aktivita diskusia Pamiatky Piešťany

Tagged: 

  • Piešťany

    Posted by admin_obnova on 23. októbra 2010 at 12:11

    Prvá písomná zmienka o Piešťanoch sa nachádza v Zoborskej listine uhorského kráľa Kolomana I. z roku 1113. Piešťany patrili pod správu hradu Bana a neskôr sa stali súčasťou panstva Tematín. V rokoch 1299, 1301-1321 ich zahrnul do svojho domínia Matúš Čák Trenčiansky. Po jeho smrti ich opäť pripojil ku kráľovským majetkom Karol Róbert z Anjou. Piešťany opísal Adam Trajan z Benešova vo svojej oslavnej básni ”Uzdravujúce piešťanské kúpele” z roku 1642. Roku 1720 daroval panovník Karol VI. panstvo Hlohovec (a s ním i Piešťany) Jánovi Leopoldovi Erdődymu. Erdődyovcom patrilo mestečko Piešťany až do roku 1848 a kúpele až do roku 1940. Začiatkom 19. storočia dal Jozef Erdődy vybudovať v klasicistickom štýle prvé murované kúpeľné budovy, ktoré boli dobudovávané a prestavované v priebehu celého 19. storočia. Gróf Erdődy založil aj kúpeľný park. Najväčší rozmach kúpeľov nastal po roku 1889, potom ako si kúpele prenajala od Erdődyovcov rodina Winterovcov. V rozmedzí rokov 1889-1940 firma Alexander Winter a synovia zmenila kúpele na podnik medzinárodného významu a mestečko Piešťany na známe kúpeľné mesto. Najstaršou pamiatkou je ruina sakrálneho objektu zo 14. storočia. V architektúre mesta sa uplatňujú klasicistické, romanticko-historizujúce, secesné, puristické a funkcionalistické prvky. Spomeňme aspoň najvýznamnejšie budovy: Kúpeľná dvorana, kde v súčasnosti sídli Balneologické múzeum, Napoleonské kúpele, Thermia Palace a Irma, Hotel Slovan, Kolonádový most, Dom umenia.

    antik odpovedal 10 years, 9 months ago 7 Členovia · 36 odpovede/odpovedí
  • 36 odpovede/odpovedí
  • antik

    Member
    24. októbra 2010 at 19:34

    Zachráni vôbec niekto hotel Slovan?

  • antik

    Member
    24. októbra 2010 at 20:13

    Bývalý piešťanský skvost hotel Slovan – súčasný stav :smt017

  • antik

    Member
    1. apríla 2011 at 18:14
  • uskalienka

    Member
    4. apríla 2011 at 17:15

    Piešťany začali s obnovou Hudobného pavilónu
    PIEŠŤANY 4. apríla (SITA) – Do otvorenia letnej kúpeľnej sezóny na začiatku júna má byť vynovený Hudobný pavilón v Piešťanoch. Spoločnosť R. U. z Dvorníkov práce za takmer 100-tisíc eur vykoná za dva mesiace. Agentúru SITA o tom informoval Igor Kováč z Mestského úradu v Piešťanoch.

    Hudobný pavilón v mestskom parku slúži počas leta na hudobné a tanečné vystúpenia, bol však už vo veľmi zlom stave. Dodávateľ má odstrániť staré asfaltové a kamenné chodníky, vybudovať nové chodníky pod sedadlami a zhotoviť kaskádovité plochy pri vstupe do pavilónu. Vynovených bude aj 354 sedadiel v hľadisku, staré drevo nahradia nové agátové dosky, ktoré budú ošetrené teakovým olejovým náterom. Piešťany mali na rekonštrukciu Hudobného pavilónu vyčlenených 133-tisíc eur, vďaka elektronickému obstarávaniu sa im podarilo cenu znížiť na 96-tisíc eur.

    Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny v Piešťanoch je naplánované na 3. až 5. júna.

  • tatar

    Member
    24. apríla 2011 at 18:03

    Piešťany si svojich pätnásť minút slávy zažili, ale treba uznať, že tá sláva trvala trochu dlhšie (za Winterovcov).

    Porovnajúc Piešťany s českými kúpeĺnými mestami a mestečkami to bude vždy iba provinčná dedina, kde v podstate skapal pes.

    Napriek všetkému sa tu dá vidieť ešte niečo, čo sa dá nazvať architektúra. Podĺa mňa tá najzaujímavejšia  je už novšieho obdobia secesie a funkcionalizmu.

    Asi najkrajšia budova v Piešťanoch je od architekta Pavla Weisza, jedná sa o vilu MUDr. Švorca na Beethovenovej ul. č. 3

    Ďalšie jeho projekty, hotely Eden a Jalta

  • tatar

    Member
    24. apríla 2011 at 18:08

    Architekt Pavel Weisz

    http://www.piestanskydennik.sk/rubriky/historia/piestanski-stavitelia/piestanski-stavitelia-pavel-weisz-387/

    Niečo zo secesie, (dnes už vrcholnej recesie), hotely Slovan, (už spomínal Antik) a Lipa, všetko NKP.

  • uskalienka

    Member
    9. mája 2011 at 19:10

    Potomkovia Winterovcov sa prvýkrát stretnú v Piešťanoch

    PIEŠŤANY 9. mája (SITA) – Na historicky prvé stretnutie potomkov rodu Winterovcov príde do Piešťan pätnásť členov rodiny z USA, Francúzska a Nemecka. K návšteve sa pridá aj rodina žijúca na Slovensku. Vo štvrtok 19. mája odhalia bustu Alexandra (Sandora) Wintera na hoteli Sandor Pavillon, ktorý je po ňom pomenovaný. Informovali o tom na stretnutí s novinármi organizátori stretnutia.

    Winterovci počas pobytu na Slovensku navštívia Hotelovú akadémiu Ľudovíta Wintera, Balneologické múzeum a príjme ich aj primátor Piešťan Remo Cicutto. V piatok 20. mája pôjde od hotela Sandor Pavillon cez Winterovu ulicu až na Kúpeľný ostrov slávnostný sprievod na čele s Winterovcami. Pred hotelom Thermia Palace zasadia potomkovia zakladateľov kúpeľov pamätnú lipu. Riaditeľ kúpeľov Klaus Pilz pre nich pripravil prehliadku kúpeľného areálu.

    Hotel Sandor Pavillon pripraví pre potomkov Winterovcov špeciálnu rakúsko-uhorské večeru z winterovskej éry, vrátane tradičných perkov. Potomkovia pre Piešťany významnej rodiny však odkázali, že sú obyčajní ľudia a na žiadnu slávu si nepotrpia. ,,Nepripisujeme si žiadnu výnimočnosť ani zásluhy za svojich predkov. Do Piešťan prídeme ako návštevníci mesta, ktoré máme radi,“ tlmočila ich odkaz riaditeľka hotela Daniela Miháliková.

    Rodina Winterovcov si zanedbané kúpele prenajala v roku 1888 od grófa Františka Erdődyho. Prvým nájomcom bol Alexander Winter, ktorý čoskoro kúpele zveril synom Ľudovítovi a Imrichovi. Winterovci začali stavať nielen kúpeľné budovy, ale podieľali sa aj na rozvoji mesta. Koniec podnikaniu Winterovcov urobilo znárodnenie v roku 1948. Až po roku 1989 Piešťanci odhalili pamätnú tabuľu venovanú Ľudovítovi Winterovi, pomenovali po ňom hlavnú ulicu v centre mesta a knižne mohli vyjsť aj Winterove zápisky s názvom Spomienky na Piešťany.

  • uskalienka

    Member
    9. mája 2011 at 19:11

    Chystá sa prvé stretnutie potomkov Winterovcov
    PIEŠŤANY 18. novembra (SITA) – Historicky prvé stretnutie potomkov rodu Winterovcov chystá v Piešťanoch Daniela Miháliková, šéfka tamojšieho hotela Sandor Pavillon. V máji budúceho roku by do kúpeľného mesta malo prísť z Francúzska a USA približne pätnásť príbuzných Winterovcov, niekoľkí ďalší žijú na Slovensku. Alexander Winter bol nájomcom piešťanských kúpeľov, vďaka práci jeho synov Ľudovíta a Imricha sa z Piešťan stalo svetoznáme kúpeľné mesto.
    Podľa Mihálikovej z USA príde jedenásť ľudí, väčšina z nich v Piešťanoch ešte nebola. Z Francúzska účasť potvrdili štyria príbuzní rodu Winterovcov. V Piešťanoch žije vnučka Imricha Wintera Kristína Stankovská, ktorá sa podieľa na príprave programu stretnutia. Nebude v ňom chýbať ani premietanie filmu Dušana Trančíka Optimista, ktorý hovorí o životných osudoch Ľudovíta Wintera. Organizátori stretnutia plánujú aj veľkolepý sprievod mestom a odhalenie busty Alexandra Wintera. Nápad sa pozdáva aj vedeniu mesta, ktoré sa tiež mieni na organizovaní stretnutia podieľať.

  • uskalienka

    Member
    9. mája 2011 at 19:13

    Obyvatelia si pripomenú osobnosť Ľudovíta Wintera
    PIEŠŤANY 23. októbra (SITA) – Ľudovíta Wintera, jednu z najvýznamnejších osobností Piešťan, si obyvatelia mesta pripomenú na pietnej spomienke v piatok 29. októbra o 14. hodine pri hrobke rodiny Winterovcov na miestnom cintoríne. Ľudovít Winter vybudoval slávne piešťanské kúpele, vďaka jeho podnikateľským schopnostiam sa chýr o kúpeľoch dostal do celého sveta. 1. novembra uplynie 140. rokov od jeho narodenia.
    Rodina Winterovcov si zanedbané kúpele prenajala v roku 1888 od grófa Františka Erdődyho , zveľaďovali ich až do roku 1940. Winterovci postavili viaceré kúpeľné budovy, vrátane slávneho hotela Thermia Palace. V roku 1939 Ľudovítovi Winterovi z rasových dôvodov slovenská vláda kúpele zobrala, on skončil v koncentračných táboroch v Seredi a Terezíne. Po skončení vojny sa vrátil do Piešťan, koniec jeho podnikaniu však urobilo znárodnenie v roku 1948. Jeseň svojho života prežil v chudobe v Piešťanoch, zomrel v roku 1968 ako 98-ročný. Až po roku 1989 Piešťanci odhalili pamätnú tabuľu venovanú Ľudovítovi Winterovi, pomenovali po ňom hlavnú ulicu v centre mesta a knižne mohli vyjsť aj Winterove zápisky s názvom Spomienky na Piešťany.

    PIEŠŤANY 29. októbra (SITA) – Osobnosť Ľudovíta Wintera si pri príležitosti 140. výročia od jeho narodenia pietnou spomienkou pri rodinnej hrobke v Piešťanoch pripomenuli predstavitelia a obyvatelia mesta. Nechýbala medzi nimi ani Kristína Stankovská, vnučka Ľudovítovho brata Imricha. Ľudovít Winter vybudoval slávne piešťanské kúpele, s ktorými sa súbežne rozvíjala aj obec.
    Primátor Remo Cicutto vo svojom príhovore pripomenul, že Winter vypracoval strategický dokument o sanácii Piešťan a zabezpečil aj jeho financovanie, keď navrhol dane a poplatky pre kúpeľných hostí. Takýmto spôsobom sa napĺňala obecná pokladnica a zväčšoval sa rozpočet na realizáciu rozvojových projektov. Obec Piešťany sa tak postupne menila na významné kúpeľné mesto, poznamenal Cicutto.

  • uskalienka

    Member
    9. mája 2011 at 19:14

    V Piešťanoch si pripomenú osobnosť Adama Trajana
    PIEŠŤANY 11. novembra (SITA) – Osobnosť Adama Trajana si obyvatelia Piešťan pripomenú pri príležitosti 360. výročia od jeho smrti v nedeľu 14. novembra o 15:30 pri pomníku v mestskom parku. Protestantský kňaz, český vyhnanec a básnik vošiel do dejín mesta svojím chválospevom na piešťanské kúpele. Nadpis jeho slávnej básne v latinčine Salluberimae Pistinienses Thermae (Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele) je zvečnený aj na priečelí Kolonádového mosta pri nemenej slávnej soche barlolamača. Oslavnú báseň napísal v čase, keď pôsobil ako farár v Drahovciach pri Piešťanoch.
    Trajan tvoril v prvej polovici 17. storočia, písal v latinčine i češtine na rôzne témy. Je autorom spisov lekárskych, náboženských, historických i autobiografických. Je aj tvorcom príležitostnej oslavnej poézie. Bol jedným z mnohých českých vzdelancov, ktorí sa v období po bitke na Bielej hore uchýlili pred prenasledovaním na Slovensko, kde sa v nemalej miere pričinili o zvýšenie kultúrnej úrovne.
    V Piešťanoch má Adam Trajan pomník s pamätnou tabuľou, ktorá pripomína jeho báseň o piešťanských kúpeľoch. Na Kúpeľnom ostrove je po ňom pomenovaný hlavný termálny prameň.
    Meno Adama Trajana má aj najväčšie sídlisko v Piešťanoch.

  • antik

    Member
    10. mája 2011 at 12:45

    Životný príbeh Ľudovíta Wintera s názvom Spomienky na Piešťany

  • uskalienka

    Member
    19. mája 2011 at 18:33

    V Piešťanoch odhalili bustu A. Wintera, zakladateľa kúpeľov

    PIEŠŤANY 19. mája (SITA) – Bustu Alexandra Wintera, prvého nájomcu piešťanských kúpeľov, odhalili dnes v Piešťanoch počas historicky prvého stretnutia potomkov Winterovcov. V Piešťanoch sa zišlo 35 potomkov pre rozvoj mesta významnej rodiny z USA, Francúzska, Nemecka a Slovenska.

    Medzi Winterovcami nechýbal Stephen Francis Winter, ktorý je v USA úspešný filmový režisér a scenárista. ,,Vedeli sme o tom, že naši predkovia pochádzajú z Československa, ale o kúpeľnom príbehu sme sa dozvedeli až v dospelosti,“ povedal Stephen, prapravnuk Alexandra Wintera. Na svojich predkov si pamätá ako na skromných ľudí. Do Piešťan prišli aj jeho súrodenci Donna a Terence. Viacerí z potomkov Winterovcov sa do najznámejšieho kúpeľného mesta na Slovensku dostali prvýkrát v živote.

    Alexander Winter bol nájomcom piešťanských kúpeľov od roku 1888, prenajal si ich od grófa Františka Erdődyho. Krátko nato ich odovzdal synom Ľudovítovi a Imrichovi, ktorí tu postavili viaceré kúpeľné budovy, vrátane slávneho hotela Thermia Palace. V roku 1939 Ľudovítovi Winterovi z rasových dôvodov slovenská vláda kúpele zobrala. Po skončení vojny sa vrátil do Piešťan, koniec jeho podnikaniu však urobilo znárodnenie v roku 1948. Jeseň svojho života prežil v chudobe v Piešťanoch, zomrel v roku 1968 ako 98-ročný. Až po roku 1989 Piešťanci odhalili pamätnú tabuľu venovanú Ľudovítovi Winterovi, pomenovali po ňom hlavnú ulicu v centre mesta a knižne mohli vyjsť aj Winterove zápisky s názvom Spomienky na Piešťany.

  • uskalienka

    Member
    6. júla 2011 at 23:24

    Hurvínek na jeden deň oživí trať Piešťany – Vrbové

    PIEŠŤANY 6. júla (SITA) – Na železničnej trati Piešťany – Vrbové bude v nedeľu 10. júla na jeden deň obnovená osobná doprava. Občianske združenie Čango, ktoré sa snaží o využitie dávno nefunkčnej trate, ponúkne možnosť jazdy na historickom motorovom vozni M 131.1.

    Takýto motorový vozeň podľa šéfa združenia Vladimíra Vaculu na trati kedysi premával. V nedeľu pôjdu štyri páry vlakov v dvojhodinových intervaloch. Osemkilometrovú vzdialenosť Hurvínek, čo je prezývka pre motorový vozeň M 131.1, zvládne za pol hodiny.

    Občianske združenie Čango sa už niekoľko rokov snaží zachrániť nevyužívanú trať pred úplnou likvidáciou. Podľa Vaculu čaká na možnosť prenajať si trať, ktorú chcú nadšenci využívať na turistické účely.

    Železnica spájala mestečko Vrbové s Piešťanmi od roku 1906, v druhej polovici minulého storočia jej úlohu preberali autobusy. Osobná preprava na trati Piešťany-Trebatice-Krakovany-Vrbové sa skončila v roku 1978.

  • antik

    Member
    24. júla 2011 at 11:37

    Bolo v 3. storočí v okolí Piešťan kráľovstvo Kvádov?

    http://www.historickarevue.com/archiv_2009_01_3.html

  • antik

    Member
    20. novembra 2011 at 20:45

    V nedávnej súťaži s názvom Poklad môjho srdca, ktorú organozovala Nadácia VÚB obsadili Piešťany prvé miesto.

    Súťaže sa zúčastnilo osem sôch z rôznych kútov Slovenska. Verejnosť hlasovala, ktorá z nich dostane grant nadácie VÚB. Prvé miesto obsadili sochy antických božstiev z Piešťan s počtom 3645 hlasov. Zvíťazili tesne nad alegorickými plastikami z Martina, ktoré si druhé miesto zaslúžili s 3452 hlasmi. 

    Piešťanské sochy znázorňujú bohyňu úrody Ceres, bohyňu Jari a kvetov Flóru, bohyňu múdrosti, vojny a stratégie Palas Athénu, a posla bohov Merkura. Tieto diela klasicistického sochárstva boli v roku 1942 prevezené do Piešťan z kaštieľa v Kráľovej pri Senci.

Page 1 of 3

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť