historický kalendár

Dnes je Svetový deň knihy a autorského práva, vyhlásilo UNESCO - výročia velikánov svetovej literatúry M. de Cervantesa, W. Shakespeara, G. de la Vegu, M. Druona, V. Nabokova, K. Laxnessa.
Spálené knihy osvietili svet. (Ralph Waldo Emerson)
Nemôžeme vážiť svojho blížneho vlastnou váhou. (Shakespeare)
1564 - v meste Stratford-On-Avon sa narodil William Shakespeare, nazývaný Labuť z Avonu, anglický dramatik, najvýznamnejší predstaviteľ alžbetínskeho divadla. Usadil sa v Londýne, kde pôsobil ako autor hier a herec. Bol čiastočným vlastníkom divadla Globe, neskôr Blackfriars. Autor tragédií: Rómeo a Júlia, Hamlet, Othello. Kráľ Lear, Macbeth, komédií: Skrotenie zlej ženy, Večer trojkráľový, Mnoho kriku pre nič, historických hier: Henrich IV., Richard III. a tiež Sonetov. Zomrel v deň svojich narodenín 23.4.1616.
1616 - zomrel Miguel Cervantes de Saavedra, španielsky spisovateľ, ktorý sa do dejín literatúry zapísal románom El Ingenioso hidalgo dom Quijote de la Mancha - Dômyselný rytier don Quijote de la Mancha. Napísal idylicko-pastiersky román Galatea, dvanásť Príkladných noviel a veršované hry Osem komédií a osem medzihier. Narodil sa 29.9.1547.
1852 - v Beckove sa narodil Ladislav Medňanský (Mednyánszky), slovenský maliar, krajinár európskeho významu, tvoril v Paríži i vo Viedni. Jeho obrazy sú plné melanchólie a nostalgie: Mesačná krajina s jazdcom, Riečna krajina s rybárom, Belianske Tatry. Autor portrétov a figurálnych kompozícií, počas 1. sv. vojny frontový maliar. V rodinnom kaštieli v Strážkach mu Slovenská národná galéria (SNG) zriadila galériu. Zomrel 17.4.1919 vo Viedni.
1891 - narodil sa Sergej Sergejevič Prokofiev, ruský skladateľ a klavirista. V r. 1918-33 žil v zahraničí, v USA, Francúzsku i Nemecku. Z diela: opery - Hráč, Ohnivý anjel, Semjon Kotko, Vojna a mier, Príbeh ozajstného človeka, balety - Romeo a Júlia, Popoluška. Skomponoval tiež 7 symfónií, inštrumentálne koncerty, klavírne skladby a filmovú hudbu. Zomrel 5.3.1953.
1899 - v Petrohrade sa narodil Vladimír Vladimírovič Nabokov, ruský spisovateľ, jeden z najlepších spisovateľov 20. stor. Pochádzal z aristokratickej rodiny, ktorá od r. 1919 žila v zahraničí (Nemecko, Československo) a po r. 1937 so svojou rodinou (manželka bola Židovka) utiekol do USA. Po rusky písal pod pseudonymom Sirin prózy Mášenka, Lužinova obrana, Smiech v tme, Pozvanie na popravu, Talent, po anglicky, v USA, romány, z ktorých je najznámejším škandálny príbeh Lolita o vzťahu spisovateľa Humberta Humberta a jeho dvanásťročnej nevlastnej dcéry. Román zabezpečil Nabokovovi celosvetovú popularitu, dočkal sa dvoch sfilmovaní. Zomrel v Lausanne vo Švajčiarsku 2.7.1977.
1944 - v Čachticiach sa narodil Karol Ondreička, maliar a grafik, autor poetických, fantazijných diel, člen združenia G-bodu. Bol pedagógom na VŠVU. Autor mnohých knižných ilustrácií, venoval sa známkovej tvorbe. Zomrel 10.11.2003 v Bratislave.
1987 - zomrela Mária Medvecká, slovenská maliarka, kronikárka Oravy, autorka žánrových obrazov, krajiniek, kresieb. Od r. 1979 vystavuje jej diela po nej pomenovaná galéria v Tvrdošíne. Narodila sa 11.10.1914 v Tvrdošíne.
Keď môžeš niečo urobiť neskôr, prečo nie hneď? A keď nie hneď, prečo neskôr? (Sv. Augustín)