aktivita diskusia Hrady, zámky a kaštiele Kaštieľ v Bučanoch

Tagged: 

  • Kaštieľ v Bučanoch

    Posted by palo on 30. októbra 2010 at 23:32


    Kaštieľ patril pôvodne Michalovi Pongrácovi. Od neho ho kúpil v r. 1770-71 gróf Peter Zay. Zayovci vlastnili kaštieľ celé storočie. V r. 1887 prešiel do vlastníctva rodín Fould­-Springerovcov. Bučany sa stali sídlom riaditeľstva, ktoré centrálne spravovalo Fould-Springerovské majetky na Slovensku. Kaštieľ bol v tom období prestavaný na sýpku. Priečky na poschodí boli odstránené a okná zmenšené na sýpkové. Charakter sýpky mu zostal aj keď prešiel do rúk Štátnych majetkov.

    V r. 1982 sa stala majiteľom kaštieľa Slovenská kniha, ktorá ho kúpila za 2 000 000 korún. Kaštieľ chcela využívať ako skladové priestory pre knihy. K očakávanej rekonštrukcii a obnove kaštieľa však pre finančné potiaže nedošlo. V r. 1998 Slovenská kniha kaštieľ predala.

    Popis platil do roku 2001, kedy vietor strhol strechu a nastala rýchla devastácia celého objektu a premena na ruinu. Na nechránených stenách dážď postupne odkrýva pôvodné fresky, ktorým však hrozí zánik.
    Čítajte viac na webovej stránke obce Bučany.

    rudom odpovedal 11 years, 11 months ago 3 Členovia · 6 odpovede/odpovedí
  • 6 odpovede/odpovedí
  • palo

    Member
    30. októbra 2010 at 23:34
  • palo

    Member
    31. októbra 2010 at 1:22

    Zemepisné súradnice kaštieľa: 48.414016,17.698534

  • antik

    Member
    2. apríla 2012 at 12:04

    Minulý týždeň som bol na obliadke kaštieľa, teda toho čo z neho zostalo. Patrilo by sa napísať niečo o nekultúrnosti podobných “podnikateľov”, vďaka ktorým sa pamiatky strácajú. Bolo by to ale k niečomu dobré? Pomohlo by niečomu, keby som nazval nekultúrne hovädá, ktoré sú zodpovedné za osud Bučanského kaštieľa pravým menom?

    Skôr by asi stálo za zamyslenie, prečo stále neexistuje spôsob, ktorý by takému konaniu dokázal zabrániť.

  • palo

    Member
    2. apríla 2012 at 15:13

    Na to, aby sa človek stal vlastníkom kultúrnej pamiatky, netreba žiadnu kvalifikáciu ani spôsobilosť, či už odbornú alebo podnikateľskú alebo morálnu.

    Inak je to / malo by byť v prípade štátneho alebo samosprávneho úradníka. Kde je v tomto a podobných prípadoch pamiatkový a stavebný úrad???

    Ak: “Do roku 1997 bol neskorobarokový kaštieľ v Bučanoch v dobrom stave. Mal strechu, krov i múry,” a už na začiatku roku 2008 sa konštatovalo, že:  “Po desiatich rokoch je z neho ruina. Stojí iba fasáda a časť bočného múru,” nemali úrady dosť času, aby vyvinuli nejakú činnosť? Stále menej chápem, načo takýchto úradníkov platíme z našich daní.

  • antik

    Member
    2. apríla 2012 at 15:43

    Ono z článku vyplýva, že sa Pamiatkový úrad snažil vo veci konať.

    “Z kaštieľa ďalej ubúdalo aj potom, čo Pamiatkový úrad SR potvrdil rozhodnutie Krajského pamiatkového úradu v Trnave o zastavení demolačných prác. To sa už pamiatkari obrátili aj na políciu, nasledovali tri roky ťahaníc. Ich výsledkom bolo konštatovanie, že nejde o trestný čin, ale len o priestupok a vlastník, ktorý už medzičasom vlastníkom nebol, dostal maximálnu možnú pokutu 100-tisíc korún. Dodnes ju nezaplatil.”

    Zaujala ma zmienka o stavebnej polícii, ktorá by v takýchto prípadoch mohla konať. Často ten úradník nemá prostriedky k tomu aby usmernil to čo sa s pamiatkou deje.

  • rudom

    Member
    2. apríla 2012 at 17:43

    nekulturne prasce

Log in to reply.

Začiatok diskusie
0 of 0 odpovede/odpovedí June 2018
Súčasnosť