Drevo kresané časom

Krajský pamiatkový úrad Prešov, Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline, Slovenské národné múzeum v Martine a Krajské múzeum v Prešove pripravili doplnenú pôvodnú výstavu o dodnes zachovaných historických strešných – krovových konštrukciách na našom území, presnejšie vo vybraných lokalitách Slovenska. Výstavu Krajský pamiatkový úrad Prešov usporadúva pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel.
Výstava vznikla z prebiehajúceho plošného výskumu historických krovov na území Slovenska. Realizovala ju skupina špecialistov z  Katedry pozemného staviteľstva a urbanizmu Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, Krajských pamiatkových úradov v Prešove, Žiline a Trnave. Na výstave sú prezentované výsledky systematického plošného výskumu celého žilinského kraja – regiónov Turca, Oravy, Kysúc, Liptova, okolia Žiliny a Bytče. Etnografická časť zachytáva spôsob opracovania dreva a jeho prepravu. Výskum bol realizovaný vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v grantovom programe „Obnovme si svoj dom“ v rokoch 2008-2012.
Okrem tejto pôvodnej časti si môžu návštevníci prezrieť panely s ďalšími unikátnymi nálezmi stredovekých tesárskych konštrukcií zo začiatku 14. storočia až po záver 15. storočia na Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule, okolitých obciach Spiša (Bijacovce, Žehra, Pongrácovce a i.), na kláštornom kostole sv. Petra z Alkantary v Liptovskom Mikuláši - časti Okoličné a predovšetkým na Dóme svätého Martina v Bratislave, kde je dodnes dochovaný najväčší stredoveký historický krov v strednej Európe z polovice 15. storočia nad trojlodím kostola, šírky takmer 24 metrov a výšky 22,5 m. Nad Rímskokatolíckym kostolom v Liptovskom Jáne boli objavené zvyšky zatiaľ najstaršieho datovaného krovu na území Slovenska z konca 13. storočia (r. 1291).    
Okrem toho môžu návštevníci spoznať historické krovy v regiónoch stredného Považia, Gemera, Hornej Nitry a Šariša. Práve Šariš (Prešov, Bardejov), ale aj Spiš (Levoča) je prezentovaný tiež zachovanými drevenými krovovými konštrukciami v mestskej architektúre - meštianskych domoch, ale aj verejných stavbách (vodáreň – KUMŠT, Stará mestská škola na Hlavnej ulici pri kostoloch). Výstava je obohatená časťami trámov s tesárskymi spojmi pôvodných historických krovov, tesárskymi sekerami a inými predmetmi, ktoré používali tesári, či šindliari pri svojej práci. Súčasťou výstavy je aj prezentovaný spôsob prepravy dreva v minulosti pre výrobu krovov, spôsob opracovania – kresania a použitie montážnych (tesárskych) značiek na trámoch krovu, používané krytiny na našom území od stredoveku po 20. storočie, ale aj spôsob súčasnej možnosti presného určovania veku dreva pomocou dendrochronologického datovania.   
Prvýkrát sa môže verejnosť oboznámiť s doterajšími výsledkami obnovy, požiarom zničených historických striech na Hrade Krásna Hôrka – pôvodnými krovmi, naprojektovanými kópiami a realizovanými prácami na hrade do dnešných dní. Vystavené sú dokonca aj zachované originálne časti obhorených trámov z krovov zo začiatku 19. storočia, ktoré zhoreli v sobotu 10. 3. 2012 a ich kovových častí (kovaných klincov, kramlí, strmeňov a pod.).
Týmto Vás chceme všetkých privítať na tejto ojedinelej výstave, ktorá bude trvať od 24. 4. 2014 do 31.5.2014 a popriať Vám pekný zážitok pri návšteve do minulosti tesárskeho remesla na Slovensku.

                                               

Organizátori výstavy


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.