Drevo kresané časom

DREVO KRESANÉ ČASOM

Dodnes zachované historické krovy sú neoddeliteľnou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. Dokladujú vysokú technickú a remeselnú zručnosť staviteľov, ich precíznu znalosť geometrie v spojitosti s priestorovou predstavivosťou a zmyslom pre detail.
Výstava Drevo kresané časom predstavuje návštevníkom unikátne krovy, ktoré potvrdzujú, že úroveň staviteľstva na Slovensku sa môže porovnávať s omnoho vyspelejšími európskymi krajinami. Stavebná fakulta Žilinskej univerzity v Žiline a Slovenské národné múzeum v Martine dokumentujú vývoj historických krovov v severovýchodných regiónoch Slovenska a v najväčšom a najvýznamnejšom chráme Bratislavy – Dóme svätého Martina.
Výstava Drevo kresané časom prezentuje významné objavy stavebného vývoja na Slovensku- napríklad zvyšky najstaršieho dreveného krovu na území bývalého Československa, ktorý bol položený nad r. k. kostolom v Liptovskom Jáne v 2. polovici 13. storočia. Venuje sa najväčšiemu stredovekému krovu v strednej Európe, ktorý leží nad svätyňou Dómu svätého Martina v Bratislave. Výstava taktiež ukazuje stavebné prvky krovov a nástroje, ktoré ich vytvárali ale aj škodcov (drevokazný hmyz, huby, netopiere), s ktorými museli  bojovať dávni stavitelia  i dnešní reštaurátori.
Výstava vznikla vďaka podpore výskumu historických krovov Ministerstva kultúry Slovenskej republiky (grantová schéma „Obnovme si svoj dom“), ktorý od roku 2008 realizuje výskumný tím špecialistov z Katedry pozemného staviteľstva a urbanizmu Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline a špičkových odborníkov z pamiatkovej praxe.
Výstavu Drevo kresané časom si v Slovenskom národnom múzeu v Martine môžete pozrieť do 17. februára 2013.

Bližšie informácie:
PhDr. Daša Ferklová
dasa.ferklova@snm.sk
tel.: 043/ 41 310 11
043/ 24 54 236

Umiestnenie

Slovensko
49° 3' 49.7268" N, 18° 55' 42.924" E

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.