Archeologické výskumy na trase R1 priniesli nové poznatky

Obrázok k článku

Nové poznatky o živote našich predkoch priniesli archeologické výskumy na trase výstavby rýchlostnej cesty R1. Úsek Nitra – Tekovské Nemce otvoria 28. septembra. Archeológovia tu preskúmali štyri veľké pohrebiská so 600 hrobmi – Mikov dvor, Selenec, Tesárske Mlyňany, Čierne Kľačany. Väčšina hrobov pochádza z konca 10. a z 11. storočia. „Súbor pohrebísk z 10. – 11. storočia nám ukazuje, ako fungovalo začleňovanie sa rozpadnutej Veľkomoravskej ríše do novovzniknutého Uhorského kráľovstva, ako obyvateľstvo reagovalo a ako sa zžívali spolu Slovania a maďarské kmene,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Pohrebisko v Tesárskych Mlyňanoch podľa neho zásadne zmenilo pohľad archeológov na príchod Slovanov a ich vzťah s Germánmi v 5. – 6. storočí v tejto oblasti.

Veľmi dôležité poznatky získali archeológovia aj o konci mladšej doby kamennej. Preskúmali celý rad nálezísk, ktoré ukázali, ako žili ľudia v 4. – 3. tisícročí pred naším letopočtom. „Máme preskúmané ich domy, pohrebiská, vieme rekonštruovať ich systém poľnohospodárstva,“ hovorí Ruttkay. Výskum na trase R1 bol najplodnejším výskumom súvisiacim s výstavbou cesty, aký sa doteraz na Slovensku robil, skonštatoval. Archeológovia získali obrovské množstvo nálezov, ktoré teraz ďalej spracúvajú. K najzaujímavejším patrí plastika tehotnej Venuše z mladšej doby kamennej, hlava z plastiky medveďa, kapsula na šminky z doby rímskej či dámske šperky s polodrahokamami. Podarilo sa nájsť aj množstvo rímskych nálezov – písadlá, mince, súčasti rímskej výzbroje alebo časť rímskej cisárskej sochy z pozláteného bronzu.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Nálezy z výskumov na trase R1 predstavia na výstave

Nálezy z archeologických výskumov na trase rýchlostnej cesty R1 predstaví výstava v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Vernisáž bude v utorok 8. júna o 14:00. Návštevníci si budú môcť pozrieť napríklad časť rímskej cisárskej sochy z pozláteného bronzu, šperky, prasleny či zaujímavé keramické súbory z Mikovho dvora pri Nitre. Množstvo nálezov bude pochádzať z Beladíc v okrese Nitra, kde bol jeden z najrozsiahlejších výskumov. Výstavu „R1 – Nitra – Tekovské Nemce – Banská Bystrica – Archeologické objavy“ organizuje Archeologický ústav v spolupráci s dodávateľom stavby Granvia Construction s.r.o., Nitrianskym samosprávnym krajom a múzeom.

Archeológovia našli nádobku na šminky z doby rímskej

Kapsulu na šminky našli archeológovia na germánskom sídlisku z doby rímskej v Beladiciach pri Nitre. Nádobky sa nosili zavesené na retiazke na krku. Ženy ich mali aj niekoľko, každú na iný druh šminiek. Kapsule archeológovia v minulosti považovali za prívesky, v ktorých sa nosili napríklad relikvie svätých. Maďarskí vedci však analýzou prišli na to, že ich obsah ženy používali na svoje skrášľovanie. „Presne sa dali doložiť rôzne farby a vône. Týchto kapsúl nie je v Európe veľa a už sa tešíme na chemický rozbor,“ povedal pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay.

Pri výstavbe R1 našli archeológovia 300 hrobov

Vyše 300 hrobov dávnych obyvateľov okolia Nitry už našli archeológovia pri výskumoch súvisiacich s výstavbou rýchlostnej cesty R1 v úseku Nitra – Tekovské Nemce. Najväčšie je v Čiernych Kľačanoch a pochádza z 11. storočia. Z rovnakého obdobia pochádzajú aj hroby v Tesárskych Mlyňanoch, kde je okrem toho aj pohrebisko z doby sťahovania národov. Menšie pohrebisko najnovšie archeológovia objavili v Selenci. Okrem toho nachádzajú po celom úseku budúcej cesty roztrúsené hroby z rôznych dôb.