Kachlova vs. liatinova pec

68 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Kachlova vs. liatinova pec

Riesim dilemu aku pec pouzit ako hlavne vykurovanie dvojpriestoru maleho domceku cca 60m2.

Jednou variantou je kachlova pec vstavana do setny tak aby vykurovala oba priestory. Tiez ma napadol aj variant z kachlovou pecou a vymenikom vo vedlajsej miesnposti, co sa mi vsak zda byt financne narocnejsie a zbytocne vzhladom na jednoduchost riesenia s vstavanim do steny. Zaroven sa mi vsak nepozdava ze by neboli priestory oddelene.

Druhou variantou je liatinova pec so splynovacom. Pri ktorej by som vyviedol dymovod cez vedlajsiu miesnost a zas naspat do komina. Pravdepodobne pojde o Jotul-ku este neviem kt. model.

V dome sa bude pocas zimy kurit takmer nepretrzito. Momentalne nemam k dispozicii vysusene drevo. Priestor sa bude dokurovat a temperovat elektrikou.

Otazka znie. Aky typ sa vam zda byt vhodnejsi a zdravsi. Aky dlhodobo ekonomicky vyhodnejsii. Co hovorite na sposob vykurovania druhej miesnosti pri oboch variantoch? Aky typ jotulu byste si vybrali?

Cisto pocitovo co by ste si vybrali vy?

__________________

Pamätáme na pamiatky! // www.obnova.eu // Mikrovlná sanácia dreva a muriva www.cervotoc.sk //

Obrázok používateľa JIRKO
Offline

Ja osobne mam v plane tento problem riesit kachlovim sporakom event. korpusom s vymennikom ktory by som obstaval hlinnenymi tehlami /alebo samotovymi/ rozvod UK riesit otvorenou expanzkou /nemusim riesit dopustanie SV pri vypadku el. pre cerpadlo/

Obrázok používateľa JIRKO
Offline

Cestou na obed ma este napadla jedna moznost mam to v hlave tak to opisem tak ako to tam je.
Predstav si pec,kachle alebo cosi take vyvod spalin bude cez stenu do druhej miestnosti kde to bude ustit do takeho "kvadra" alebo ako to nazvat ktory bede duty predeleny prieckou nie celkom tak aby spaliny boli nutene prejst celym objem spominaneho kvadra a odtial by ustili do komina ten kvader by bol z hlinennych tehiel a tie spaliny by ho ohrievali zvnutra tam by sa dala vsadit aj truba na pecenie a ta by tiez kurila.
A este by sa tam dalo /na tom "kvadre"/ vyvalovat.
Ak je to nerealne tak to bolo hladom.

Obrázok používateľa janko
Offline

Tych systémov je neurekom. Ale vyzera to že si sa rozhodol pre kusové palivo a aby to bolo lacnejšie. Nespomenul si teplú vodu a varenie. Predpokladám že si to chcel riešiť elektricky ale uvažujme že to bude drevom. A taktiež si nespomenul aké máš požiadavky na estetiku, veľkosť spaľovacej komory, presklenie, spôsob realizácie, náročnosť realizácie...

Tych možností je tak strašne vela.

Tak spomeniem ib ajednu:
Variť musíš tak dajme tomu že šporák na drevo s teplovodným výmenníkom pre boiler na teplú vodu, dajme tomu http://www.thorma.sk/. Neni to síce žiadny extra design ale rozumná cena. Šporák má výkon 8,5kW a do výmenníka ide tuším okolo 2kW. Nad šporák hoď digestor ktorý bude mať rozbočku buď von ked budeš variť alebo do druhej izbya kúpelne keď budeš vykurovať. To ma iba teraz napadlo, dá sa to premyslieť ak ťa to zaujalo.

Ale čo tak využiť spaliny na sušenie toho mokrého paliva, aj ked jednu sezonu oželieš.

Rôzne inšpirácie sú v tejto brožúrke:
http://rapidshare.com/files/138817831/Teplo_v_dome.pdf.html

Teraz mi príde dosť in raketové pece so zabudovaním dymovodu v lavici, podlahe. Ale dané tech riešenie mi príde dosť riskantné ked som si prečítal aké nebezpečie hrozí ak sa upchá prikladacia komora a pod. čiže chcelo by to technicky doriešiť do profesionalnej konštrukcii:
http://rapidshare.com/files/138819245/Rocket_Mass_Heaters.pdf.html

Táto firma má peletové piecky a priamym výstupom tepla aj pre druhú miestnosť:
http://www.technosystem.sk/

Obrázok používateľa harp
Offline

Ano rozhodol som sa pre kusove palivo. Vysvetlim... Ide o maly domcek bez rozvodov ustredneho kurenia teda bez radiatorov. Preto treba pouzit pec ktora bude aj peknym doplnkom interieru. Tato pec bude osadena v mieste prechodu do kuchyne a okolo nej nebude vela miesta. To znamena ze sa musi zmestit na podorys stvorca cca 500x500mm.

Thormu poznam doverne z Filakova. Priznam sa ze ich pece mi nejak neucarovali. Technicky mozu byt zaujimave ale estetika ide bokom. Bohuzial digestor sa s priestorovych a estetickych dovodov neda v tomto pripade pouzit.

Susenie dreva nie je koli velkosti pozemku a hospodarskych budov mozne. (Male hospodarske budovy) Mimochodom dom sa nachadza v B. Stiavnici.
http://rapidshare.com/files/138819245/Rocket_Mass_Heaters.pdf.html

Raketova pec je prilis velka. Pelety tiez nepripadaju do uvahy.

S tychto poziadaviek mi vychadza bud kachlovka alebo liatinova pec. Ktora teda?

Obrázok používateľa janko
Offline

Ak ide o akumuláciu tak lepšia by mala byť keramická, aj keď to nemusí byť extra veľký rozdiel v zmysle celkovej potreby tepla. Ak ide o energiu tepla tak keramická vyhráva n aplnej čiare. Iné je teplo vysálané z keramiky a iné z liatiny. Z keramiky j ezdravšie. Aj ked v porovnaní s nepálenou hlinovou omazanicou to nemusí byť až taký velký rozdiel. Ak ide o cenu liatinové by mali byť výrazne lacnejšie ked to porovnávame v rovnocennej triede.

Obrázok používateľa Porsena
Offline

HARP: neviem, či ti napadla variácia, vsadiť kachľovku do priečky, teda respektíve do otvoru v priečke. Ušetrí sa tým miesto a efektívnejšie vykuruješ dve miestnosti.

Obrázok používateľa janko
Offline

A keď sa na tesno obmuruje bude zachované súkromie, zároveň ostane sálavá plocha z kachiel kedže priečka je tenká. Otázka je čo keby sa obmurovali bočné steny hrubým murikom zo šamotových tehál alebo iného materiálu do akej miery by sa tým zlepšila akumulácia, prenos tepla, večší podiel príjemnej sálavej zložky.

Obrázok používateľa harp
Offline

Nad vstavanim do muru som uvazoval. Jedine co mi v tomto pripade vadi ze pec kt. mam vo vyhlade podobna (so stredovou rimsou) ako palo prave vlozil do temy: Kachlová pec ala Lietava
je to ze ma onu stredovu rimsu. Viem si predstavit ze by sa zamurovala. Nie su vsak nasledne problemy s roznou tepelnou roztaznostou pece a muru. Nepraska mur?

Obrázok používateľa Bacil
Offline

Nejakú dilatačnú špáru by som tam nechal. Tesné obmurovanie by spôsobilo skor prasknutie pece - ako by sa rozťahovala od tepla. Netreba veľa - stačí cca 5mm a trebárs utesniť sklenenou šňúrkou proti hluku...(skrátka niečo pružné) (ale nie polystyrén :-) )

Obrázok používateľa harp
Offline

Je rozhodnute...

Do domceku pojde liatinova piecka s dymovodom prebiehajucim vo vedlajsej miesnosti. Otazka teraz znie co namontovat na dymovod aby sa zvysila vyhrevnost.

Zabudol som napisat ze obe miesnosti ktore chcem takto vykurovat maju do 25 - 30m2

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy