aktivita diskusia Reštaurovanie a konzervovanie Reštaurovanie šable

  • Reštaurovanie šable

    Posted by onee on 10. októbra 2011 at 0:02

    Prajem pekný deň

    Mám doma po pradedovi a on ktovie po kom šabľu. Na nete som sa dopátral že to je Ruská dôstojnícka šabľa z roku niekde okolo 1860. Chcel by som ju zreštaurovať a nakonzervovať. Je hrdzavá a na niektorých miestach aj dosť do hĺbky a je poškriabaná od neodborného brúsenia.

    Ako na to? Stačí sada šmirgľov od cca 320 po 1000 a nejaká leštiaca pasta alebo treba nejakú chémiu?

    Dávam sem aj nejaké foto.

    harp odpovedal 1 year, 8 months ago 8 Členovia · 12 odpovede/odpovedí
  • 12 odpovede/odpovedí
  • onee

    Member
    10. októbra 2011 at 0:12

    ďalšie foto

  • docent

    Member
    11. októbra 2011 at 11:39

    Pokiaľ sa chceš zo šable tešiť, zabudni na šmirgel a pozri sa sem

    http://www.obnova.sk/diskusia/uvod-do-mechanickeho-chemickeho-cistenia-starych-kramov.

    Koš vyzerá ako z nejakej zliatiny medi. Ak áno, pozri sem

    http://www.obnova.sk/diskusia/uvod-do-cistenia-starych-kramov-med-jej-zliatiny#new

    Pokiaľ budeš mať otázky, ktoré nie sú zodpovedané v príspevkoch, napíš.

  • onee

    Member
    12. októbra 2011 at 18:34

    Vďaka za radu a dobrý článok

    Koš na šabli je tiež železný, drži na ňom magnet.

    Neviete mi poradiť ako tu šabľu rozobrať? Myslim že to funguje ako u niektorých nožov, cez celú rukoveť ide taký trn (hrot, tyčka) ktorý je pokračovaním čepele a na konci rukovete je roznitovaný.

    Je na to nejaká finta ako to rozobrať a zase poskladať? Odvŕtať by to nemal byť problé, ale ako to potom zložiť.

    Rukoveť je drevená a potiahnutá nejakou kožou a tomu asi ten odhrdzovač moc neprospeje.

  • sasha

    Member
    13. októbra 2011 at 8:11

    onee, tvoja, s najväčšou pravdepodobnosťou, šabľa bola vo výzbroji rakúsko-uhorskej armády v druhej polovici 19. storočia. Čepeľ vyrobila solingenská firma WEYERSBERG & STAMM a šabľu predávala košická firma STRAUSZ D.  UTODJA, teda dedičia – pokračovatelia firmy D. Strausza.

    Napriek šiestim obrázkom nemožno zbraň identifikovať a teda ani odpovedať na otázku ako ju rozobrať. Pokiaľ ti teda mám pomôcť zbraň určiť, musíš poslať ďalšie obrázky. Celkový pohľad na rukoväť (A), celkový kohľad na kôš (B), detaily výzdoby a značení (C – tie už si poslal) a celkový pohľad na zbraň (D). V tomto prípade by bolo dobré poslať aj detail zakončenia stopky v kovaní rúčky. Tiež treba uviesť základné rozmery zbrane – celkovú dĺžku, dĺžku čepele (od hrotu po začiatok koša), šírku čepele pri koši a celkovú dĺžku pošvy.

  • teodor

    Member
    16. októbra 2011 at 18:13

    šabla na obrázku sa naopak dá identifikovať úplne jednoducho – ide o r.u. šablu m1869 pre dôstojníkov jazdy.

    čo sa týka jej rozobratia, čepeľ prechádza košom potom drevenou rúčkou, opäť košom a nakoniec cez hlavicu (to je tá pretiahnutá časť, ktorá kryje celý chrbát rukoväte) a tam je roznitovaná a zakrytá oválnou krytkou – z toho vyplýva, že bez ohladu na to, čo sa dočítaš na nete, alebo ti tu poradia, tá šabla sa v bežných podmienkach rozobrať nedá.

    Musel by si zložiť tú oválnu krytku, odbrúsiť, vyvŕtať, alebo inak oddeliť čepeľ od rukoväte a po vyčistení tŕň kovaním opäť predĺžiť a znitovať celú šablu nanovo…..

    kôš ako si správne poznamenal je železný, povrchovo upravovaný….

    ohladne dobre mierenej rady kolegu povyše – tieto šable si dôstojníci kupovali sami s ohladom na vlastné potreby, teda ich rozmery sa medzi sebov výrazne líšia napriek tomu, že ide vždy o rovnaký vzor. Môžu sa odlišovať aj v detailoch zdobenia koša, zdobenou čapelou, povrchovou úpravou, na tej oválnej krytke môže byť monogram či erb majiteľa, chrbát rukoväte s hlavicou zdobené atd…. to zase záviselo od finančných možností majiteľa

    mimochodom u zobrazeného kusu ide o zbraň služobnú, s mimoriadne kvalitnou, špeciálnou technológiou vyrobenou čepelou – tieto solingenské čepele sú viditeľne označené nápisom EISENHAUER – túto značku čepele obdržali až potom ako úspešne prešli zložitým testovaním. Nad týmto nápisom je výrobca, na druhej strane by mala byť firma, ktorá tieto zbrane dodávala pre potreby c.k. armády. Okrem tejto “služobnej” šable si dôstojníci kupovali ešte minimálne jednu “vychýdzkovú” s výrazne odľahčenou čepelou a košom, nakolko tieto služobné šable boli dosť ťažké…..

    zdroj:

    Jan Šach, Petr Moudrý: Chladné zbrane v habsburskej monarchii, Ars-Arm Praha, ISBN 80-902043-4-1 

    snáď som trochu pomohol……

  • onee

    Member
    17. októbra 2011 at 21:30

    Prikladám nové foto, ale teodor ju mysli dobre identyfikoval. Ta čepel je naozaj dobrá, keď som bol mladý a trochu uderený tak som sa ju snažil brúsiť a to ostrie bolo fakt dobree. A to som sa tomu moc nevenoval. Po nových skúsenostiach čo mám z nožmi by sa to dalo nabrúsiť možno aj na holenie. Nechcem si ani predstaviť akú paseku musí takáto šabľa narobiť keď ju drží skúsený bojovník.

    Teraz vychádzajú nové otázky.

    Aká bola pôvodná povrchovka, mohla to byť nejaká medená vrstva?

    Bola iná povrchovka na koši a iná na čepely?

    Ako ju obnoviť?

    Z akého materiálu je rukoveť? Jadro je drevo, ale čo je na ňom? Je to nejaká koža?

    Kde by sa také niečo dalo zohnať?

  • teodor

    Member
    17. októbra 2011 at 22:10

    drevená rukoväť je potiahnutá tzv. rybynou, je to koža žraloka, ale používala sa aj koža raje (je drsnejšia). toto by mal byť žralok. Osobne si nemyslím, že rozoberať tú šablu je dobrý nápad….. len by som jemne odstránil povrchovú koróziu, niečim to zakonzervoval a viac by som sa do toho nevŕtal. podla mňa je šabla vo velmi peknom stave a nejakými radikálnymi zásahmi ju zničíš….. starožitnosti (nielen zbrane), by si podľa mňa mali zachovať svoju prirodzenú patinu, nie je dôvod aby sa to lesklo ako dvere od bordelu :D

    ak ju chceš zhodnotiť, skôr by som sa pokúsil zohnať k nej pošvu, portepee, atd a skompletovať ju……

    mimochodom, šable sa nebrúsili do ostra, nebol na to dôvod a zároveň by to znížilo životnosť ostria. môžem ťa ubezpečiť, ža aj tak ako je by narobila strašnú paseku…. :)

    prikladám foto rovnakej šable z mojej zbierky….. tiež nie je s 100%nom stave, dokonca je na tom ešte horšie, ale  aj tak z nej mám velkú radosť…..

  • max

    Member
    24. júla 2014 at 22:02

    Zdravím všetkých,

    mám pravdepodobne šabľu z obdobia Rakúskeho cisárstva model 1861 a rád by som ju zreštauroval, no hlavne zakonzervoval. Prosím Vás, ak máte s reštaurovaním chladných zbraní skúsenosti, akým spôsobom je možné vyčistiť od hrdze vnútro pošvy, niekde som sa dočítal, že vo vnútry by mali byť po stanách pásy dyhy, aby sa šabľa netupila a nešramotila pri chôdzi. Ak tam dyha je, určite je zhnitá a nasiahnutá hrdzou. Povrch čepele je z jednej strany celkom zachovalý, druhá strana je koróziou mierne zjazvená a bez niklovania. Šabľu dokážem určite rozobrať aj zložiť, ale pošva je pre mňa tvrdý oriešok, potrebujem vnútro vyčistiť inak v nej nemôže byť šabľa uložená.  Nikde sa mi ani nedarí nájsť, akým spôsobom sa oceľové pošvy na zbrane vyrábali… A tiež oprava tej asi leguánej kože na rukoveti – je možné ju vôbec znovu zafarbiť na pôvodnú čiernu farbu, farbou na kožu (Colorlakom na kožu), aj opletací drôtik budem musieť vymeniť, je možné taký niekde kúpiť?

     

    za všetky rady vopred ďakujem

     

    Max

  • funkatron

    Member
    20. mája 2016 at 14:32

    Zdravim Vas pani

    chcel by som Vas poprosit o pomoc pri urcovani hodnoty dvoch sabli, ktore som zdedil po svojom dedkovi vojenskom generalovi.

    Obrazky prikladam.

    Dakujem za pomoc

  • funkatron

    Member
    20. mája 2016 at 14:32

    Zdravim Vas pani

    chcel by som Vas poprosit o pomoc pri urcovani hodnoty dvoch sabli, ktore som zdedil po svojom dedkovi vojenskom generalovi.

    Obrazky prikladam.

    Dakujem za pomoc

  • @

    Member
    23. júna 2022 at 9:30

    stojím pred podobným problémom ako vyčistiť vnútro pošvy, ako ste ho prosím vyriešili?

  • harp

    Member
    21. júla 2022 at 7:40

    Mozno poslite pre zaciatok fotografiu.

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť