Židovský cintorín Banská Štiavnica

Významnou kultúrnou pamiatkou v Banskej Štiavnici je tiež židovský cintorín, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Nového zámku. Do cintorína sa vchádza cez dom smútku (Ciduk hadin), ktorý je postavený v orientálnom tureckom štýle. Náhrobné kamene s rôznojazyčnými nápismi (hebrejsky,  maďarsky, nemecky a slovensky) sú zhotovené hlavne z mramoru a majú rôzny tvar. Cintorín má rozmery asi 65x65 m. Hroby sú umiestnené od severu na juh. V nich sú pochovaní miešanie muži a ženy. Pochovávať v cintorína sa začalo v 90. rokoch 19. stor. V roku 1892 bolo založené pohrebné bratstvo (Chevra kadiša), ktoré zabezpečovalo pohreby a zapájalo sa do charitatívnej činnosti.

Medzi najstaršie hroby patria napr.:  Cecilia Schäffer r. 1893, Heinrich Rosenzweig r. 1895, Hermann Ekstein r. 1896.   Na cintoríne sa tiež nachádzajú pamätné hroby na zosnulých v koncentračných táboroch v rokoch 1942-1944: členovia rodiny Mesterovej, Drexlerovej, Sternovej, Wintersteinovej, Schlessingerovej, Singerovej, Schwarzovej, Gemeinerovej, Weissovej, Barokovej, Chrakovskej, Ilofskej.

Informačné zdroje: 

Autorka pôvodného textu (viď revízie) PaedDr. Beáta Nemcová / http://zidovskycintorin.sk. Publikovane z dovolením autorky.

Umiestnenie

Banská Štiavnica

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Ciduk Hadin
30 aug 2012 - 07:44
See video
Banská Štiavnica (1937)
9 jún 2011 - 08:14, trvanie: 1:03
You are not authorized to access this content.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Logo

Židovský cintorín Banská Štiavnica

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.