Odstranenie vodneho kamena

17 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa admin_obnova
Offline
Odstranenie vodneho kamena

Vie mi prosím dakto poradiť skutočne overený prostriedok ( nie tie z reklamy...) na odstranenie vodneho kamena ? Ďakujem, R.

__________________

Admin

Obrázok používateľa mazoslav
Offline

Dakujem zaújmal ma názor :) Inak mám všetko čo potrebujem na testovanie, analýza vody je základ konzervačnej stabilizácie kovov. Trocha problém mi robí pH demineralizovanej vody a jej rýchlo sa kaziaca kvalita ako si spomínal. Ale rád využijem prkležitosti ku konzultácii, velký problém je zo stanovením síranov vo vode, ISE elektroda neexistuje, gravimetria je jnepresná a je možná až od vadšieho obsahu, zahustovanie vzoriek mi nedopadlo dobre. Ako to riešite u vás? Spektrofofometricky? Lebo to by si asi vyžadovala celkom slušnú úpravu vzoriek pred analýzou nie? Existuje nejaká rýchla a presná alternatíva, teda okrem ICP-MS a podobných mašín za desiatky mega :)

Obrázok používateľa jupiter
Offline

Mazoslav, neviem. Nepoznám všetky zariadenia. Ale najniźšia vodivosť je dosahovaná len prvé dni po výmene filtrov. 

Zariadenia na výrobu demi vody s ktorými som sa stretol, mali najnižšiu hodnotu vodivosti 0,06 mS/m. 

Máš nejaké zariadenie ktoré by si chcel otestovať?

Obrázok používateľa mazoslav
Offline

Jupiter trocha mimo tému, aké najlepšie (teda najnižšie hodnoty) vodivosti demineralizovanej vody, je možné dosiahnut, reverznou osmozou? Dakujem a pekný den :)

Obrázok používateľa docent
Offline

Úplne súhlasím s mazoslavom a iba dodám, z vlastnej skúsenosti, že treba riešiť (pokiaľ to ide) príčinu a nie následky. U nás máme jednu z najtvrdších vôd na Slovensku a preto som použil magnetické zmäkčovanie vody. Zariadenie je miniatúrne, montuje sa priamo na potrubie, nepotrebuje žiadnu údržbu, stojí cca 35 € a funguje perfektne. Žiadne fľaky na skle a žiadne odstraňovanie vodného kameňa z kanvice. Takto upravená voda sa dá použiť v "hrubej" konzervátorskej paxi bez prevárania. Kto je zvedavý môže si počítať TU, TU, TU a TU (českých 1122 Kč = 41.50 €).

Obrázok používateľa mazoslav
Offline

MInerálne kyseliny sú prísne anorganické a naozaj to vychádza z toho že ich jednoduchá príprva spočívala z vytesnovania napríklad chlorovoíka vitriolom  z chloridu vápenatého....

Hydroxid sodný ani žiadna zásada s vodným kanemom nepohne, to je desinformácia. Klasicky sa používa kyselina fosforečná, kyseline chlorovodíkovej by som sa vyhol kým s nou nepracujem v labine, je to to najkorozívnejšie k čomu sa možete dostat, čiže za rozpustený vodný kamen, vám začnú korodovat šroby, klučky, matniet mosaz, dokonca aj striebro.

Na odtránenie krúst z archeologie sa poúžíva hexamefosforečnan sodny alebo draselný, alebo plazma.

Obrázok používateľa RudyCerny
Offline

Uff to ste sa riadne rozšupli s tou HCl :)

Ja by som komentár k veci - Mne sa najviac osvedčil prostriedok Bulsan. Je to taká oranžová tekutina, oranžovo-zelená etiketa. Je to chemický prostriedok, ale funguje perfektne. Odporúčam. 

Čo sa týka vodného kameňa, tak sme si domov kúpili pred niekoľkými mesiacmi zmäkčovač vody. Nie je to lacný špás, ale po istom váhaní sme sa rozhodli to kúpiť a musím povedať, že som na 100% spokojný. Odvtedy som nečistil vodný kameň vôbec. Uvidíme po roku ako na tom budeme, ale zatiaľ je to super. V skratke  o tom, ako na to na tomto blogu: http://www.cistavoda.sk/blog/ako-odstranit-vodny-kamen/

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Neda mi zareagovat - HCl je silna anorganicka cize mineralna (je to to iste, mineralna znaci ze sa vyraba z mineralov) kyselina. Aspon tak nas to ucili.

waaaaau, obja mame pravdu... som si zistila viac info o HCl a dnes som sa nieco nove dozvedela... alebo si len prachom zapadnute ozrejmila :D
ja som vychadzala z nasledovnych infosiek...poznam zakladne delenie priemyselnych olejov:
- mineralne - vyrobene rafinaciou z ropy... ropa je uhlikovy retazec, cize organika
- synteticke - vyrobene syntezou, tzv. vytvorene - umele podmienky, nasilne zlucenie niecoho s niecim :D

HCl sa vyraba dvomi sposobmi:
1. syntezou chloru a vodiku... taaakto som to poznala ja, aa hlavne karty bezpecnostnych udajov uvadzaju, ze HCl je anorganicka kyselina... ked budem mat moznost, viacej ku KBU k pricuchnem... maaa to fakt zaujima
2. chloraciou uhlovodika... takze tu je uhlikovy retazec, preto mineralny povod... ibaze by ma zaujimalo, ci je pri tejto reakcii HCl ako hlavny produkt alebo vedlajsi... pretoze druhy produkt, ktory vznika su chlorovane uhlovodiky... tak zboznovane ekologmi (napr. trichlor - trichloretylen - ozonova diera... perchlor - tetrachloretylen - cistenie odevov... ten je pre vzdusie stabilnejsi, no kazdopadko pre zivotne prostredie nebezpecny... poda.. vody..)

__________________

Kto celým srdcom miluje svoj národ (seba), nemá ani zrnko nenávisti k iným národom (ľuďom).

Obrázok používateľa Juro
Offline

Neda mi zareagovat - HCl je silna anorganicka cize mineralna (je to to iste, mineralna znaci ze sa vyraba z mineralov) kyselina. Aspon tak nas to ucili.

Suhlasim ze prchavost HCl je velky problem, len mam zo svojho okolia skusenost, ze ak daco smrdi, ludia su opatrni. To taka kyselina fosforecna - ved to mi nic nerobi a potom zisti, ze mu zliezla koza z ruky.

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

Jupiter - hydroxid sodny. Upozornil by som ludi ze praca s nim nie je bez isteho rizika (lepta pokozku). Takze ak niekto nevie co to je nech zostane pri Sife a podobnych prostriedkoch, ucinna zlozka je rovnaka a ma k tomu aspon navod na pouzitie.
pri kazdej chemii odporucam pouzit rukavice... ci je koncentrovanejsia, alebo zriedena...
jupiter dal velmi dobre odporucanie... pretoze pripravky do sifonov obsahuju iba cca 5% hydroxidu sodneho (NaOH) a tekuty hydroxid, ktory odporucam pouzit i ja, sa distribuje 55%, supinkovy je tak 98%... ten v ziadnom pripade nepouzivat... raz sa nam v praci stalo, ze hydroxid "zladovatel" v sifone... proste ztuhol, a ked udrzbari rozobrali sifon, vypadol agresivny "lad" v tvare sifonu :)

NaOH tak ako kyseliny je zieravina, hrozi poleptanie... vzdy pouzit rukavice, v pripade zasiahnutia pokozky oplachovat pod tecucou vodou a nezanedbat neutralizaciu 2-3% roztokom kys. octovej, pripadne citronovej...

co je vsak z hladiska OCHRANY ZDRAVIA velmi dolezite pri akejkolvek chemii:
NIKDY NEPRELIEVAT a SKLADOVAT v potravinovych obaloch...
treba si zaobstarat obal napr. z pripravku jar, alebo inych pripravkov...a vzdy obal oznacte...
casto dochadza k zamene a moze dvojst k pozitiu... NEZANEDBAT!! vy viete, co ste do obalu naliali... ale...
v byvalom zamestani jeden moj znamy byvaval 1x rocne preskolovany a preskusavany z manipulacie so zieravinami a inymi chemickymi faktormi... a napriek tomu si raz nacapoval olej do 1/2 l kolovej flasky... vozil ju v kufri svojho patdveroveho auta... raz po korculovani prezuval svoju dceru sediacu v kufri... on bol zohnuty... dcera smadna... tak sa z "koly" napila... este aj prvu pomoc, z ktorej kazdy rok robil testy, poplietol... mozem vam povedat, ze nakoniec vsetko dobre dopadlo... ale na to sa neda spoliehat... radsej pristupujte k praci s chemiou s respektom...

Z mineralnych kyselin povazujem pre laika za "najbezpecnejsiu" kyselinu chlorovodikovu, lebo jej vypary trosku opatrneho cloveka dostatocne varuju a aj pripadne poleptanie nou je organizmom vcelku zvladnutelne. To koncetrovana kyselina sirova sposobuje neprijemne popaleniny, ktore su horsie ako nou sposobene poleptanie.

nie som zdravotacka, ale nejake to osvedcenie z manipulacie so zieravinami este z davnejsich dob vlastnim... tak mi skusenosti kazu laicku verejnost trosku inak informovat...
HCl, kys. chlorovodikova - je anorganicka kyselina - nie mineralna (organicka) kyselina
a jej pouzitie pri odstraneni vodneho kamena napr. vo WC :-k
ja neodporucam... radsej kyselinu sirovu s pouzitim rukavic...
pri akomkolvek pohybe HCl, reakcia s vodou, vodnym kamenom so vzduchom vznika plynny chlorovodik a ten je silne drazdivy, lepta sliznicu i pokozku a sposobuje slzenie...

je vsak skutocne pravda, ze poleptanie pokozky kys. chlorovodikovou je menej nebezpecne ako pri kys. sirovej...
preto odporucam na odstranenie vodneho kamena v zachodovej mise, pripadne inde najskor vyskusat pripravok, ktory som ako prva sl. gazdina otestovala bez televiznej reklamy :) pripravok SENZI :thumbleft:

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

pri odstranovani vodneho kamena z kanvice v suvislosti so "zapachom" mi neda nepridat jeden zazitok... jeden "znamy" odstranoval vodny kamen vinom... asi znacka nebola adekvatna jeho pomerom :) taaakze ak sa aj u vas najde nejaka ta neadekvatna znacka, pripadne pokazene... sup s nim do kanvice :)

pre varenie a pitne ucely pouzivam vodu prefiltrovanu cez filter Brita... taaakze u mna vodny kamen v konvici nehrozi...
filtrovanie cez britu je vsadzkovym sposobom, cca raz za mesiac menim filtracnu vlozku... ale mne to tak vyhovuje...
su aj prietocne... kontinualne filtre pitnej vody na principe filtrovania cez aktivne uhlie + reverzna osmoza + mineralizacia, len tu pozor... treba si odkontrolovat nadmernu spotrebu vody... kvoli udrzaniu tlaku, neustalemu prepustaniu, samocisteniu...

vodny filter Brita - predpokladam, ze jej napln je aktivne uhlie... prave studujem obal z nahradnej naplne a nikde sa neviem docitat... dozvedela som sa iba, ze filtracne vlozky su sterilizovane parou, splnaju kriteria najvyssej kvality a su dokladne kontrolovane aaa vyrobcu a datum spotreby :)

Obrázok používateľa Juro
Offline

Jupiter - hydroxid sodny. Upozornil by som ludi ze praca s nim nie je bez isteho rizika (lepta pokozku). Takze ak niekto nevie co to je nech zostane pri Sife a podobnych prostriedkoch, ucinna zlozka je rovnaka a ma k tomu aspon navod na pouzitie.

Kyselina fosforecna lepta (resp.rozklada) uspesne aj pokozku, na rozdiel od kyseliny chlorovodikovej alebo sirovej vsak trosku nebadanejsie (spociatku to menej boli) takze poleptanie si osoba vsimne neskor a nasledky su horsie. Vo Fixinele je zriedena uz na istu "bezpecnu" mieru.

Z mineralnych kyselin povazujem pre laika za "najbezpecnejsiu" kyselinu chlorovodikovu, lebo jej vypary trosku opatrneho cloveka dostatocne varuju a aj pripadne poleptanie nou je organizmom vcelku zvladnutelne. To koncetrovana kyselina sirova sposobuje neprijemne popaleniny, ktore su horsie ako nou sposobene poleptanie.

Jedina nevyhod octa voci kysleine citronovej je ten zapach, ale je lacnejsi.

Obrázok používateľa jupiter
Offline

Tieto prispevky mi pripomenuli moje dlhorocne problemy s vodnym kamenom na rychlovarnej konvici, ale aj v umyvarke, ked som byval na intraku v BA. Kedze sme mali velmi tvrdu vodu, usadeniny vodneho kamena sa objavili uz po par prevareniach vody. A v kupelke stale na konci roka pri odubytovavani, ked dosla upratovacka a nechcela nam podpisat prevzatie izby, az kym nebolo vsetko tip-top. Vtedy sme fakt v rekordnych rychlostiach glancovali nielen umyvadlo, ale aj zachod, okna, dlazku...

Povedzme si najprv co je vodny kamen. Ako som uz spomenul, suvisi s tvrdostou vody. Tvrdost vody sposobuju rozpustene kationy a aniony (slovom mineraly) vo vode. Hlavnu cast tvoria uhlicitan a hydrogenuhlicitan vapenaty. Pri rozpustani vodneho kamena (je jedno ci je to kys. citronovou, fosforecnou, octovou, chlorovodikovou,...) je hlavnym cielom vytvorit vo vode rozpustnu sol vapnika - napr. citran, fosforecnan, octan, chlorid vapenaty (CA2+) a ako vedlajsi produkt oxid uhlicity CO2, ktory pozorujeme sumenim.

Naspat ku konvici - urcite odporucam kyselinu citronovu, ktora je bezne dostupna v obchodoch s potravinami. Urcite neodporucam kys. chlorovodikovu z dovodov zdravotnej zavadnosti a kys. octovu z dovodu uz spominaneho specifickeho zapachu. Kedze sme na fakulte mali pristup k chemikaliam od vymyslu sveta, skusali sme na vodny kamen pouzit aj kys. fosforecnu. Jej specificka vlastnost je ta, ze lepta sklo (kremicitany a zluceniny kremika). Samozrejme ze to fungovalo aj na kamen, no okrem kamena rozleptavala aj cast glazury. Na intraku to samozrejme nikomu nevadilo, ale doma by som ju urcite nepouzival. Myslim ze ani nie je az take jednoduche ju bezne dostat v cistej forme. V zriedenej forme ano, lebo v istom mnozstve je sucast Coca-Coly a niektorych inych produktoch tejto firmy. Samozrejme ze student je tvor zvedavy a skusali sme cistit zachod aj touto metodou. Sice uspesne, ale neekonomicky :lol:
Na zamyslenie je predstava co robi spomenuty produkt so zubnou sklovinou :wink:

Este pridam skusenost s upchatym zachodom, popripade odtokom zo sprchy. Vyuzival som a dodnes vyuzivam vlastnosti hydroxidu sodneho, ktory rozklada organicky material. Koncentrovany sme ho po castiach nalievali do odtoku a nechali nejaky cas reagovat.

Obrázok používateľa Juro
Offline

Ako na co. Na varnu kanvicu je naozaj dobry ocot, drahsie riesenie je kyselina octova (ale nesmrdi) a nechat zovriet. Treba vyskusat najmensie mnozstvo octu alebo citronky, az kanvica zbytocne netrpi. Silnejsi ucinok maju samozrejme silnejsie anorganicke kyseliny - fixinela (obsahuje kyselinu fosforecnu), ak ani to nestaci zriedena kyselina chlorovodikova. Len treba pametat ze cim silnejsia kyselina tym viac trpi aj cisteny predmet, taky antikor zvladne aj vriacu zriedenu kyselinu chlorovodikovu (pozor na vypari) ale varna kanvica by mala problemy.

Obrázok používateľa okoloid
okoloid (bez overenia)

:arrow: milá kvetinka, na odstránenie vodného kameňa je najlepší obyčajný kuchynský ocot (najmä ak ide o vyvarenie elek. kanvice) :wink:

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

:D jaaaj, prave som konzultovala tu povestnu vetu so synom...
a jej povodne znenie je nasledovne:

ty budes prva slovenska gazdina, ktora otestuje slovensky vyrobok bez televiznej reklamy...

cele znenie prispevku okrem povestnej vety zostava nezmenene :D

aaa povestnu vetu si zapamatajte v takom zneni, ktore je vam sympatickejsie :wink:

Obrázok používateľa uskalienka
Offline

SENZI - vysokoucinny pripravok na hrdzu a vodny kamen
vyraba: Perfekt - SH, s.r.o. Vrable, www.perfe.sk
distribucia: DeLUX - SM, s.r.o. Vrable, www.delux.sk

:) taaak a tato infoska - reklama do sveta neodide bez mojho pribehu:
od mamy som bola naucena pouzivat na drhnutie vane a baterii prasok (ata,ava,zuzka) a fixinelu...
ked sme sa v roku 2004 nastahovali do noveho bytu, nechcela som si znicit novu vanu, baterie ako sa to podarilo za tie roky mojej mamine... priatel so synom sli na nakup, tak som im zadelila i kupu pripravku na odstranenie vodneho kamena... taky nejaky z reklamy...

chlapi moji :) kupili ten najlacnejsi pripravok aky v Tescu mali a aby sa vyhli mojej kritike :) natrenovali si jednohlasnu obhajobu:

ty budes prva slovenska gazdina, ktora bude robit reklamu slovenskemu vyrobku bez televiznej reklamy

vela mojich znamich tento pripravok pouziva... 450g stoji tak kolo 35 SKK... pouzivam ho v koncentrovanej i zriedenej forme v rozprasovaci... som s nim velmi spokojna... no nie vzdy a vsade ho maju... ked nan natrafim, kupim 4-5 ks, ale nitrianska Billa nim byva zasobovana...
vrele doporucujem :thumbleft:

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy