Kúria v Blážovciach

9 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa evi
evi
Offline
Kúria v Blážovciach

Potulky Turcom sú niekedy stresujúce - kúria v Blážovciach bola roky neobývaná a chátrala; jej replika je postavená v Múzeu slovenskej dediny v Martine a originál, ako vidíte, má budúcnosť zabezpečenú :( .
Je mi to ľúto - podobných pôvodných objektov v Turci už veľa nezostáva.

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Bývam v Martine ( zatiaľ ), ale pomerne často pracujem v susednej obci. Dúfam že nezabudnem a keď pôjdem najbližšie okolo, nafotím a zavesím sem.

Ale v podstate zmena oproti stavu na fotkách, ktoré sú hore je tá, že štítová stena je plast.oknom presklená celá, dvor je zarastený a ak si dobre spomínam, boli vymené aj okná dole - ale niesom si istý.

Nafotím, uverejním.  

__________________

Blatnický hrad - malá perlička Veľkej Fatry v srdci Turca

 

 

Obrázok používateľa Luděk
Offline

Příští týden jedu do muzea slovenské dědiny Martin kde stojí replika ale na původní stavbu zřejmě již nebude čas. Bydlíte někde poblíž původní kúrie nebo nemáte alespoň její současné fotografie?

 

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

Podľa cca 3 mesiace starej informáciejetáto kúria opätovne na predaj. Za túto "príkladnú" rekonštrukciu do toho zasiahli pamiatkári a nedovolili ďalej pokračovať v prácach. Tá štítová stena je celoplošne plastovými oknami zasklená, dvor zanedbaný, zarastený....

Priebežne sa o tento objekt zaujímam, chcem sa dopátrať aj k cene a postoju miestneho Pamiatkového úradu.

Keď, napíšem sem aktuálne info a stav.

 

Obrázok používateľa Luděk
Offline

Naprosto nezdařená rekonstrukce a znehodnocení původně malebné stavby.

Obrázok používateľa Robin
Offline

Spomínaný dom v Moskovci sa zacne tento rok rekonstruovat, momentálne vyzerá najmä záhrada otrasne, lebo ju  plánujeme kompletne prerobit. Inak dom je vo velmi zachovalom stave, podla mojho názoru nechátra hoci sa tam uz dlho trvale nebývalo. Musím vsak sklamat, restaurácia z toho nebude.

Obrázok používateľa evi
evi
Offline

Blážovská kúria bola roky na predaj; keď sa nám nedarilo získať tú minikúriu, ktorú sme nakoniec kúpili, hľadala som niečo podobné. Vnútornú dispozíciu poznám len zo skanzenu, ale objekt je zaujímavý. Teda bol. Neviem, keby som chcela bývať v modernom dome s priestranným podkrovím, asi zvolím inú cestu ako nadstavovať polorozpadnutý hlineno-kamenný dom s mnohými problémami.

Obrázok používateľa Rado z MT
Offline

No ja som ani netušil, že v Blážovciach vôbec nejaká kúria je, pokiaľ som tade tento piatok doobeda nešiel. Riskol som to a skúsil som skratku zo Socoviec do Blážoviec pomedzi polia. Cesta vhodná skôr pre off-roady...V blízkosti kúrie sú ešte celkom zaujímavé staré domy a stavby, ale susedstvo družstva tomu moc nenapomáha.. :? Tiež by som bol zvedavý, koho nápad to vôbec bol, do stredu dediny postaviť kravíny a maštale.
Inak zájazdný hostinec s prepriahacou stanicou v Moškovci to má asi tiež "za pár". Nik sa o to nestará, objekt chátra, hlavne po tom, čo tam zavreli obchod. Pritom malú útulnú reštauráciu by som si tam vedel predstaviť. To čo postavili medzi Kláštorom-Zastávkou a Ďurom...vôbec sa to nehodí do krajiny. Ale to som už celkom v inej téme :wink: :lol:

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy