Židovský cintorín Malý Horeš

Malebný židovský cintorín sa nachádza na severnom okraji obce na okraji chlmeckých kopcov, cca. 200 metrov západne od známych horešských pivníc a 50 metrov od hlavného cestného ťahu, ukrytá v lese. Cesta k cintorínu je značená tabuľkou. Rozmery cintorína sú cca 18*18metrov. Areál cintorína je obohnaný nízkym, približne 1,2 m vysokým kamenným murivom (severovýchodný cíp muriva narušený kvôli banickej činnosti/ťažba piesku). Cintorín je pravidelne udržiavaný a náletová vegetácia je odstraňovaná. Počet stojacích/opravených náhrobných kameňov je 20, priblížne 15 náhr. kameňov je poškodených/pováľaných. Nápisy na náhrobných kameňoch sú výhradne v hebrejskom jazyku, niektoré bohato zdobené geometrickými ornamentmi, reliéfnymi rastlinnými ornamentmi, niektoré zdobené hviezdou Davida, alebo symbolom svietnika. Materiál náhrobníkov je prevažne z pieskovca a umelého kameňa. Na cintoríne sa nenachádza žiadna pamätná tabuľa. Návštevu cintorína vrelo doporučujem, nachádza sa na malom kopci v nádhernom prostredí okolitého agátového lesa.

História a vývoj: 

Cintorín vznikol v pribehu 19. storočia, nepoužívaný od konca 2. svetovej vojny.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Obvodové murivo okrem severovýchodného cípu celistvé, zachovalé, bez viditeľných oprav. Niektoré rozbité stély nanovo zlepené a postavené na ich pôvodné miesta.

Obec: 
Malý Horeš
Prístup: 
prístupné pešo, 50 m od hlavného cestného ťahu M. Horeš-Kr. Chlmec, cca. 200 m zápdne od známej horešskej pivničnej dedinky.
Vlastník: 
Informačné zdroje: 

územie cintorínu nie je evidovaný zvlášť v katastre nehnuteľnosti, bez parcelného, katastralného označenia 

Umiestnenie

Malý Horeš

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Židovský cintorín Malý Horeš

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy