aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Konferencia Hrady 2010-Výskum a obnova hradnej architektúry

Tagged: 

  • Konferencia Hrady 2010-Výskum a obnova hradnej architektúry

    Posted by benignus on 12. októbra 2010 at 17:36

    12.10.2010 MK CR SR, PÚ SR, AU SAV si Vás dovoľujú pozvať na konferenciu
    Výskum a obnova hradnej architektúry – Interdisciplinárna prezentácia stavu pamiatkovej ochrany, výskumu a obnovy od roku 2002,

    ktorá sa uskutoční v dňoch 22. – 24. novembra 2010.
    Miesto konania: Centrum vedecko – technických informácii Bratislava

    Z programu konferencie:

    Pondelok 22. november 2010

    8.00 – 9.30 Prezentácia účastníkov
    Centrum vedecko–technických informácií, Lamačská cesta 8/A, Bratislava
    9.30 – 10.00 Úvodný príhovor
    Daniel KRAJCER, minister kultúry a cestovného ruchu
    Branislav REZNÍK, generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK CR SR
    Katarína KOSOVÁ, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu v Bratislave
    Matej RUTTKAY, riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre

    10.00 – 10.20 Martina OROSOVÁ
    Výskum a obnova hradnej architektúry na Slovensku v medzivojnovom období
    10.20 – 10.40 Filip JAŠŠO
    Hrady na Slovensku – aktuálny stav z hľadiska pamiatkovej ochrany
    10.40 – 11.00 Oto MAKÝŠ
    Stavebné pasporty hradných zrúcanín
    11.00 – 11.40 Vladimír KOHÚT
    Zhodnotenie obnovy hradov za posledné dvadsaťročie z pohľadu použitých staticko–stabilizačných opatrení
    11.40 – 12.00 D i s k u s i a

    12.00 – 13.00 Obed

    13.00 – 13.20 Jozef ZÁVACKÝ
    Negatívne skúsenosti z aplikácie nevhodných materiálov a technológií pri obnove historických stavieb
    13.20 – 13.40 Michal HRČKA
    Používanie materiálov a technológií pri obnove hradov za posledných desať rokov
    13.40 – 14.00 Milan POLIAK
    Fenomén dažďovej vody na hradoch
    14.00 – 14.20 Ján VLČKO – Vladimír GREIF
    Významné geofaktory ohrozujúce hrady na Slovensku
    14.20 – 14.40 Peter RUŽIČKA
    Význam petrologického výskumu pri identifikácii a obnove stavebných kameňov zrúcanín malokarpatských hradov
    14.40 – 15.00 D i s k u s i a

    15.00 – 15.20 Peter BÁRTA – Martin BÓNA
    Príspevok dendrochronológie ku genéze hradných veží na Slovensku
    15.20 – 15.40 Henrieta ŽAŽOVÁ
    K problematike stredovekých písomných prameňov o hradnej architektúre
    15.40 – 16.00 Štefan ORIŠKO
    Stredoveké kaplnky na slovenských hradoch – stav a možnosti výskumu
    16.00 – 16.20 Peter BEDNÁR – Martin KRÚL – Dana MAJERČÍKOVÁ
    Archeologický a historický výskum pevnostného systému Jablunkovského priesmyku
    16.20 – 16.40 Peter HERCEG
    Zachránia hrady dobrovoľníci? Manažment záchrany a „prevádzky“ torzálnej architektúry
    16.40 – 17.00 D i s k u s i a

    18.00 Panelová diskusia
    Zasadacia miestnosť Pamiatkového úradu SR
    (diskusia bude moderovaná, témou bude okrem iného prínos dobrovoľníkov ku záchrane hradných ruín a diskusia o ne/vhodných spôsoboch konzervácie ruín).
    P r o g r a m p a n e l o v e j d i s k u s i e

    – vystavené panely:
    David MERTA – Marek PEŠKA – Miloš TEJKAL: Skenování torzální hradní architektury
    Miroslav DEJMAL – David MERTA: Veselí nad Moravou, hrad na veliké řece
    Filip JAŠŠO – Peter NAGY – Ivana KVETÁNOVÁ: Archeologický výskum na hrade Dobrá Voda (2008 – 2009)
    Michal HRČKA: Konzervácia torzálnej architektúry
    Ladislav ŽUPČÁN: Silueta Slaneckého hradu
    Marin ŠÁROSSY – Jozef DOBROVIČ: Prvá pomoc pre Šarišský hrad, výsledky 2008 – 2010
    OZ Združenie na záchranu Lietavského radu: Prezentácia záchrany hradu Lietava
    OZ Rondel: Záchrana hradu Čabraď
    OZ Hrad Tematín: Konzervácia a výskum na hrade Tematín v réžii dobrovoľníckej organizácie OZ Hrad Tematín
    OZ Historicko–astronomická spoločnosť: Prezentácia výskumu a obnovy hradu Lednica
    OZ Leustach: Prezentácia výskumu a obnovy hradov Hrušov, Gýmeš a Živánskej veže
    OZ Združenie na záchranu Zborovského hradu: Rekonštrukcia juhovýchodnej vstupnej bránovej veže
    OZ Katarínka: Príklady technologických riešení obnovy ruín
    Pamiatkový úrad SR a OZ Čierny hrad: Výskum a obnova Čierneho hradu

    Utorok 23. november 2010

    9. 00 – 12. 00 Exkurzia
    Bratislavský hrad

    Sprevádza Ivan STANÍK

    12.00 -13.00 Obed

    13.00 – 13.20 Branislav LESÁK – Andrej VRTEĽ – Jozef KOVÁČ
    Archeologický výskum národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad (2008 – 2010): Nádvorie a oranžéria
    13.20 – 13.40 Branislav RESUTÍK
    Archeologický výskum národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad (2008 – 2010): Severná terasa – baroková záhrada
    13.40 – 14.00 Margaréta MUSILOVÁ
    Archeologický výskum národnej kultúrnej pamiatky Bratislavský hrad (2008 – 2010): Severná terasa – Zimná jazdiareň
    14.00 – 14.20 Elena SABADOŠOVÁ – Marián HAVLÍK
    Korunná veža bratislavského hradu – stavebný vývoj, náznak typológie
    14.20 – 14.40 Daniel PIVKO
    Zdroje kamenného materiálu pre historické stavby na hradnom vrchu v Bratislave
    14.40 -15.00 D i s k u s i a

    15.00 – 15.20 István FELD
    Die Probleme der Erforschung und Instandsetzung der Burgruinen in Ungarn
    15.20 – 15.40 Dieter BARTZ
    Burgruine Schlössel bei Klingenmünster: Drei Ausgrabungen und drei Restaurierungen seit 111 Jahren
    15.40 – 16.00 Michael UNTERWURZACHER – Michael FRITZ – Sonja MITTERER – Florian BLEIBINHAUS
    Die Rottenburg – Eine historische bedeutsame Festung in interdisziplinärer Sichtweise – ein Kooperationsprojekt Universität – Schule
    16.00 – 16.20 Jiří VARHANÍK
    K výskytu největších válcových věží hradů v českých zemích
    16.20 – 16.40 František GABRIEL – Lucie KURSOVÁ
    Problémy konzeravace hradní architektury v severních Čechách
    16.40 – 17.00 D i s k u s i a

    17.00 – 17.20 Tomáš DURDÍK – Václav GIRSA – Miroslav HANZL
    Výzkum a konzervace zřícenin hradu Kamýk nad Vltavou
    17.20 – 17.40 Miroslav PLAČEK
    Památkové zabezpečení zříceniny hradu Zubštejna
    17.40 – 18.00 Michal PANÁČEK
    Obnova a stavebněhistorické průzkumy státního hradu Bezděz po roce 1989
    18.00 – 18.20 Ivan PEŘINA
    Průzkum hradu Hamrštejn a úvaha nad koncepcí jeho opravy
    18.20 – 18.40 Antonín ZŮBEK – David MERTA
    Rumberk, hrad v pustině
    18.40 – 19.00 D i s k u s i a

    19.30 Spoločenský večer pre prednášajúcich a pozvaných hostí
    Zasadacia miestnosť Pamiatkového úradu SR

    Streda 24. november 2010

    9.30 – 10.00 Marek LAHO – Rudolf HOLZER – Martin BEDNÁRIK – Štefan HURTÍK
    Starý Zámok v Banskej Štiavnici – použitý stavebný kameň, jeho vlastnosti a identifikácia historických
    zdrojových kameňolomov
    10.00 – 10.20 Viktor FERUS – Elena BUKOVČANOVÁ
    Ranogotická veža v Rusovciach
    10.20 – 10.40 Martin BÓNA – Peter HORANSKÝ – Miroslav MATEJKA
    Výskum a prebiehajúca obnova kaplnky hradu Uhrovec
    10.40 – 11.00 Peter BEDNÁR – Zuzana STANEKOVÁ – Michal ŠIMKOVIC
    Archeologický a stavebno-historický výskum Budatínskeho zámku
    11.00 – 11.20 Ján BELJAK – Michal ŠIMKOVIC
    Archeologický a stavebno–historický výskum na Dolnom hrade Pustého hradu vo Zvolene
    (2009 – 2010)Perspektíva pamiatkovej obnovy
    11.20 – 12.00 D i s k u s i a

    12.00 – 13. 00 Obed

    13.00 – 13.20 Róbert DAŇO
    Pamiatkový archeologický výskum jadra Topoľčianskeho hradu
    13.20 – 13.40 Tomáš JANURA
    Lietavský hrad v prvej polovici 17. storočia vo svetle zachovaných inventárov
    13.40 – 14.00 Michal ŠIMKOVIC
    Hrad Lietava – pamiatkový výskum a obnova
    14.00 – 14.20 Tomáš JANURA – Michal ŠIMKOVIC
    Stavebno-historický vývoj hradu Blatnica na základe komparácie výsledkov archívneho
    a architektonického výskumu
    14.20 – 14.40 Erika HRAŠKOVÁ – Miroslav SURA
    Vígľaš – konsolidácia hradných ruín a statické zabezpečenie hradu so zastrešením
    14.40 – 15.00 D i s k u s i a

    15.00 – 15.20 Vladimír OLEJNÍK
    Najnovšie archívne výskumy k stavebnému vývoju Spišského hradu
    15.20 – 15.40 Magdaléna JANOVSKÁ
    Spišský hrad – výsledky nových výskumov
    15.40 – 16.00 Marián ULIČNÝ – Peter HARČÁR
    Archeologický výskum bašty č. 9 na hrade Šariš
    16.00 – 16.20 Peter GLOS
    Konzervácia a zastrešenie renesančného paláca na hrade Ľubovňa
    16.20 – 16.40 Michal ŠIMKOVIC – Erika HRAŠKOVÁ
    Výskum a pamiatková obnova renesančného opevnenia hradu Fiľakovo
    16.40 – 17.00 D i s k u s i a

    17.00 – 17.20 Michal ČAJKA – Mária JAGNEŠÁKOVÁ
    Najnovšie pamiatkové výskumy a obnovy na Oravskom hrade
    17.20 – 17.40 Karol ĎURIAN – Ľubor SUCHÝ – Peter KRUŠINSKÝ
    Historické krovové konštrukcie objektov Oravského hradu – výskum a poznatky
    17.40 – 18.00 Renáta KORENKOVÁ – Peter KRUŠINSKÝ – Zuzana GRÚŇOVÁ
    Aktuálny technický stav provizórneho zastrešenia Oravského hradu z roku 1800
    18.00 – 18.20 Mária SMOLÁKOVÁ
    Neznáme kazetové stropy na Oravskom hrade (1662)
    18.20 – 18.40 D i s k u s i a

    18.40 – 19.00 Záver konferencie

    Organizačný výbor konferencie tvoria: Ing. arch. Pavol Ižvolt (MK SR), PhDr. Peter Bednár, CSc. (AÚ SAV Nitra), Ing. arch. Martin Bóna, Mgr. Peter Herceg (O.Z. Zachráňme hrady), Mgr. Slavomír Katkin (PÚ SR), Ing. arch. Lýdia Kubeková (PÚ SR), Mgr. Renata Glaser-Opitzová (PÚ SR), Mgr. Noémi Laczková (PÚ SR).

    Tešíme sa Vašu účasť!

    Kontakt:
    Mgr. Renata Glaser-Opitzová
    E-mail: renata.glaser.opitzova@pamiatky.gov.sk
    Tel.: +421 2 20 464 338

    Mgr. Noémi Laczková
    E-mail: noemi.laczkova@pamiatky.gov.sk
    Tel.: +421 2 20 464 320

    Pamiatkový úrad SR
    Cesta na Červený most 6
    814 06 Bratislava
    Tel.: +421 2 20 464 111
    Fax: +421 2 54 775 844
    http://www.pamiatky.sk

    jozo odpovedal 13 years, 3 months ago 12 Členovia · 22 odpovede/odpovedí
  • 22 odpovede/odpovedí
  • rado-z-mt

    Member
    12. októbra 2010 at 20:11

    Zaujímavé podujatie, kopec skvelých prednášajúcich a ešte viacej zaujímavých tém! Chcem sa ťa Benignus opýtať, keďže som si povšimol, že budeš jedným s prednášajúcich, že či je akcia voľne prístupná, alebo sa treba vopred nahlásiť a zajednať. Ak si vybavým voľno v práci, aspoň na dva dni by som sa rád šiel pozrieť. A myslím že aj Yvet z Blatnice by som ukecal – keďže aj o nej bude besedované :lol: . A samozrejme Lietava :!: :wink:

  • uskalienka

    Member
    13. októbra 2010 at 8:05

    Rado a ved co si ty nezavolas organizatorovi a sa pripadne hned mozes nahlasit :P
    predpokladam totiz, ze prednasajuci nedostavaju organizacne pokyny… o konferencii sa na obnova.sk uz pisalo… a veru bolo nutne svoju ucast nahlasit do 30.6.2010

    sa modli, ze to bolo iba pre prednasajucich ;)

    link na clanok s odkazom na prihlasku…
    http://www.obnova.sk/clanok-3278.html

  • uskalienka

    Member
    13. októbra 2010 at 8:07
  • benignus

    Member
    13. októbra 2010 at 10:11

    Rado a ved co si ty nezavolas organizatorovi a sa pripadne hned mozes nahlasit :P
    predpokladam totiz, ze prednasajuci nedostavaju organizacne pokyny… o konferencii sa na obnova.sk uz pisalo… a veru bolo nutne svoju ucast nahlasit do 30.6.2010

    sa modli, ze to bolo iba pre prednasajucich ;)

    Rado, Uskalienka,
    ten termín bol pre prihlásenie príspevkov – teda pre prednášajúcich.
    Je dobre sa prihlásiť dopredu – v prípade dobrovoľníkov zo združení je dobre napísať Renate Gaser-Opitzovej aj to, za ktoré združenie sa zúčastňuješ, za každé združenie, ktoré sa prihlásilo do panelovej diskusie, sa automaticky zadarmo môžu zúčastniť dvaja zástupcovia, aj s možnosťou ubytovania v Bratislave.

    Združenia sme ku účasti vyzývali s Renatou na výročnom jarnom stretnutí všetkých členov Zachráňme hrady v marci na Sklabini.

    Bližšie informácie ku konferencii, účasti, aj možnostiach diskusií budeme distribuovať aj priamo mailom zástupcom všetkých združení čoskoro.

  • benignus

    Member
    13. októbra 2010 at 10:51

    Predovšetkým pre dobrovoľníkov a všetkých priaznivcov praktickej záchrany hradných ruín odporúčam z programu predovšetkým:

    =====
    PONDELOK VEČER:
    *** 18.00 Panelová diskusia

    Zasadacia miestnosť Pamiatkového úradu SR
    (diskusia bude moderovaná, témou bude okrem iného prínos dobrovoľníkov ku záchrane hradných ruín a diskusia o ne/vhodných spôsoboch konzervácie ruín).
    Tému diskusie by sa snáď dalo nadpísať takto: (Ako) zachránime slovenské hrady?
    – osobne sa teším i na panely a názornú prezentáciu na nich, čo všetko sú dobrovoľníci schopní robiť a zachrániť

    =====
    V pondelok ešte určite odporúčam:

    * PONDELOK doobeda – úvodné príhovory
    (aj minister nečakane chce byť pri tom) by mohli byť zaujímavé aspoň v ohľade, či sa ruiny ako aj ich záchrana (aj dobrovoľníkmi) stávajú témou dňa a ministrovou prioritou…
    * 11.00 – 11.40 Vladimír KOHÚT: Zhodnotenie obnovy hradov za posledné dvadsaťročie z pohľadu použitých staticko–stabilizačných opatrení
    * 13.00 – 13.20 Jozef ZÁVACKÝ: Negatívne skúsenosti z aplikácie nevhodných materiálov a technológií pri obnove historických stavieb
    * 13.20 – 13.40 Michal HRČKA: Používanie materiálov a technológií pri obnove hradov za posledných desať rokov
    …dúfam že tieto príspevky hneď v pondelok nastavia latku vysoko, ako aj otvorenosť a objektívne si naliatie čistého vína ako na tom sme a čo sa ako robilo a (ne)osvedčilo

    Potom si trošku prihrejem polievočku – a určite odporúčam aj:
    * 16.20 – 16.40 Peter HERCEG: Zachránia hrady dobrovoľníci? Manažment záchrany a „prevádzky“ torzálnej architektúry
    čo bude akoby také navodenie témy pre večernú panelovkú diskusiu.

    =====
    UTORKOVÉ tipy:

    * 9. 00 – 12. 00 Exkurzia Bratislavský hrad: Sprevádza Ivan STANÍK
    a následný blok (13:00-15:00) o najnovších výskumoch na hrade (samotné zhodnotenie metodiky a realizácie obnovy bude asi skôr v diskusii a na základe reálne videného doobeda “in situ”).
    * večerný “zahraničný blok”: Rakúsko a následne Čechy – očakávam že minimálne 3-4 príspevky vyskočia ako mimoriadne zaujímavé či inšpirujúce aj pre nás na Slovensku

    =====
    STREDAJŠIE tipy:

    * 10.20 – 10.40 Martin BÓNA – Peter HORANSKÝ – Miroslav MATEJKA: Výskum a prebiehajúca obnova kaplnky hradu Uhrovec
    * 11.00 – 11.20 Ján BELJAK – Michal ŠIMKOVIC: Archeologický a stavebno–historický výskum na Dolnom hrade Pustého hradu vo Zvolene (2009 – 2010)Perspektíva pamiatkovej obnovy

    * 13.00 – 13.20 Róbert DAŇO: Pamiatkový archeologický výskum jadra Topoľčianskeho hradu (tu však pôjde o výskum, nie realizáciu obnovy – predpokladám však že v diskusii prídu otázky aj týmto smerom)
    * 13.40 – 14.00 Michal ŠIMKOVIC: Hrad Lietava – pamiatkový výskum a obnova
    * 14.20 – 14.40 Erika HRAŠKOVÁ – Miroslav SURA: Vígľaš – konsolidácia hradných ruín a statické zabezpečenie hradu so zastrešením
    *** 14.40 – 15.00 D i s k u s i a …očakávam zaujímavú diskusiu predovšetkým v konfrontácii dvoch susediacich príspevkov úplne inej filozofie obnovy: Lietava (dobrovoľníci) vs. Vígľaš (mohutná komerčná investícia). Aj keď časť témy asi bude už preberaná v pondelok večer v rámci panelovej diskusie.

    * 16.00 – 16.20 Peter GLOS: Konzervácia a zastrešenie renesančného paláca na hrade Ľubovňa
    * 16.20 – 16.40 Michal ŠIMKOVIC – Erika HRAŠKOVÁ: Výskum a pamiatková obnova renesančného opevnenia hradu Fiľakovo
    * 17.20 – 18.00 Oravský hrad – historické krovy a provizórne zastrešenie

  • jozo

    Member
    13. októbra 2010 at 11:12

    Už som zažil strašne veľa konferencií a hoci ani jedna nebola o témach, ktoré sú tuná na obnove.sk domovské, ale pri tom zažitom – zjem kefu, keď sa tak extrémne nabitý program – a jeho časová výseč – dodrží/naplní … Ibaže by sa pár obetných (nie obedných) bodov škrtlo, v lepšom zmrštilo na groteskovú rýchlosť. Čo potom zostane z obsahovej kvality môžu posúdiť tí, čo sa tam dostanú a ten maratón pri plnom vedomí (a pozornosti) zvládnu … Teším sa na referencie šťastných účastníkov … :-)

  • jozo

    Member
    14. októbra 2010 at 10:46

    Aby môj predošlý príspevok nevyznel moc “zhadzujúco”, len by som doplnil …
    Za posledné obdobie sa na tých naších “kopcoch” udiali a dejú rozporuplné akty. Bolo by zvlášť zaujímavé, ak by sa na open-fóre dostatočne “poprekacávali” pred hlavami pomazanými, keď zatiaľ viditeľne (zdanlivo) sa “rozkecávajú” len sem-tam na nete … Ten do prasknutia nabitý harmonogram ma ale zvádza k tušeniu, že na “ostré hrany” nebude čas a vôľa (kiež by som sa extra mýlil). 20-minútový vykolíkovaný “životný priestor” bez ohľadu na tému mi pripadá akosi “normalizačne” …
    Ináč ale, už len tie mená a témy – a slintám … Aspoň dáky zborník z prednášok, ako (hoci slabá) náplasť do zimných večerov, by mi sadol, ako to oné na šerbeľ …

  • zerynthya

    Member
    14. októbra 2010 at 10:49

    Doprdele Jožo! Ty máš pravdu – bereš mi myšlienky z huby azaňát…

  • uskalienka

    Member
    14. októbra 2010 at 11:36

    Ten do prasknutia nabitý harmonogram ma ale zvádza k tušeniu, že na “ostré hrany” nebude čas a vôľa (kiež by som sa extra mýlil). 20-minútový vykolíkovaný “životný priestor” bez ohľadu na tému mi pripadá akosi “normalizačne” …

    ano jozo, tvoje tusenie sa na 95% naplni… hneva to veeeelmo i mna… a tak som sondovala a davala navrhy na kompetentne miesta… dostala som odpoved, ze konferencia ma byt distunguovana… no vraj bude mat pokracovanie niekedy v marci 2011, vtedy sa ma uskutocnit pracovne stretnutie, na prejednavanie bolavej problematiky a verme, ze padnu i konstruktivne navrhy s naslednym uplatnovanim v praxi…

    nakolko ma informacia o pracovnom stretku ukludnila, ci schladila :) ver mi, ze budem ostro sledovat co a ako… a vcas informovat…
    taaak dovtedy mame za ulohu nepodliehat skepse a co nas trapi, no i tesi… komentovat, pripomienkovat a tak daaale :)

  • jozo

    Member
    14. októbra 2010 at 12:44

    Panebože za čo ….. “súdruhovia” ministerskí/úradnickí/akademickí …

    (olízal som si pravý ukazovák jedovatou slinou a pokračujem…)

    …. treba vyčerpať plánovaný rozpočet? … stačí len odfajknúť naplánovanú úlohu? … hoc ako impotentne prevedenú? … poniektorí páni prezentátori/marketingoví imidžisti majú alergiu na “nevhodné” dopyty? … na každú 5-výstupovú 105 minútovú sériu necháme v harmonograme 20 minútovu cik-pauzu a nazveme to nonšalantne “diskusiou”? … je to len “trošku” trapné? … úradnícke cicušky v kostýmčekoch to budú so stopkami prerušovať aby sa “dodržal harmonogram”? … alibisticky o pol roka bude ozajstné “diskusné fórum”? …možno? … to aby “alergikom” nekazilo fazónku pred “kamerami”, či “potentátmi”?
    … hehe toto mi pripomína akciu:
    POZÝVAME VÁS NA MAJSTROVSTVÁ SVETA V ZATĹKANÍ KLINCOV DO DUBA, KTORÉ SA USKUTOČNÍ PRESNE O TÝŽDEŇ. DOBRE SA DOVTEDY PRIPRAVTE, PRECVIČTE ŠVIH A PRESNOSŤ A NASTAVTE KLADIVÁ …. PS: KLINCE BUDÚ DODANÉ (MOŽNO) O 5 MESIACOV. :-D

    (…fuj idem si umyť ten ukazovák. Jozefusi žiješ v Slovenskej republike a píše sa rok 2010, tak sa ukľudni, zober si papier a ceruzu, niekde zalez a kresli si a ako ti bude dobre… :-) … a že bude!)

  • chobot

    Member
    14. októbra 2010 at 20:55

    Zaujímavé podujatie, kopec skvelých prednášajúcich a ešte viacej zaujímavých tém! Chcem sa ťa Benignus opýtať, keďže som si povšimol, že budeš jedným s prednášajúcich, že či je akcia voľne prístupná, alebo sa treba vopred nahlásiť a zajednať. Ak si vybavým voľno v práci, aspoň na dva dni by som sa rád šiel pozrieť. A myslím že aj Yvet z Blatnice by som ukecal – keďže aj o nej bude besedované :lol: . A samozrejme Lietava :!: :wink:

    Za Lietavu sme nahlásení 4 ľudia : Ja ,brapi, aldo a ola. Neviem ako to bude s ubytovaním lebo preplácajú náklady len na dvoch. Tož necháme sa prekvapiť. Ty Rado ak by si chcel ísť tak myslím že Yvet určite ukecáš.

  • rado-z-mt

    Member
    15. októbra 2010 at 21:29

    dnes sme mali v robote poradu a….šéfka jednoznačne rozhodla, že do konca kalendárneho roka ma už neuvoľní ani na jeden deň. Inak…ako som aj tu čítal a premýšľal nad tým – je fakt, že 20min. na prezentáciu je dosť oklieštené. Takže aj keď by som sa rád zúčastnil, asi to nebude pre mňa nebude stáť za to. To sa pokúsim zorganizovať dačo na nejakom hrade a pozvať tam Michala Hrčku, alebo Šimkovica a pobesedujeme pri nejakom dobrom víne :lol: :lol: :lol:

  • benignus

    Member
    3. novembra 2010 at 1:22

    Pár informácií pre potenciálnych záujemcov o konferenciu Hrady:

    – ktokoľvek kto príde je vítaný, neplatí sa žiaden účastnícky poplatok, len sa treba pri príchode zaregistrovať do prezenčky.
    V prípade nemožnosti účasti počas všetkých troch dní sa dá zúčastniť aj jeden deň.
    – to isté platí aj o pondelkovej večernej panelovej diskusii (ktorá však bude na inom mieste ako samotná konferencia – pár krokov opodiaľ – priamo na Pamiatkovom úrade SR.

    “V cene zájazdu” – teda zadarmo – asi bude aj nejaké občerstvenie: minerálka či káva, stravovanie je však individuálne (v okolí je niekoľko možností).

  • bodka

    Member
    3. novembra 2010 at 17:53

    Ahojte, chcem len reagovať na komentáre k pripravovanej konferencii k hradom, ktorá je mimochodom v našich zemepisných šírkach dosť nevídaná vec, napr. len počtom prednášajúcich alebo napr. avizovanou účasťou občianských združení a čo je fakt úžasné je účastnícky poplatok 0,-€ !!!
    čas vyhradený na jednu prednášku, je podľa môjho názoru rozumne stanovený na max. 20 minút a je úlohou prednášajúceho, aby zaujal a v stavnovenom čase povedal publiku to, čo chce povedať. po každom bloku prednášok je priestor na diskusiu, takže otázky si ľudia z publika môžu pripraviť počas prednášok, čo je štandardná vec počas všetkých konferencíí, ktorých som sa zúčastnila. každá konferencia, medzinárodnú nevynímajúc, má svoje pradidlá a kultivovaný prejav prednášajúcich, poslucháčov a reagujúcich ľudí z publika je samozrejmosťou. podľa programu uvedenej konferencie je zrejmé, že organizátorom ide predovšetkým o prezentáciu výsledkov výskumov z rôznych druhov odborov, ktoré by mohli nejakým spôsobom pomôcť pri plánovaných obnovách hradov a taktiež o prezentáciu realizovaných obnov, ale nie o ich vyčerpávajúce zhodnotenie. To sa podľa môjho názoru v danej situácii, aká na Slovensku je, ani nedá… obnovy hradov, vieme prečo, postupujú pomaly, bojuje sa s peniazmi….. problémov je strašne veľa, ale rovnako aj ciest “ako na to” a určite bude inšpirujúce vypočuť si všetky prednášky …. v konečnom dôsledku je na organizároroch aké závery z konferencie naformulujú, či to to bude kompetntnými pretavené do praxe a či sa podarí na budúci rok vydať zborník z prednášok… nuž, ale múdrejší budeme po jej skončení

    p.s. benignus uviedol pri programe aj kontakty na konkrétnych ľudí, ktorí to organizujú. nikomu nič nebráni sa opýtať ohľadom čohokoľvek k tej konferencii priamo zdroja….

  • peterg

    Member
    22. novembra 2010 at 20:28

    Ahojte,

    tak vam mozem povedat, ze skoda pre vsetkych, ktori sa nemohli zucastnit a chceli. Ked uz som sa tento rok tak zapojil, ze reku, som lokalny, tak sa zucasntim, a poviem vam – stalo to za to. Len som ostril a strihal usami, co to slo… :-D.. Nazorne texty/obrazky, nove pristupy (napr. laserove scanovanie skalnych bral a komplet analyza posuvov).. ci aj take odveke vyuzitie dazdovej vody. Moc dobre. Minister Dano Krajcer na uvod bol vitany a vierohodny, budem dufat, ze sa mu podari ako celu tuto oblast ci historie, ci sucasneho vyznamu povzniest do povedomia naroda, tak aj z pohladu financovania uz urobit progres aky tu podla “ostatnych” slov nebol, a je pred 12ou na case. Na otvorenej scene vyzdvihol vsetku obetu a doterajsie zasluhy dobrovolnikov priamo v terene, zozal potlesk.. a mohlo sa zacat.

    Inak to je fakt konfera z rychlika, tych 15min na tak zaujimave a “debatne” temy, je malo, a ano – dosiahnuty cas bol razatne oznamovany zvoncekom..Uz to niekedy nebolo ani smiesne.. Mr. Bona ukazal, ako miluje svoj job, ked uz aspon treti krat povedal slovo “jadierko” (zdrob. hrad. jadra)..a tak. Ale erudovane persony prednasali, takze aj pre mna skoda, ze som mohol len dnes, uz som nemal cas ani na panelovu debatu o 18ej, kde to mohlo byt vobec najzaujimavejsie. Tak snad k spokojnosti vsetkym ostatnym, uvidime ci sem ktosi cosi pripise. Caute.

Page 1 of 2

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť