pomoc identifikácie - bodák

24 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa kalko
Offline
pomoc identifikácie - bodák

Zdravím,
ešte pred nedávnom (par týždňov dozadu) sme objavili na povale starého rodinného domu vo vedre s "vazelínou" odložený tento bodák, ktorý je v naozaj zachovalom stave. Predpokladáme, že by mohlo ísť o nález z druhej svetovej vojny. Ak by mal niekto bližšie informácie ohľadom tohto bodáka, alebo ak by niekto vedel vyčísliť jeho približnú hodnotu, boli by sme veľmi vďační za každé info.

Miesto nálezu: malý rodinný domček v maličkej obci na východe Slovenskej republiky blízko hranici s Ukrajinou

S pozdravom kalko ...

Ďakujem

Fotografie:

Obrázok používateľa Mikomax
Offline

Konečne som sa odhodlal a odbalil som omotanú rukoväť. Na moje prekvapenie je tam pôvodná strienka, ale neviem ako ju šetrne teda podľa znalcov odborne očistiť a ošetriť. Prosím o nejaké rady.

20170417_121228.jpg 20170417_121228.jpg
Obrázok používateľa Mikomax
Offline

Rozhodol som sa, že sa pokúsim repasovať môj bodák, za dodržania postupov, ktoré bodák neznehodnotia ešte viac. Na západke som našiel písmená T a K, ktoré neviem čo znamenajú.

20170417_103318.jpg 20170417_103318.jpg
Obrázok používateľa Mikomax
Offline

V poriadku nepriem sa, keďže som ho len mal a nič ma o tom nezaujímalo a ležal v garáži, až kým sa ma jeden zberateľ nepýtal na to, či nemám nejaké staré vojenské veci a ponúkol sa že by ho kúpil, ale ja vôbec nemám tušenie akú má takýto bodák cenu. Viac ako predaj ma láka odmotať ten drôt a zistiť či je pod ním drevená strienka, tak sa tuším volá tá rukoväť.

Obrázok používateľa teodor
Offline

ako som písal, je to proste domáca úprava pôvodne poddôstojníckeho bodáku Mannlicher m1895... rôznych obdobných úprav sú stovky druhov, ako komu to vyhovovalo a na aký účel ho chcel používať, tak si ho upravil.. nie je to oficiálna úprava, vôbec si s tým netreba lámať hlavu...

Maximálne sa ešte zvykne tvrdiť, že si vojaci v zákopoch upravovali nájdené bodáky na nože, aby si nepoškodili svoj nafasovaný bodák. To sa ale nedá overiť a keby to hneď aj bola pravda, neviem si predstaviť, akým spôsobom by sa dali odlíšiť takéto kusy od tých, ktoré sa rôzne upravovali po vojne... Ale úprimne... aký podstatný rozdiel je medzi takýmto bodákom a klasickým, aby vojak v poli so sebou ťahal dva? Takže si skôr myslím, že je to ďalšia s celej rady rôznych báchoriek, ktoré si vymýšľajú starožitníci, aby dokázali čo najlepšie predať svoj (v tomto prípade poškodený) tovar.

Obrázok používateľa harp
Offline

Test oboch fotografii od Mikromax

__________________

Pamätáme na pamiatky! // www.obnova.eu // Mikrovlná sanácia dreva a muriva www.cervotoc.sk //

bodak_1.jpg bodak_1.jpg bodak_2.jpg bodak_2.jpg
Obrázok používateľa Mikomax
Offline

Ďakujem za reakciu, nehladal som za tým nijakú záhadu, iba som chcel vedieť, či niekto  náhodou nevie niečo konkrétne. Uvažoval som tak preto, že majiteľ bol tajný poliš a preto som si myslel či to nemali ako oficiálnu zbraň. Aj keď si myslím, že som šikovný kutil, neviem či by som to tak pérfektne omotal.  Stále sa mi nedarí vložiť obrázky.

Vďaka za čas.

 

Obrázok používateľa teodor
Offline

účel prerábky je prebytok voľného času, respektíve úprava na domáce použitie (s obľubou používané napr. pri domácich zabíjačkách).

Oficiálna úprava to už logicky byť nemôže... Jednak zbraň stratila úpravami svoju funkčnosť a jednak oficiálne úpravy sú robené fabricky a plošne, to znamená pre všetkých členov zložky, ktorej sú určené zhodne, podľa možnosti čo najjednoduhšou (najlacnejšou) cestou - a to omotávanie rukoväte čímkoľvek určite nie je.

Takže je to tak, že po vojne si mnoho vojakov z frontu prinieslo všetko možné, včetne bodákov, ktoré ani nebolo veľmi kam vzhľadom na meniace sa pomery vrátiť a postupne si tieto pôvodne vojenské veci rôzne upravovali na domáce použitie... netreba v tom hľadať žiadnu záhadu... 

Obrázok používateľa Mikomax
Offline

Zdravím, asi je na tom ako ja, tiež neviem do príspevku dostať foto.

Obrázok používateľa Mikomax
Offline

Dobrý deň, získal som tento bodák: 

Jedná se o nejběžnější typ prvoválečného Rakousko - uherského bodáku vz. 1895 na pušku Mannlicher vz. 1895, vyrobeného zbrojovkou ve Steyeru
(OEWG = Österreichische Waffenfabrik Gesellschaft Steyr). 

Niekto ho upravil tak, že odrezal očko pre hlaveň, odstránil mechanizmus poistky a rukoväť omotal nejakým konopným špagátom, ktorý niečím napustil alebo nafarbil na čierno. Kto a prečo ho takto prerobil netuším, vie niekto či je to amaterizmus alebo účel prerábky bol napr. pre četníkov?

Nie je to špagát ako som zistil, ale medený drôt opletený špagátom.

Obrázok používateľa teodor
Offline

stávajú sa horšie veci :D

poprosím to foto a ak budem vedieť, pomôžem ;)

Obrázok používateľa harp
Offline

nie teodor uzivatel stejo naozaj neprilozil ziadnu fotografiu

Obrázok používateľa teodor
Offline

neviem, či niečo robím zle, ale foto neviem nájsť

Obrázok používateľa stejo
Offline

Dobrý deň chcel by som poradiť ohľadom najdeneho bodaku. Je vo veľmi zlom stave po troche vybrusenia som našiel čísla. 17.46 prosim o radu ďakujem prikladam foto

Obrázok používateľa teodor
Offline

Ospravedlňujem sa kolegovi Sasha, že som si dovolil vstúpiť do diskusie....

len by som si dovolil niekolko otázok a už viac nebudem do toho vŕtať:

1) aký je rozdiel medzi tým označením, ktoré som použil ja a on okrem zistenie že nejde o "bočnú" ale "pobočnú" zbraň

2) môžeme sa schovávať aj za zdroje.... ale ako si pán kolega vysvetluje fakt, že dostupná "odborná" literatúra poskytuje rôzne, velmi často protichodné informácie?

3) sám môj oponent tvrdí, že sa označenie M (Modell) používa pre bodáky v Nemecku do konca 19. storočia a neskôr sa používa skratka SG.... prečo mi teda vyčíta jej použitie ak sám tvrdí, že tento bodák bol zavedený v roku 1905? Mimochodom, osobne som ju začal používať na základe štúdia z nemeckých zdrojov....

4) rád by som ho ako odborníka na danú problematiku opýtal, aký bodák je na tomto obrázku:

a poznal jeho názor na rozdiely medzi jeho rukoväťou a rukoväťou bodáku m1898 resp. m 1898/05 (okrem ryhovania)

5) prečo bol podla neho novozavedený bodák vychádajúci z bodáku m84/98 n/A označený ako m84/98 III a nie napr. II, čo by bolo asi logickejšie.... ak samozrejme opomenieme fakt, že ním spomenutá literatúra modal označený ako II. "zabudla" spomenúť....

6) odkial vzal autor informáciu, že všetky bodáky boli označené výrobcom a výrobným číslom a ako si vysvetluje fakt že reálne takéto zbrane (kde jedno, prípadne obe značenia chýbajú) reálne existujú?

tým by som túto (žial) nezmyselnú diskusiu ukončil.....

Obrázok používateľa Porsena
Offline

http://sk.wikipedia.org/wiki/Bakelit

druhý riadok

Obrázok používateľa henry
Offline

Chodím na fóra o zbraniach dosť často, pretože ma to zaujíma a som vždy rád keď sa dozviem niečo nové. Často sa tiež stáva, že informácie sú nesprávne ale na to si zas občas kúpim knižku alebo si to pozriem naživo u mojich známych-zberateľov. Aj v tejto diskusii som sa dozvedel nové veci, za čo ďakujem. Mrzí ma len, že som nevedel takú základnú vec, že bakelit nepatrí medzi umelé hmoty. Škoda len, že na tomto fóre nie je o zbraniach a militáriách viacej. Ako keby neboli časťou našej histórie. Ale podobne je to so všetkým okrem stavieb a detektorov.

Obrázok používateľa Bublík
Offline

Umela hmota je celkom dost siroky pojem... :wink:

Obrázok používateľa quido
quido (bez overenia)

Bublík a kolko ze mas rokov na tu obrovsku prax? Dufam ze si pises aspon poznamky. A ked uz ju mas iste si aj vyskumal ze bakelit neni umela hmota ale raste na krikoch. Dobréééé
Dufam ze ma zas nekdo sprdne ze mam blbe poznamky ale su aj pravdive.

Obrázok používateľa Bublík
Offline

Nedá mi nereagovať.
Henry ma pravdu v tom čo na bodáku chýba. A opravím jeho tvrdenie že črienky boli z umelej hmoty- vyrábali sa z bakelitu.
Do cca roku 1937 sa vyrábali črienky z dreva potom boli nahradené bakelitovými a v roku 1944 sa niektoré firmy vrátili k výrobe drevených z viacerých dôvodov.
Čo sa týka označenia bodáku tak Teodor má úplnú pravdu. Je to SG 84/98 n/A Len ho snáť doplním že sa jedná o tretí model.

Ani ja nebudem citovať zdroje odkiaľ som čerpal tak ako Teodor pretože sú to informácie získané rokmi, praxou a nekonečnými hodinami strávenými nad literatúrou a diskusiou s inými zberateľmi, ktorí sa danej problematike venujú roky.
A čo sa týka Teodora a jeho znalostí ja osobne o nich nepochybujem, kedže ho poznám z iného fora, ktoré sa venuje čisto zberateľskej problematike.

Obrázok používateľa Sasha
Offline

Táto diskusia je typická pre dnešok nášho fóra. Preto si neodpustím niekoľko poznámok. Teda:

1/ kalko položí otázku, dostane dve odpovede, z toho jednu (aspoň podľa mňa) veľmi kvalifikovanú a nepoďakuje za ne; vôbec si neuvedomuje, že odpoveď na jeho otázku má cenu minimálne 400,- Sk (€ 13)

2/ teodor vstúpi do diskusie, ani si neprečíta čo bolo napísané, poruší základné etické pravidlo - správaj sa tak ako by si chcel aby sa správali k tebe a okrem zbytočnej citácie predchádzajúceho príspevku popíše kopec múdrostí vyčítaných z internetu. Necituje zdroje, takže sa dá predpokladať, že to asi sám vybádal.

V čom je teodor vedľa:

- "SG" je skratka nemeckého slova "SeitenGwehr", ktoré po slovensky znamená "pobočná zbraň"; v Nemecku sa až od 20. storočia používa výhradne na označenie bodákov; bodák po nemecky je "Bajonett", napr. Spundbajonett, Tüllenbajonett

- v Nemecku sa na označenie zbraní používa výraz "Modell" alebo skratka "M"; bodáky v Nemecku boli až do konca 19. storočia tiež "modelové" a až neskôr sa začali označovať skratkou "SG"; zdrvujúca väčšina autorov (aj nemeckých) však túto skratku nepoužíva

- bodák SG 84/98 bol do výzbroje zavedený v roku 1905; pri jeho konštrukcii bola použitá čeleľ a pošva bodáku M 71/84 a nová rukoväť, ktorá má s rukoväťou bodáku SG 98 iba málo spoločného

- výroba bodáku SG 84/98 n.A. (neue Art) začala v roku 1915 a bola zastavená v roku 1917

- Počas Weimarskej repuliky ozbrojené sily používali bodáky SG 98/05 a SG 84/98 n.A. a až v tridsiatych rokoch minulého storočia bol zavedený štandardný bodák vychádzajúci z bodáku SG 84/98 n.A. s označením SG 84/98 III; malá séria týchto bodákov bola vyrobená už v roku 1927

- všetky bodáky SG 84/98 III a ich pošvy sú značené výrobcom a výrobným číslom; rozličné čísla znižujú cenu bodáku

Literatúra:
LÜBBE, K.: Deutsche Seitengewehre und Bajonette 1740 - 1945. Hamburg 2000.
MAIER, G.: Preussische Blankwaffen. Biberach a. d. Riss 1978.
RÜDIGER, F.: Preußisch-deutsche Seitengewehre 1807 – 1945. Schwäbisch Hall 2001.
SEIFERT, G.: Fachwörter der Blankwaffenkunde. Haiger 1981.
WALTER, J.: Das deutsche Bajonett. Seitengewehre 1871 - 1945. Schwäbisch Hall 1992.

__________________

Každý dobrý skutok sa dočká zaslúženého trestu.

Obrázok používateľa quido
teodor (bez overenia)

Kalko, ten tvoj nález je celkom slušne zachovaný nemecký bodák na pušku Mauser M 98. Vedátori v tom majú trochu hokej a preto sa môžeš stretnúť s rozličnými modelovými označeniami - bodák M 98, M 84/98, Mauser 98K a Ćeši ho dokonca označujú ako bodák pro pušku Mauser vz. 98k 8O . Bol vyrábaný v niekoľkých modifikáciách a používal sa počas druhej svetovej. Po jej skončení ostal vo výzbroji našej armády (aj s puškami) až ro roku 1955. Črienky mal z umelej hmoty alebo dreva. Na tvojom chýba aretačný mechanizmus - západka (okrúhla diera v hlavici). Tiež k nemu chýba kožený závesník, pomocou ktorého sa vešal na opasok. Značenia na koreni čepele prezrádzajú sériové číslo, výrobcu "crs" - Paul Weyersberg & Co., Solingen a rok výroby 1942. Rovnaké sériové číslo ako na čepeli by malo byť aj na pošve pri jej ústí ale na tej strane, ktorú si nenafotil. Pokiaľ sú čísla rozdielne, cena bodáku klesá. Rozmery - dĺžka 386 mm, dĺžka čepele 253 mm.

Za kompletný, v perfektnom stave sa 4. marca 2008 neoplatí dať viac ako 1284,- Sk (ani o korunu!) Pozor predávajú sa aj celkom slušné kópie!!!

Pre zvedavých:
Moudrý, P.: Bodáky Československa. Praha, Ars-Arm, 1992, 175,- Sk.
Stephens, F. J.: The Dollector's Pictorial Bookj of Bayonets. London, Arms and Armour Press, 1971.

oficiálne označenie tejto zbrane je SG 84/98 n/A - žiadny bodák vzor 98 a podobné nezmysli
SG - seitengewehr - bočná zbraň
84/98 - vznikol kombináciou bodáku sg1884 (čepel) a bodáku sg1898 (rukoväť)
n/A - neuen Art - nový vzor

bodák bol zavedený už počas 1. svetovej vojny (starý vzor a/A), nie počas 2. ako je mylne uvedené vyššie. Koncom 1. svetovej vojny a po jej skončení prešiel viacerými zmenami až do tejto podoby.
tzv. sčíslované bodáky (rovnaké číslo na čepeli aj pošve) sú síce zberatelsky zaujímavejšie, ale väčšina bodákov (myslím samozrejme originály) sčíslované niesú

Obrázok používateľa henry
Offline

Kalko, ten tvoj nález je celkom slušne zachovaný nemecký bodák na pušku Mauser M 98. Vedátori v tom majú trochu hokej a preto sa môžeš stretnúť s rozličnými modelovými označeniami - bodák M 98, M 84/98, Mauser 98K a Ćeši ho dokonca označujú ako bodák pro pušku Mauser vz. 98k 8O . Bol vyrábaný v niekoľkých modifikáciách a používal sa počas druhej svetovej. Po jej skončení ostal vo výzbroji našej armády (aj s puškami) až ro roku 1955. Črienky mal z umelej hmoty alebo dreva. Na tvojom chýba aretačný mechanizmus - západka (okrúhla diera v hlavici). Tiež k nemu chýba kožený závesník, pomocou ktorého sa vešal na opasok. Značenia na koreni čepele prezrádzajú sériové číslo, výrobcu "crs" - Paul Weyersberg & Co., Solingen a rok výroby 1942. Rovnaké sériové číslo ako na čepeli by malo byť aj na pošve pri jej ústí ale na tej strane, ktorú si nenafotil. Pokiaľ sú čísla rozdielne, cena bodáku klesá. Rozmery - dĺžka 386 mm, dĺžka čepele 253 mm.

Za kompletný, v perfektnom stave sa 4. marca 2008 neoplatí dať viac ako 1284,- Sk (ani o korunu!) Pozor predávajú sa aj celkom slušné kópie!!!

Pre zvedavých:
Moudrý, P.: Bodáky Československa. Praha, Ars-Arm, 1992, 175,- Sk.
Stephens, F. J.: The Dollector's Pictorial Bookj of Bayonets. London, Arms and Armour Press, 1971.

Obrázok používateľa Porsena
Offline

mrkni na
http://www.aukro.sk/show_item.php?item=289571720

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy