Areál Hradu opäť ožije tradičnými remeslami

V areáli Bratislavského hradu sa v rámci festivalu tradičného remesla s názvom Dni majstrov na Hrade 2008 opäť predstavia remeselníci a ľudoví umelci zo všetkých končín Slovenska. Podujatie sa uskutoční v nedeľu a v pondelok. Agentúru SITA informoval Jaroslav Ondruška z marketingu a PR Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV).

Svoje umenie predstavia napríklad debnári, hrnčiari, košikári, drotári či kováči. Návštevníci uvidia aj výrobu korýt, bačovského riadu, plechových a liatych zvoncov, bičov, čižiem či klobúkov. Chýbať nebude vylievanie cínom, tkanie na krosnách a pletenie zo šúpolia a slamy. Pripravené sú tiež ukážky náročných textilných techník, ako sú výšivky a paličkovanie, ale aj maľba na sklo, drevorezba, zdobenie medovníkov či zdobenie kraslíc dierkovaním, vyškrabovaním, opletaním niťou a drôtovaním. Predstavia sa aj výrobcovia fujár, píšťal a drumblí. Súčasťou festivalu bude aj Škola remesiel pre deti, vystúpenia bábkových divadiel Piraňa a Teatro Carnevalo a tanečná veselohra Gašparko v podaní členov súboru SĽUK. Návštevníci sa môžu tešiť aj na Stana Palúcha s etno hudbou, kulinárskych špecialistov či pódiové prehliadky krojov v podaní tanečníkov súboru Gymnik.

Organizátormi 18. ročníka festivalu je ÚĽUV, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), Hlavné mesto SR Bratislava, Kancelária Národnej rady SR a Ministerstvo kultúry SR.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Na festivale remesiel a ľudovej tvorby 90 majstrov

Už 19. ročník festivalu tradičných remesiel a ľudovej umeleckej výroby sa uskutoční cez víkend 29. a 30. augusta 2009 v historickom centre hlavného mesta. Festival pod názvom Dni majstrov ÚĽUV dostal zároveň názov Slovensko v Bratislave. Dvojdňový festival je koncipovaný ako pouličný sviatok určený všetkým obyvateľom i návštevníkom Bratislavy, jeho hlavným obsahom je pocta ručnej výrobe s väzbou na domáce tradície, sprostredkovanie autentických zážitkov, aké vznikajú z osobných stretnutí s ľudovými majstrami z rôznych častí Slovenska. Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali generálny riaditeľ Ústredia ľudovej remeselnej výroby Milan Beljak a primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský. Podľa neho má festival dôležitý odkaz, pretože sa v centre Bratislavy stretne celé Slovensko v historických remeslách. „Práve týmto Bratislava podčiarkuje svoj odkaz ako hlavné mesto, ktoré chce byť otvoreným mestom,“ povedal primátor.

Galéria NOVA

Galéria NOVA vznikla koncom roku 1990 a je najstaršou súkromnou galériou na Slovensku. Jej výstavný priestor sa nachádza priamo pod Michalskou bránou v centre Bratislavy. Medzi hlavné ciele galérie NOVA patria prezentácia najvýznamnejších trendov v súčasnom výtvarnom umení. Galéria NOVA sa hlavne orientuje a podporuje umelcov, ktorí sa venujú tvorbe sklenných objektov v duchu tradície Ciglerovej sklárskej školy.

VÝROČNÁ SPRÁVA SNK za rok 2000

4 ČINNOSTI (PRODUKTY) ORGANIZÁCIE A ICH NÁKLADY 4.1 Ústav knižničných fondov 4.1.1 Stále činnosti: Akvizícia všetkých typov dokumentov, budovanie fondu študovní a príručných knižníc, budovanie databázy dodávateľov, deziderát a nahlásených kníh, Nákupná a oceňovacia komisia, Akvizičná komisia, budovanie vzájomných výmenných vzťahov v rámci MVD, získavanie dokumentov podľa požiadaviek zahraničných partnerov, tvorba ponukových zoznamov multiplikátnych a neprofilových dokumentov, správa fondu MVD, správa majetkovoprávnej evidencie…