Židovský cintorín Banská Štiavnica

Významnou kultúrnou pamiatkou v Banskej Štiavnici je tiež židovský cintorín, ktorý sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Nového zámku. Do cintorína sa vchádza cez dom smútku (Ciduk hadin), ktorý je postavený v orientálnom tureckom štýle. Náhrobné kamene s rôznojazyčnými nápismi (hebrejsky,  maďarsky, nemecky a slovensky) sú zhotovené hlavne z mramoru a majú rôzny tvar. Cintorín má rozmery asi 65x65 m. Hroby sú umiestnené od severu na juh. V nich sú pochovaní miešanie muži a ženy. Pochovávať v cintorína sa začalo v 90. rokoch 19. stor. V roku 1892 bolo založené pohrebné bratstvo (Chevra kadiša), ktoré zabezpečovalo pohreby a zapájalo sa do charitatívnej činnosti.

Medzi najstaršie hroby patria napr.:  Cecilia Schäffer r. 1893, Heinrich Rosenzweig r. 1895, Hermann Ekstein r. 1896.   Na cintoríne sa tiež nachádzajú pamätné hroby na zosnulých v koncentračných táboroch v rokoch 1942-1944: členovia rodiny Mesterovej, Drexlerovej, Sternovej, Wintersteinovej, Schlessingerovej, Singerovej, Schwarzovej, Gemeinerovej, Weissovej, Barokovej, Chrakovskej, Ilofskej.

Informačné zdroje: 

Autorka pôvodného textu (viď revízie) PaedDr. Beáta Nemcová / http://zidovskycintorin.sk. Publikovane z dovolením autorky.

Umiestnenie

Banská Štiavnica

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Ciduk Hadin
30 aug 2012 - 08:44
See video
Banská Štiavnica (1937)
9 jún 2011 - 09:14, trvanie: 1:03
You are not authorized to access this content.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Židovský cintorín Banská Štiavnica

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy