aktivita diskusia Architektúra a stavitelstvo Odkaz Dusana Jurkovica

  • uskalienka

    Member
    12. januára 2008 at 20:26

    MOHYLA Milana Rastislava Stefanika na Bradle (Brezova pod Bradlom) – najvyznamnejsie dielo Dusana Jurkovica, bola postavena za 280 dni, 2 000 t spisskeho travertinu vyvazalo na Bradlo zo zeleznicnej stanice jedine motorove vozidlo znacky Praga MR a konske zaprahy
    skutocny rozmer velkolepeho diela je len 2/3 povodne naprojektovaneho… Jurkovic ako stavitel sa tiez musel pasovat s nedostatkom financii… prostriedky boli cerpane z prispevkov statu i zo zbierkovej cinnosti, zdroje uvadzaju, ze celkove naklady na mohylu béoli 2 813 262,76 korun ceskoslovenskych

    co ma vsak zaraza, je skutocnost, ze renovacia mohyly teraz v dobe technickych vymozenosti trvala aj s pripravnymi pracami 8 rokov
    1988 – 1990: pripravne prace
    1990 – 1996: renovacia vykonavana fyzicky (ale asi duchom a dusou nepritomnymi osobami) priamo na mohyle

    v roku 1988 sa ministerstvo kultury vtedajsej vlady rozhodlo vyclenit nemale financne prostriedky (cca 20 milionov) na obnovu mohyly M.R.Stefanika na Bradle a tie boli vycerpane, vlastne precerpane skoro a mozno i o dvojnasobok…

    paradoxom je, ze k renovacii mohyly sa nepistupilo z dovodov zachovania pomnika na uctenie pamiatky velikana ceskoslovenskych dejin (ved on bol francuzsky general, paktoval s Masarykom – uhlavnym nepriatelom socializmu :) co na tom, ze sa vyznamnou mierou zasluzil o vznik Ceskoslovenska…), ale z dovodov zachovanie diela “narodneho umelca”, ktore bolo Dusanovi Jurkovicovi udelene v r. 1946

    taaakze fakt – problem, ze sa obnova diela, ktoreho postavenie trvalo 280 dni, trvala az 6 (8 ) rokov, vidim v tom, ze dnes nam chybaju silne osobnosti, ktore sa chcu presadit za spravnu vec… (ludom totiz tazkopadne nieco vyviera zo srdca…)
    dnes sa vsetci radi na nieco vyhovarame… raz na legislativu, inokedy na peniaze a pod… a veru i firmy sa radi prizivuju na statnych, pripadne inak financovanych zakazkach…

    mnoo a na zaver mi neda nedodat nam odvahy vyrokmi Milana Rastislava Stefanika, tento muz sa nedozil styridsiatky, no to, co po sebe zanechal, je urcite hodne vzoru:

    Ja sa prebijem, lebo sa prebit chcem.
    Prekazky treba rozbit, a nie sa im poddavat.
    Pre ludi pevneho predsavzatia a vytrvalosti niet nemoznosti.
    Burlivy je zivot moj a bude plny zapasov. So stastim by som sa delil, ak vsak padnem, chcem padnut sam.
    Buducnost moja je bud skvela, bud nijaka.

  • uskalienka

    Member
    12. januára 2008 at 20:43

    a teraz sa vratim k Dusanovi Jurkovicovi,
    nieco z jeho pera:

    “Po opojnych poprevratovych dnoch, ked nam nastava tvrda, ale aj radostna praca, bol som akoby bleskom zasiahnuty tragickym osudom Stefanikovym. V tejto chvili citil som sa byt povolany hned konat pripravy a uskutocnit jednu z vidin a snov halicskej Magury. Pomery mi samy dopriali stastne chopit sa prace v okolnostiach, ked nebolo casu, aby sa uradne uvazovalo o mojom nezvratnom rozhodnuti, o pohrebe a umiestneni hrobu na Bradle.
    Uz v prvej chvili pripravnych prac pre pohreb striedala sa mi pred zrakom duse vidina za vidinou, az hrob sam a uprava nezvykleho miesta na pohrebiste crtali uz rozmery a obrysy buducej mohyly.
    Ale zivot je tvrdy a svet neuprosny. Nijaka tvoriva radost nerodi sa bez bolesti. Tak bolo aj s Bradlom. Bolo treba usetrit niekolko sto kubickych metrov stavebnych hmot, a preto pomnik nema povodne navrhovane meradlo, hlavne pokial ide o vysku teras. Namiesto ziaduceho vznosu danej siluety svahov prirody pomnik temeno Bradla zatazuje.”

    zdroj: kniha brezova pod bradlom, uryvok z clanku “uctievanie hrdinov”

  • uskalienka

    Member
    12. januára 2008 at 21:18

    ak by niekto nevedel o com pisem… nikomu sa nevysmievam, len viem, co socialisticky rezim napachal v informovanosti o narodnych dejinach…

    je sice trosku rozmazana, ale je moja,
    mala som tu cest vzdat hold Stefanikovi a to letecky (jeden z detskych snov splneny :thumbleft: )

  • tomboy

    Member
    22. januára 2008 at 14:28

    Mal som možnosť nahliadnuť do jeho vily v Brne. Vila Dušana Sama Jurkoviča v Brne – Žabovřeskách momentálne prechádza náročnou rekonštrukciou, po jej skončením by sa mala stať výstavným priestorom a múzeuom D.S. Jurkoviča…
    V dobe kedy som vilu navštívil bola prádzna a tesne pred započatím rekonštrukcie, zariadenie vily je však z velkej časti nenávaratne preč, prípadne v súkromných zbierkach…
    pripájam aj pár fotografií
    niesu príliš kvalitné v okolí je málo miesta na fotenie najme kvoli rozsiahlej záhrade…














  • uskalienka

    Member
    25. januára 2008 at 22:07

    tomboy, diiiik za fotecky… ocko i srdiecko moje pohladili… to drevene zabradie, no naaaadhera….

    uryvok z clanku: http://www.obnova.sk/clanok-2405.html

    este, ze sme ich tu mali… vdaka vam pani majstri :smt006

  • uskalienka

    Member
    28. februára 2008 at 13:22

    ak by niekto nevedel o com pisem… nikomu sa nevysmievam, len viem, co socialisticky rezim napachal v informovanosti o narodnych dejinach…

    Historka z histórie
    V roku 1934 zavítal do kúpeľov v Piešťanoch indický maharadža Salar Džang III.. Okrem toho, že si liečil reumu, navštívil aj Bradlo. Tam sa hlboko poklonil generálovi Štefánikovi. Dobové noviny uverejnili maharadžove vyhlásenie: “Národ, ktorý si vie takto uctiť svojho hrdinu, je zdravý národ”.
    I.S., Bratislava
    zdroj: casopis Bradlo, rubrika “z vasej korespodencie”

    vdaka architektovi Dusanovi Jurkovicovi za dielo, ktore symbolizuje ducha nasho naroda…

  • palo

    Member
    7. júla 2008 at 13:46

    Odhalia pamätnú tabuľu architektovi Dušanovi Jurkovičovi

    23. júna 2008 (SITA) – Spolok architektov Slovenska (SAS) označil tento rok za Rok Dušana Jurkoviča. S touto iniciatívou prichádza pri 140. výročí narodenia tejto poprednej osobnosti slovenskej architektúry. V rámci iniciatívy otvára spolok 25. júna o 18:00 výstavu Jurkovičovho diela v priestoroch Slovenského inštitútu vo Viedni na Wipplinger Strasse.

    Ešte v ten istý deň, avšak z dvojhodinovým predstihom, odhalí SAS aj Jurkovičovu pamätnú tabuľu na budove Kunstgewerbeschüle, kde v rokoch 1884 až 1889 študoval. Autorom tabule je Ján Bahna. Na vernisáži a odhaľovaní pamätnej tabule sa zúčastnia viacerí poprední predstavitelia spolku a rodinní príslušníci zosnulého architekta.

  • skalican

    Member
    7. júla 2008 at 19:17

    v Skalici Dušan Jurkovič zanechal po sebe takéto krásne stavby ako dom kultúry – katolický kruh,veža evanjelického kostola,Blahova búda a možno dalšie ale teraz si nemôžem spomenúť

  • uskalienka

    Member
    2. augusta 2008 at 15:15

    vela zaujimavych a putavou formou spracovanych informacii zo zivota a tvorby Dusana Jurkovica…

    linku na film vkladam s nadejou, ze raz sa zmeni poznanie vnuciek Dusana Jurkovica… ze v Cechach a na Morave ich stareho otca ludia omnoho viac poznaju ako tu na Slovensku… bohuzial…

    http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10095359188-dusan-samo-jurkovic/30629535014.html

    mnoo… neda mi nepridat zopar informacii, ktore vo filme neodzneli, ale mne ako rodacke z Brezovej pod Bradlom pridu veeelmi dolezite :)

    Bol brezovským Jurkovičom po meči i praslici. Otec Juraj sa zúčastnil slovenského povstania 1848, bol medzi zakladateľmi Matice slovenskej a troch slovenských gymnázií, matka Emília, “skvelý vzor ženy, matky a vrelej Slovenky”, bola dcérou národného buditeľa Samuela Jurkoviča. Sám Dušan o rodičoch napísal: “Spomínam na otca, zvlásť ale na matku, ktorí mi vštepovali lásku k svojej vlasti v dobe najťažšej poroby Slovenska. Im môžem ďakovať, že som už ako mladík dobre videl všetky krásy, ktorými sa vyznačoval náš ľud na poli folklóru, jazyka a architektúry…” A práve tu nám prichodí zdôrazniť, že Jurkovičoveočarujúce umenie, osviežené mkrásou ľudových motívov, vyrástlo v rozhodujúcej miere z podnetného fondu ľudovovýchovnej práce oboch rodín a z hurbanovského odkazu revolučnej Brezovej v zápase o existenciu nášho národa.
    Do školy chodil v Brezovej, Šamoríne a Šoporni. Vo Viedni vyštudoval staviteľstvo, v spolku slovenských študentov Tatran sa zoznámil s krajanom Pavlom Blahom, neskorším vodcom hlasistov. Z pohľadu ďalšej Jurkovičovej celoživotnej orientácie to bolo stretnutie osudové. Podobne i fakt, že profesionálnu prax vykonal v Martine u architekta Bullu, a potom vo Vsetíne u staviteľa Urbánka.
    zdroj: casopis BRADLO, c. 48-49/2007,
    prispevok: Národný i náš
    autor prispevku: Mgr. Peter Uhlík
    motto prispevku: VŽDY ZOSTANE TVOJA ČESŤ, TVOJE MENO A TVOJE ZÁSLUHY. (Vergilius)

  • uskalienka

    Member
    23. augusta 2008 at 8:05

    zdravim vazeni…
    dnes slavime 140. vyrocie narodenia Dusana Jurkovica…
    tento vikend sa ziadna vacsia oslava nekona… rodaci vsak na neho v ziadnom pripade nezabudli… pripravuju spolocnu oslavu dvoch vyznamnych vyroci…

    140. vyrocie narodenia architekta Dusana Sama Jurkovica

    80. vyrocie odhalenia Mohyly M.R.Stefanika… ta bola odhalena na Bradle dna 23.9.1928

    no a ja pripajam nejake to info, aby sme si spomenuli na pana architekta, pretoze som stotoznena s nadpisom clanku v najnovšom 16. čísle Tatranského dvojtýždenníka…

    Jurkovič – symbol národného charakteru

    viac: http://tatryblog.sk/?p=430

    mnoo… na pripomenutie vyznamnej osobnosti pripajam citaciu z ineho clanku…

    Dňa 1. 1. 2007 pri príležitosti 14. výročia vzniku samostatnej SR vyznamenal prezident 18 osobností slovenského kultúrneho, vedeckého a spoločenského života za ich prínos pre spoločnosť a zviditeľnenie Slovenska.
    Medzi vyznamenanými bol aj architekt Dušan Samo Jurkovič (1868-1947). Stal sa nositeľom Pribinovho kríža I. triedy in memoriam za významné zásluhy o rozvoj SR v oblasti architektúry. Vyznamenanie prevzala vnučka Katarína Salayová-Jurkovičová.

    Teším sa. Toto bol naozaj slávny slovenský architekt. Teším sa o to viac, že niekoľko jeho realizovaných stavieb je aj vo Vysokých Tatrách. Sú to všetky objekty prvej visutej lanovky z Tatranskej Lomnice až na Lomnický štít. Údolná stanica, Štart, Skalnaté Pleso a stanica Lomnický štít (realizované 1936-38 ).
    Investor síce jednotlivé objekty čiastočne zmenil – čím hrubo zasiahol do autorovho konceptu a proporcií. Sám Jurkovič to komentoval takto:

    Stavebný dozorca so stavebníkom pristavovali však a prilepovali reštauračné a obývacie miestnosti na jednotlivé už založené a rozostavané staničné budovy tak, že tam dnes stoja len karikatúry objektov, ktoré takrečeno v srdci Tatier mali by nás reprezentovať aj pred cudzinou.

    Preto som sa v ukážkach poohliadol po pôvodných Jurkovičovych návrhoch. Vybral som nasledovné:

    obrazky a viac info na: http://tatryblog.sk/?p=201

  • uskalienka

    Member
    28. augusta 2008 at 8:40

    v mojom rodnom kraji bol 22.-23.8. Brezofsky jarmek… v poradi uz sedemnasty… jaaa si neodpustila jeho navstevu… :-({|= :D/
    aaa kedze uskalienka vzdy rada spaja prijemne s uzitocnym… bola som si taky uctit pamiatku Dusana Jurkovica presne v den jeho 140. vyrocia narodenia :sunny:

    architekt zomrel 21.12.1947v Bratislave… kde bol i 23.decembra pochovany v krypte cintorina pri Kozej brane…
    do sarkofagu nim navrhnuteho Dejinneho pamatnika na brezovskom cintorine bol ulozeny 22.11.1948… odhalenim pamatnika vyvrcholili v Brezovej pod Bradlom spomienkove oslavy storocnice rokov meruosmych, ked pri prilezitosti spominaneho vyrocia boli postavene aj dalsie Jurkovicove mohylove pomniky na Prietrzskej ceste a v Hurbanovej doline…

  • uskalienka

    Member
    3. septembra 2008 at 17:09

    zdravim vazeni…
    dnes slavime 140. vyrocie narodenia Dusana Jurkovica…
    tento vikend sa ziadna vacsia oslava nekona… rodaci vsak na neho v ziadnom pripade nezabudli… pripravuju spolocnu oslavu dvoch vyznamnych vyroci…

    140. vyrocie narodenia architekta Dusana Sama Jurkovica

    80. vyrocie odhalenia Mohyly M.R.Stefanika… ta bola odhalena na Bradle dna 23.9.1928

    a je to tu… oslavu uvedenych vyroci pripravuje Spoločnosť M.R.Stefanika v spolupraci s Mestskym uradom v Brezovej pod Bradlom a Spolkom architektov Slovenska…

    oslava sa bude konat dna 23.9.2008 v Brezovej pod Bradlom…
    program:

    17:00 – stretnutie pri Dejinnom pamatniku na brezovskom cintorine, hrob Dusana Jurkovica… kladenie kvetov, kulturny program, prejav…

    18:00 – stretnutie na Bradle, odborny vyklad o vystavbe Mohyly a o jej vyzname v ceskoslovenskych a slovenskych dejinach…

    po skonceni oficialneho programu beseda na Chate pod Bradlom…

    ucastnici oslavy budu mat zabezpeceny odvoz na Bradlo autobusom, pripadne preprava individualna vlastnymi autami…

  • uskalienka

    Member
    3. septembra 2008 at 17:22

    Cena Dušana Jurkoviča

    Spolok architektov Slovenska udeľuje Cenu Dušana Jurkoviča od r. 1991 autorovi alebo autorskému kolektívu za realizované architektonické alebo urbanistické dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej alebo urbanistickej tvorby na Slovensku. Cena Dušana Jurkoviča je najvyšším ocenením, ktoré udeľuje Spolok architektov Slovenska za realizované dielo v oblasti architektúry. Cena je udeľovaná každoročne, udeľujú sa aj nominácie a môže byť udelená aj in memoriam.
    Dušan Jurkovič bol v roku 1946 zvolený za čestného predsedu Spolku architektov Slovenska a je jeho patrónom tak ako je aj patrónom slovenskej modernej architektúry.

    z historie…
    1963 – zalozena architektonicka Cena Dusana Jurkovica
    1974 – tato cena normalizatormi zrusena…

    zdroj…
    http://sk.wikipedia.org/wiki/Spolok_architektov_Slovenska

  • uskalienka

    Member
    20. septembra 2008 at 22:33

    Spoločnosť M. R. Štefánika v spolupráci s Mestom Brezová pod Bradlom a Spolkom architektov Slovenska pripravili pri príležitosti 140. výročia narodenia Dušana Jurkoviča a 80. výročia odhalenia Štefánikovej mohyly verejné spomienkové zhromaždenie dňa 23. 9. 2008 o 17.00 hod. pri Dejinnom pamätníku na miestnom cintoríne, na ktoré vás pozývajú.

    Po položení kvetov na hrob a vzdaní úcty tvorcovi bradlianskej mohyly bude pre účastníkov pristavený autobus na Bradlo.

    Spomienková slávnosť na Bradle, ktorej súčasťou bude kultúrny program i odborný výklad k histórii a hodnote Jurkovičovho diela, začne o 18.00 hod. Počas slávnosti bude v chate na Bradle sprístupnená výstavná expozícia venovaná Jurkovičovi a bradlianskej mohyle. V prípade priaznivého počasia je pripravený na Bradle i astronomický večer.

    zdroj: http://www.brezova.sk/

  • uskalienka

    Member
    20. septembra 2008 at 22:36

    Informacia o tvorbe vyznamneho architekta Dusana Jurkovica v zahranici
    http://www.sme.sk/c/4059305/dusan-jurkovic-vojensky-cintorin.html

    Este musim doplnit, ze jeho tvorba v ramci vojenskych cintorinov v Polsku je dobre zmapovana, staci ak si vygooglite Duszan Jurkowicz.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť