aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Zateplenie podkrovia nad krokvami (konstrukciou)

  • Zateplenie podkrovia nad krokvami (konstrukciou)

    Posted by harp on 26. januára 2009 at 9:41

    Zaujimal by ma vas nazor na tento typ zateplenia. Tiez by som uvital vase postrehy a skusenosti pripadne rady.

    Tu je par informacii:

    Základnú časť konštrukčného riešenia strechy tvorí optimálne navrhnutá a vhodne zabudovaná tepelná izolácia a jej ochrana. Hrúbka a spôsob uloženia tepelnej izolácie vychádzajú z výpočtu tepelných strát. Výsledkom má byť optimálna klíma a pohoda v obytnom prostredí, odhlučnenie priestorov a, samozrejme, maximálna úspora energií.

    Prevetrávaná strecha
    Na zateplenie strechy s hladkou krytinou (plech, asfaltový šindeľ) je vhodná skladba prevetrávanej strechy, kde vzduchová medzera medzi tepelnou izoláciou a poistnou hydroizoláciou alebo debnením umožňuje „dýchanie“ izolácie a dreva v streche.
    Vzduchová medzera musí byť minimálne 20 mm široká. V dolnej časti strechy (pri pomúrnici) sa musí dostávať vzduch do medzery, ktorou prúdi nahor a pri hrebeni vychádza vetracími otvormi zo strechy von. Skladba prevetrávanej strechy je, samozrejme, vhodná aj na strechu s profilovanou krytinou (strešné škridle).

    Neprevetrávaná strecha
    Strecha s profilovanou krytinou (strešné škridle) umožňuje okrem prevetrávanej skladby aj neprevetrávanú. Pri nej vypĺňa izolácia celý priestor medzi krokvami. Ochranu pred zatečením a odvod prípadnej vlhkosti zo strechy smerom von zabezpečuje v tomto prípade difúzna poistná hydroizolácia, ktorá leží priamo na zateplení. Pri tomto type strechy je špeciálna difúzna poistná hydroizolácia nutnosťou.

    Odporúčané hrúbky izolácie
    Orientačne možno povedať, že pri zateplení medzi krokvami by sa malo použiť aspoň 16 až 25 centimetrov tepelnej izolácie. V niektorých prípadoch výška krokiev takúto hrúbku neumožňuje. Potom je možné nastaviť krokvy pomocou prídavných latiek v smere alebo kolmo na smer krokiev a vzniknutý priestor tiež vyplniť izoláciou. Ceny izolácií sú vzhľadom na ceny energie a ceny ostatných častí stavby pomerne nízke. Preto sa pri zatepľovaní jednoznačne vyplatí zvoliť čo najhrubšiu vrstvu izolácie, akú konštrukcia strechy dovolí.

    Nadkrokvové zateplenie šikmej strechy
    Vhodnejší a ekonomicky výhodnejší spôsob zatepľovania šikmej strechy je zatepľovanie nad krokvami. Pri tomto spôsobe zatepľovania sú tepelné mosty znížené na minimum a tepelný odpor strešného plášťa je vždy vyšší ako tepelný odpor strechy s rovnakou hrúbkou tepelnej izolácie prevádzanej medzi krokvami. Drevo má 4-krát väčšiu tepelnú vodivosť ako minerálna vlna a tvorí cca 20 % plochy strechy. Celá konštrukcia krovu vrátane debnenia leží v tomto prípade pod celoplošnou izoláciou. Ďalšími výhodami sú: zvuková izolácia a ochrana nosnej konštrukcie strechy pred poveternostnými vplyvmi (nosná konštrukcia krovu je celá v interiéri – v konštantnej teplote a vlhkosti, možná vizuálna kontrola nosnej konštrukcie), ochrana pred požiarom. Minimálny sklon strechy s nadkrokvovým zateplením je 5°, maximálny 90°. (Rockwool má staticky spočítané riešenie do 60° sklonu strechy). Iné sklony strechy je nutné staticky posúdiť. Podkladovú vrstvu pod tepelnou izoláciou tvorí drevené debnenie (20 – 25 mm), prípadne jednostranne hobľované palubovky, OSB dosky a pod. Na debnení je položená parozábrana, ktorá ochraňuje debnenie pred dažďom do položenia tepelnej izolácie a krytiny strechy a zabraňuje prenikaniu vlhkosti z interiéru do tepelnej izolácie. Na parozábranu v mieste krokiev sa pripevňujú nadkrokvové držiaky, na ktoré sa ukladajú prídavné krokvy (60 x 80 mm). Výška prídavných krokiev závisí od hrúbky tepelnej izolácie. Pred položením tepelnej izolácie sa zhotoví pomocná konštrukcia zabraňujúca posunu tepelnej izolácie do odkvapu a umožňujúca bezpečný pohyb po streche. Prvá a druhá vrstva tepelnej izolácie má byť vzájomne otočená o 90°. Presah izolácie cez čelné a bočné obvodové murivo musí byť minimálne 150 mm. Na prídavné krokvy sa súbežne s odkvapom ukladá hydroizolačná vrstva, ktorá zabraňuje zatečeniu vody do tepelnej izolácie a umožňuje prestup prípadnej vlhkosti z tepelnej izolácie do prevetrávanej medzery pod krytinou. Na vymedzenie odvetrávacej medzery medzi odkvapom a hrebeňom sa na prídavné krokvy upevňujú kontralaty a na ne laty alebo debnenie na strešnú krytinu.

    Zdroj: http://www.linia.sk/L4_05/podkrovie.htm


    Zdroj: Tomboy

    yergush odpovedal 14 years, 11 months ago 2 Členovia · 8 odpovede/odpovedí
  • 8 odpovede/odpovedí
  • harp

    Member
    26. januára 2009 at 9:45

    Mna osobne by najviac zaujimalo ako vyriesit previazanie hranolu/forsne nad izolaciou s krokvou pod izolaciou. Existuje aj metoda bez prepojenia? Tvrdene dosky s polystyrenu? Je tu vhodne pouzit aj ine izolacie: polystyren, ovcia vlna, korok, papier, konope? -> unosnost krytiny (falcovany plech 900-1000)

  • harp

    Member
    26. januára 2009 at 9:50
  • harp

    Member
    26. januára 2009 at 10:03

  • harp

    Member
    26. januára 2009 at 15:37

    Narazil som na zaujimavy material – Isotec

    Isotec je tepelne izolačný panel, pre zateplenie nových aj rekonštruovaných šikmých striech. Panely sú vyrobené z polyuretánovej samozhášavej peny s uzatvorenou pórovitosťou. Povrch panelu tvorí vodotesná fólia s hliníkovým povrchom. V paneli je už zabudovaná strešná doska, vyrobená z oceľového plechu s povrchovou úpravou Aluzink. Strešná doska je perforovaná pre dokonalé odvetrávanie a odvodnenie dutiny pod strešnou krytinou. Panely sa montujú zhora na konštrukciu krovu (bez debnenia a iných pomocných konštrukcií), panely teda vytvoria kompaktný strešný plášť bez tepelných mostov.

    web:

    Len rozmyslam ako zamedzit javu na spojovacom prvku ktory bude na jednej strane vystavenu teplote o niekolko desiatok nizsej ako vo vnutri. Tym poadom bude dochadzat k orosovaniu a hnilobe konstrukcie.

  • harp

    Member
    26. januára 2009 at 16:02

    Cena tohoto systemu
    hrubka – cena v CZK s DPH
    60 – 866,00
    80 – 1029,00
    100 – 1154,00
    120 – 1255,50

    + rozne doplnky, pasky, klince atd…

    Porovnanie systemu Isotec a Termodach
    http://www.svem.cz/index.php?cid=7

    Oba dva systémy jsou vodotěsné. Systém Thermodach je však nutno pokládat současně s krytinou jelikož se nekotví. Systém Isotec se kotví do krokví hřeby a po montáži je schopen na střeše vydržet několik měsíců bez krytiny. Výrobci zdůrazňují vodotěsnost z hlediska zatékání svrchu. Zatečená voda je odváděna mimo objekt. Ze zkušenosti je však tato vlhkost druhořadá. Mnohem větším problémem je kondenzát, který se tlačí z obytných prostor a kondenzuje nejčastěji ve spárách mezi jednotlivými díly izolace. V tomto směru je bezpečnější systém Thermodach, jelikož dílce jsou opatřeny 3D zámky ( podobně jako krytina ) a vzniklá voda je odváděna kaskádovitým způsobem k okapové hraně.

    Systém Isotec není možné ve výrobě z pohledu použitého materiálu tvarovat trojrozměrně, takže panely mají pouze malou fazetu, která se překládá a příčně tmelí a zalepuje. Zkondenzovaná voda nemá kam odtéct a při větším množství si najde cestu do vnitřního prostoru.

  • harp

    Member
    26. januára 2009 at 16:33

    Podla novych informacii je system ISOTEC drahsi o cca 100% oproti klasickemu zatepleniu a aj oproti systemu TermoDach.

  • harp

    Member
    4. mája 2009 at 18:13
  • yergush

    Member
    5. mája 2009 at 20:52

    čo mi je zname, tak system nadkrokvovej TI je vzdy o nieco drahsi ako medzi krokvy ci pod krokvy, je to dan za priznanie krasy dreva do interieru

    dostupnejsie su :
    TopTherm od Rigipsu, možnosť nahradiť MW napr. ovč.vlnou
    Toprock do Rockwoolu
    či EPS alebo DV dosku (Gutex, Smrečina, Homatherm, Kronospan, Steico, … alebo info z Bundesverbandes der Leichtbauplattenindustrie e. V.)
    no treba vzdy nejaky R nahnať aj medzi krokvami, pretože narazite na problem kratkych skrutiek (kotvit pod cca 30°uhlom, zavit v hornej aj dolnej casti) kotviacich kontralatu cez TI do krokvy ci drev.panelu

    alebo drahsie, tuhe izolacie (PUR, PIR) :
    tecta-PUR od Bachl
    Bauder
    Kingspan
    Puren

    osobne povazujem za nevyhodu ze tieto systemy (dosky) maju obmedzenu vysku a teda aj tepel.odpor
    preto pri NED nebodaj EPD, sucasne sledujuc recyklovatelnost ci sedu energiu materialu navrhujem priehradak ci boxovy s falosnym ci ciastocne k nosnosti prispievajucim tramom – spodnou pasnicou
    a samozrejme izolacia celulozou (climatizer, isocell, thermofloc či agricell)

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť