Róbert Jančovič

Róbert Jančovič – Posol svetla

Galéria u anjela oslavuje 10. výročie svojho vzniku ďalšou výnimočnou aktivitou.
Pod názvom Posol svetla pripravila výstavu jedného z najlepších slovenských grafikov
profesora Róberta Jančoviča. Práve svetlo je to nedostižné, jedinečné, znova a znova sa opakujúce, neustále prítomné v celom jeho diele. Je to doslova naša svetlá  stránka bytia.
Autor je fascinovaný médiom svetla. Ak podľa jeho slov „ je množstvo druhov existencie, ale bez svetla nie je mysliteľná žiadna, tak potom farba je tým povestným Kandinského prostriedkom priameho pôsobenia na dušu.“
Príbehy majú svoju vlastnú štruktúru, tkanivo. Epitel, ktorý má schopnosť zachytávať špecifické impulzy z vonkajšieho prostredia. Pripomína pohľad do mikroskopu, množiace sa a deliace bunky. Vývoj embrya, oslava zázraku života, jedinečnosť vzniku a zániku.
Niekedy sa priam „Pollockovsky“ vymkne spod kontroly a celá grafika sa stáva abstraktnou sieťou, plnou štruktúr, striekancov, škvŕn, neurónov a mitochondriálnych spojení.
Častým motívom R. Jančoviča sú lode. V celej neuchopiteľnej šírke jeho výtvarného jazyka plného znakov, šifier, skratiek nás unáša do sveta moreplavcov.  Ponúka nám dobrodružnú plavbu prvých objaviteľov Nového sveta, aby nám ukázal naše vlastné stratené a zabudnuté svety. Plavba po rozbúrenom litografickom mori nás vedie k novým farebným kontinentom grafiky. Štíhle, subtílne tvary nám vyrezávajú do pamäti nezabudnuteľné obrazce. Lakonicky slovník, úspornosť vyjadrovacích prostriedkov zdôrazňuje jednoslovným pomenovaním. S minimálnymi vyjadrovacími prostriedkami dosahuje maximálny účinok.  Tvorba na rozhraní abstrakcie a figurácie pohltí pozorovateľa tajomnými makro či mikro štruktúrami. Základný výstavbový princíp je zmnoženie a násobenie symbolov: štvorec, kruh, trojuholník. Vytvárajú piedestál, pomník, pamätník, mozaiku, štruktúru, vrstvu, posvätná geometria doplnená  o odrazy a lomy svetla. Pozýva nás do svojich medzigalaktických svetov, postupuje systematicky ako dávni Argonauti pri hľadaní Zlatého rúna. Vyvádza nás z vlastných jaskýň obmedzených predstáv, ukazuje nám iné svety... Alebo je to všetko len hra? Niektoré diela pripomínajú prehistorické maľby. Jednoduchosť, skratka vyabstrahovaná k podstate bytia. Sprevádza nás svetom vzniku rastlinnej aj živočíšnej ríše, stávame sa svedkami vzniku života na Zemi? Preto nebudú pre nás prekvapením názvy grafík ako: Erupcie, Čierne diery, Galaxie, Jazero, Svalovina. Tajomné symboly starých stratených civilizácií, alebo naopak, ešte neobjavených svetov.  Autor dráždi našu fantáziu otázkami o aký mikrosvet či naopak makrosvet ide? S pocitmi Champolliona sa púšťame do hľadania zmyslu tajuplných znakov a odhalenia zmyslu novodobých hieroglyfov. Šokujúcim spôsobom vyvoláva explóziu na sietnici diváka, aby ho navždy polapil do svojich sietí. Získava si jeho srdce nielen brilantným technickým prevedením, tajomnosťou a príznačnou hrou svetla, ale aj istou mystickosťou. Tento autor, ktorý je stálicou na slovenskej výtvarnej scéne je ovenčený desiatkami ocenení z celej Európy. Bravúrny v rôznych výtvarných technikách od litografie až po mezzotintu vedie odbor Grafiky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Najlepšie definuje svoju tvorbu sám autor takto:
„ Moje grafiky sú možno často výsledkom intuície, ale vždy myslia na ľudské túžby.
Sú pokusom o ich naplnenie.“
Táto výstava ponúka množstvo otáznikov aké sú ľudské túžby ?
Výstava v Galérii u anjela v Kežmarku potrvá od 14. 09. 2012 do 15. 11. 2012

Video: 
See video

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.