aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Úprava náušnic

  • Úprava náušnic

    Posted by marise on 21. apríla 2013 at 2:30

    Dobrý deň,

    potrebovala by som radu ohľadom pozlátených náušnic, ktoré by som chcela upraviť, ibaže s tým nemám skúsenosti.

    Sú pozlátené 14K zlatom. Mojim cieľom je odstrániť ich výrazne zlatý odtieň a lesk, s tým, že výsledná farba by mala pôsobiť “staro” zoxidovane – niečo na štýl medi alebo bronzu.

    Ak som svoj príspevok umiestnila v nevhodnej rubrike, vopred sa ospravedlňujem.

    Vďaka.

    fero007 odpovedal 10 years, 11 months ago 4 Členovia · 4 odpovede/odpovedí
  • 4 odpovede/odpovedí
  • docent

    Member
    22. apríla 2013 at 1:46

    Marise, si snáď jediný zástupca nežného pohlavia, ktorý chce aby sa zlato nelesklo.

    Zlato je chemický prvok a jeden z najodolnejších kovov. Našťastie je to aj kov tvrdosti 2,5 čo síce znamená, že doň nemožno rýpať nechtom, ale čisté zlato možno poškrabať medeným náčiním. Preto zlato určené na bežné používanie predstavuje zliatinu zlata so striebrom, meďou, zinkom, paládiom či niklom. 14 karátové zlato obsahuje 58,3 – 58,5 % čistého zlata.

    Vzhľadom na vlastnosti zlata ho nemožno patinovať aby vyzeralo “staro”, pretože aj veľmi staré zlato stále vyzerá “mlado”. Jediné farbenie zlata spočíva v redukcii medi v zliatine tak, že predmet sa potom “tvári” ako keby bol vyrobený z takmer čistého zlata. Dostane vzhľad takzvaného “dukátového” zlata. Tento efekt sa dá dosiahnuť aj galvanickým pozlátením.

    Tieto postupy však neriešia tvoj problém, pretože šperk je aj naďalej žiarivo žltý.

    Pretože viem, že toho o zlate veľa neviem, som zvedavý či niekto pozná použiteľné riešenie.

  • fero007

    Member
    24. apríla 2013 at 10:19

    no skúsim z úplne iného konca ..som sem už niečo dal a nebolo to zosuté pod zem..pri vreckových hodinkách / pozlátený povrch kompozitu teda nanesenie niekoľko micnovovej vrstvy zlata / teda výstraha aj prei iných..napr na amerických hodinkách 10K alebo 12K  nie je punc ani že sú zlaté ale pozlátené touto hodnotou. Ako velmi zlé pre zbierku je brassing teda nosením zošúchanie tej tenkej povrchovej vrstvy aby “presvitala” bola obnažená spodná vrstva meď. Pre starožitné hodinky je to pohroma dosť neriešiteľná okrem nové ho pozlátenia čo robí iné problémy / tu nerozvádzam/ no pre Vás by to mohlo byť riešenie ..treba uvážiť či je to to čo potrebujete lebo cesta by bola nezvratná ..výsledok by bol staro /opotrebovane/ pôsobiaci kus, kde mieru ošúchania by ste si určili, postupným drhnutím …skúsim pridať jedenobrázok brassingu ako odstraš. príklad kde to nechceme, pri miernomkontrolovanom by to mohlo byť riešenie ..iné nepoznám

  • benjo

    Member
    24. apríla 2013 at 11:29

    ano, tiez som rozmyslal ze pokial je to len pozlatene, tie nausnice, tak by ich bolo mozne jedine trochu zbavit toho zlata… kedze taka mala vec by sa zle drhla, skor by zabralo asi nanesenie kyseliny nejakou tycinkou..sem-tam..posuchat kde-tu viac, kde-tu menej ( su asi len tri druhy kt.rozpustaju zlato a v potravinach ich iste nedostat )

  • fero007

    Member
    24. apríla 2013 at 12:17

     no chmicky by som sa toho bál at to vôbec treba tak skôr mechanicky

    ako píše docent   …….  ale čisté zlato možno poškrabať medeným náčiním  teda nejakou stredne tvrdou medenou / bronzovou/ kefkou do vrtažky alebo velmi velmi jemným šmirglom /1000 až 1200/ a iba sa opartne pohrať …niekedy čistím bronzové mince že medená kefka do vrtačky a pomali čakať na prejavenie sa  skôr použijem slovo olešťovať ako obrúsiť /silichrom, aj zubná pasta je dobrá/

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť