historický kalendár

Národ bez pamäti, v budúcnosti zopakuje všetko to zlé, čo si nezapamätal. (P. Zajac)
1848 - v Tisovci zomrel evanj. cirkevný hodnostár, superintendent Pavol Jozeffy. V r. 1842 viedol slovenskú deputáciu do Viedne k cisárovi, ktorému predložili slovenský Prestolný prosbopis s národnými požiadavkami. Narodil sa 31.1.1775 vo Vrbovciach.
1900 - narodil sa český básnik Jiří Wolker. Debutoval básnickou zbierkou Host do domu, v zbierke Svatý kopeček sa rozlúčil so svetom detstva. Zbierka Těžká hodina je najvýznamnejšou knihou českej proletárskej poézie. Obsahuje sociálne balady: Balada o snu, Balada o nenarozeném dítěti, Balada o očích topičových. Ochorel na tuberkulózu, ktorú si v lete 1923 liečil aj v Tatranskej Polianke. Po neúspešnej liečbe zomrel 3.1.1924.
1926 - v Liptovskom Hrádku zomrel lekár, spisovateľ, šíriteľ tolstojovského pacifizmu Albert Škarvan. Študoval v Prahe, kde sa tiež zoznámil s filozofickými názormi ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého. Pre odmietnutie vojenskej služby v nemocnici v Košiciach bol odsúdený do väzenia a odňali mu lekársky diplom. Neskôr žil v emigrácii, kde napísal Zápisky vojnového lekára. Krátky čas bol osobným lekárom L. N. Tolstého, preložil jeho román Vzkriesenie. Ďalšie diela: štúdia Slováci, Vlastný životopis, Moja premena a i. Narodil sa 31.1.1869 v Tvrdošíne.
1943 - narodil sa grécky hudobný skladateľ Evanghelos Odysseas Papathanassiou - Vangelis. Svetoznámy skladateľ filmovej hudby, Oscara dostal za hudbu pre film Chariots of Fire (1982), komerčný úspech mali tiež soundtracky 1492: Dobytie raja a Blade Runner. Autor CD na počesť najúspešnejšieho gréckeho umelca stredoveku A Tribute To El Greco i opusu Mythodea, ktorý si objednal americký Národný úrad pre výskum vesmíru (NASA) pri príležitosti projektu Mars Odyssey.
1973 - posledné americké vojská opustili Južný Vietnam po tom, ako bola v Paríži podpísaná dohoda o prímerí, ktorá predpokladala stiahnutie amerických vojsk a nezasahovanie Hanoja do juhovietnamských záležitostí.
1989 - dokončili pyramídu na nádvorí Louvru. 21 metrov vysoký sklenený ihlan na Napoleonovom nádvorí je vstupom do výstavných priestorov galérie. Pod jej vznik sa podpísal vtedajší prezident Francois Mitterand, autorom projektu bol newyorský architekt čínskeho pôvodu Ieoh Ming Pei.
2004 - Slovenská republika sa stala plnoprávnym členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Premiér Mikuláš Dzurinda odovzdal vo Washingtone ratifikačné listiny Slovenska k Washingtonskej zmluve. Spolu so SR sa stali členmi NATO i Bulharsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Rumunsko a Slovinsko.
Kto na jar neseje, ani na jeseň nezbiera úrodu. (Príslovie)