun. K výjimečným dílům v nabízené kolekci patří podle galerie
Dorotheum olej Otakara Kubína Krajina s vesnicí. Z kreseb a
grafiky budou draženy i dřevoryty Emila Filly a Bohumila Kubišty,
akvarely a kresby Václava Špály, Williho Novaka, Františka
Tichého, Josefa Lady, Alfréda Justitze, Pravoslava Kotíka, Jana
Trampoty a dalších autorů.
Mezi fotografiemi převažují snímky Saudkovy, ale v nabídce
bude i akt ze 40. let od jediného fotografa Skupiny 42 Miroslava
Háka. V oddělení nábytku je barokní řezaný rám zrcadla z 18.
století a psací stůl zdobený slonovinou a želvovinou v
historizujícím slohu z druhé poloviny 19. století. Na dražitele
čekají za vyvolávací ceny 60.000 a 350.000 korun.
Jiří Borovička vb

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Praha 5 restauruje další památky

PRAHA 20. března (ČTK) – Radnice páté městské části nechá
odborně restaurovat čtyři plastiky, které převzala do péče od
Galerie hlavního města Prahy. Ještě letos chce obnovit sochu Živý
pramen od akademického sochaře Jana Kodeta, sochu sv. Aji v
Nádražní ulici a dvě plastiky v zahradě Kinských – Kamenný stůl a
Boží muka.

Julius Mařák

Nejvýznamnější představitel českého krajinářství druhé
poloviny 19. století Julius Mařák se narodil 29. března 1832.
Proslul jako malíř lesa a lesních interiérů, obdivován byl i pro

Cesta po českých hradech a zámcích

Kalista, Zdeněk
Cesta po českých hradech a zámcích aneb Mezi tím, co je, a tím, co není
Kalistova pouť po hradech a zámcích předkládá nejen historické monografie jednotlivých šlechtických sídel, ale zároveň ucelený pokus o historii české šlechty od jejího vydělení se z knížecích družiníků na sklonku 12. století do druhé poloviny 16. století.

Praha 1 poprvé přispěje na opravy soukromých památkových domů

PRAHA 12. března (ČTK) – Radnice Prahy 1 poprvé přispěje
soukromým majitelům na opravy památkově chráněných domů v první
městské části. Příspěvek mohou uchazeči dostat na obnovu drobných
architektonických prvků domů. Patří k nim domovní znamení,
portály, kování, či drobné sochařské výzdoby fasád. Každý projekt
může získat nejvýše 100.000 korun, řekl dnes novinářům starosta
Jan Bürgermeister (ODS).